Reklama

Strie. Ako na ne?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Ešte pred týždňom nebolo po nich ani stopy a zrazu sa zjavili bez najmenšieho varovania. Usídlili sa tam, kde ste si to najmenej želali, a tak dokonale, že zbaviť sa ich úplne je nemožné. Strie. Ako na ne, aby ste z nich nemali hlavu v smútku?

Môžu byť malé, takmer neviditeľné, ale aj také veľké, že sa červenáte už len pri predstave, že by ste sa mali vyzliecť do spodnej bielizne. Strie sa dajú prirovnať k pajazvičkám, ktoré vznikajú porušením fibrózneho tkaniva kože v dôsledku jej nadmerného roztiahnutia v pomerne krátkom čase. Najčastejšie sa tak deje v puberte, keď rýchlo narastiete, alebo môžu byť spôsobené prírastkom na váhe. To sa týka tehotných žien, ale aj mužov, ktorí sa v túžbe po svalnatom tele dopujú anabolickými stereoidmi. Rýchlo naberú svalovú hmotu a koža popraská, preto môžu mať postihnuté okrem iných partií aj ramená či chrbát. Strie však vznikajú aj ako prejav hormonálnej poruchy. Vo všetkých prípadoch je ich priebeh veľmi podobný. Prvotné červené pásiky sa časom zmenia na fialové a tie na biele jazvičky, ktoré sú trvalé. Predísť ich vzniku môžete najmä prevenciou. Ideálne je krémovanie špeciálnymi prípravkami a masáže, ktoré podporujú prekrvenie a pružnosť kože. Už vzniknuté strie môžete zmierniť niekoľkými spôsobmi.

Abrazívne techniky

Ide o rozličné hlboké formy peelingu, pri ktorých sa zlupuje kožný povrch a navodzuje tvorba nového tkaniva v danej oblasti. „Je dokázané, že peeling dokáže stimulovať tvorbu kolagénu,“ hovorí dermatovenerologička MUDr. Iveta Hasová z medicínskeho kozmetického centra Mediskin v Bratislave. Po zákroku je pokožka jemnejšia a strie menej viditeľné. Vhodný je najmä pre široké strie, ktoré vznikli na bruchu počas tehotenstva.

Laser

Ošetrenie laserom odborníci často kombinujú s mikrodermabráziou. Prekrvené miesta sa osvietia pulzným svetlom, ktoré preniká do hlbších vrstiev kože a podporuje tvorbu kolagénu. Najlepšie sa ošetrujú čerstvé strie, ktoré majú červenú až fialkastú farbu. Laser vtedy dokáže zachytiť viac cieľových štruktúr. Aby ste dosiahli efekt zlepšenia, musíte rátať minimálne s tromi až piatimi ošetreniami. Cena závisí od počtu impulzov a veľkosti postihnutej plochy.

Injekcie

So staršími bielymi striami sa doteraz nedalo robiť takmer nič. Novú nádej predstavuje metóda založená na rozpúštaní fibrózneho tkaniva. „Mikroinjekciami sa vpicháva priamo do strií roztok, ktorý zlepšuje kvalitu hornej vrstvy pokožky pôsobením kyseliny hyalurónovej,“ vysvetľuje MUDr. Alexandra Novotná, PhD., zo súkromnej kliniky plastickej a estetickej chirurgie Estethic v Bratislave. Striu treba ošetriť každých desať dní v ôsmich opakovaniach za sebou. Po zhodnotení efektu sa lekár dohodne s pacientom na ďalších opakovaniach, najskôr však po dvoch mesiacoch. Za jedno ošetrenie zaplatíte od 1 000 Sk.

Najčastejšie otázky v súvislosti so striami

Odpovedá MUDr. Iveta Hasová

Môžu sa strie ošetrovať laserom aj počas tehotenstva?
V žiadnom prípade. Počas tehotenstva sa nevykonáva žiadne ošetrenie laserom.

Vplýva na ich vznik nosenie tesnej spodnej bielizne?
Nie. Tesná spodná bielizeň skôr pôsobí ako malý korzet, ktorý nedovolí koži povoľovať. Môže však zapríčiniť vznik celulitídy, keďže bráni krvnému prietoku a tým aj lymfatickej drenáži. Pomôže nám ich zamaskovať opaľovanie? Opaľovanie, naopak, zvýrazňuje bielu farbu strií, ktoré sa na rozdiel od ostatnej kože neopália. UV lúče navyše poškodzujú kolagénové vlákna zodpovedné za pružnosť pokožky.

Môže ich zredukovať cvičenie a zdravá strava?
Akýkoľvek pohyb je dobrý. Keď svalstvo pracuje, prekrvuje sa. Predísť striám pomáha aj stabilná hmotnosť, zdravá výživa a príjem antioxidantov – vitamínov A, C, E. Aby bol ich účinok čo najefektívnejší, mali by sa prijímať spolu.

Súvisí vznik strií s užívaním antikoncepcie?
Antikoncepcia má na vznik strií vplyv iba vtedy, ak je nesprávne zvolená a žena po nej priberie v oblastiach, ktoré sú závislé od estrogénu. Vtedy môže dôjsť k popraskaniu kože. Inak antikoncepcia nespôsobuje vznik strií.

A čo masáž lufou či morskou špongiou – pomôže?
Pri masáži pokožku prekrvujete, preto je vhodná akákoľvek masáž. Morská špongia je prírodná, má jemnejšie vlákna a nedráždi pokožku tak ako umelá.

Počula som, že je dobré sprchovať ich striedavo studenou a teplou vodou.
Takéto sprchovanie môže zlepšiť priebeh strií rovnako ako švédske streky. Oboma spôsobmi sa koža prekrvuje a zlepšuje sa jej elasticita.

A čo tak odstrániť ich chirurgicky?
Je dôležité si uvedomiť, že vyrezaním iba nahradíte jednu jazvu inou. Takýto zákrok má efekt u osôb, ktoré výrazne schudli a potrebujú sa zbaviť prebytočnej prevísajúcej kože, ktorá je často postihnutá striami. To je však jediný prípad, keď sa takáto operácia vykonáva. Kozmetické firmy propagujú krémy na strie.

Sú podľa vás účinné?
Krémy vás strií nezbavia, môžu len zlepšiť ich priebeh. Dôležité je, aby obsahovali okrem iných zložiek napríklad aj retinaldehyd a ovocné kyseliny.