Štúdium popri zamestnaní: Na čo máte nárok?
11. 10. 2006, 16:30 (aktualizované: 11. 7. 2024, 15:05)

Zdroj: Archív
Ste zamestnaní a rozhodli ste sa pre štúdium na vysokej škole, alebo vám šéf zreteľne naznačil, že od vás očakáva zvýšenie kvalifikácie? Podmienky a nárok na študijné voľno si so zamestnávateľom ujasnite hneď na začiatku. Kedy máte nárok na pracovné úľavy a čo v prípade, že vysokú školu nedokončíte?
Ak ste sa sami rozhodli, že si doplníte vzdelanie, mali by ste vedieť, že zamestnávateľ vám podľa Zákonníka práce môže, ale aj nemusí poskytnúť študijné voľno. To isté platí aj vtedy, keď návrh na zvýšenie kvalifikácie príde z jeho strany.
Ako začať študovať
Ešte pred tým, ako si začnete štúdium na vysokej škole vybavovať, musíte o svojom zámere informovať zamestnávateľa. Na základe tohto oznamu môžete požiadať o uzavretie dohody o podmienkach štúdia. V prípade, že ju neuzavriete, nemáte právo na študijné voľno a budete študovať na úkor svojej dovolenky alebo neplateného voľna.
Čo musí obsahovať dohoda
V dohode je stanovená dĺžka študijného voľna, druh kvalifikácie, názov a miesto školy. Obsahuje aj výšku nákladov, ktoré vám za štúdium bude hradiť zamestnávateľ. Ak vám však školu platí on, počítajte s tým, že si vás zaviaže pracovnou zmluvou na dlhšie obdobie. Jeho maximálna dĺžka nesmie presiahnuť päť rokov. V prípade, že ukončíte pracovný pomer skôr, budete musieť peniaze vrátiť. Ďalšie podmienky štúdia môžu byť uvedené aj v kolektívnej zmluve, napríklad to, či dostanete náhradu mzdy alebo stravné počas neprítomnosti.
Štúdium žiada šéf
Väčšinou vám návrh na zvýšenie kvalifikácie dá zamestnávateľ, a to hneď pri podpisovaní pracovnej zmluvy. Stáva sa však aj to, že funkciu už nejaký čas zastávate a kritériá na jej vykonávanie šéf zmení. Ak chcete v práci ostať, ste nútení „výšku“ absolvovať. Keď sa vám to nepodarí, môžete byť nahradení kvalifikovanejším pracovníkom.
Koľko dní študijného voľna môžete dostať?
2 dni
na prípravu a vykonanie každej skúšky
5 dní
na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky
10 dní
na vypracovanie a obhajobu záverečnej, diplomovej, rigoróznej alebo dizertačnej práce
40 dní
na prípravu a vykonanie štátnej alebo dizertačnej skúšky