Tanzánia
20. 12. 2007, 17:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:51)

Zdroj: Archív
Tanzania
Názov krajiny: | Tanzánijská zjednotená republika |
Rozloha: | 945 087 km2 |
Počet obyvateľov: | 39 384 223 (2007) |
Štátne zriadenie: | federatívna republika |
Geografická poloha: | východná Afrika Mapa Tanzánie |
Časové pásmo: | Slovensko +2 hod. |
Podnebie: | teplota sa počas celého roka príliš nemení, v priemere je to 30ºC. Najhorúcejšie sú mesiace november až február. Obdobia dažďov sú od marca do mája, od októbra do decembra. Aktuálne počasie vo svete |
Hlavné mesto: | Dar es Salaam, Dodoma |
Mena: | tanzánijský šiling (TZS) |
Jazyky: | svahilský, anglický (úradné); arabský, bantuské a nilotské jazyky |
Správne členenie: | 26 regiónov |
Národnost. zloženie: | Bantuské kmene (95%), Arabi, Európania |
Náboženstvo: | kresťanstvo (45%), islam (45%), domorodé náboženstvá |
Diplomatické zast.: | SR nemá v krajine diplomatické zastúpenie. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Nairobi, Keňa Honorárny konzulát SR v Mombasa |
Víza a doklady: | Slovenskí občania potrebujú cestovný pas, platný minimálne 3 mesiace po dobe pobytu, víza, spiatočnú letenku, alebo doklady, potvrdzujúce odchod z krajiny. Je potrebný aj medzinárodný preukaz o očkovaní proti žltej zimnici a cholere pri príchode z endemických oblastí. Vízum sa dá získať aj pri vstupe do krajiny. Poplatok je 50 USD (platí 6 mesiacov, na jeden vstup, s dlžkou pobytu kratšou ako 3 mesiace). Ministerstvo zahraničných vecí SR |
Dejiny:
Tanganiku osídlili predkovia dnešného človeka “Homo erectus”. V prvom storočí pred naším letopočtom sem prichádajú prvé kmene zo západnej Afriky. Arabská kolonizácia začína v 7. storočí a až do 15. storočia bolo pobrežie Tanganiky významným centrom obchodu v Indickom oceáne. Prvým Európanom na tomto pobreží bol portugalský moreplavec Vasco da Gama, ktorý tu pristál v roku 1498. Portugalci kontrolovali väčšinu pobrežia až do začiatku 16. storočia, keď boli vyhnaní africkým kmeňom Zimba. Do vnútrozemia sa Európania dostali až v polovici 19. storočia. Vtedy sa pri jazere Tanganika stretli slávni anglickí cestovatelia Stanley a Livingstone.
V roku 1841 presťahoval ománsky sultán svoje sídlo z Maskatu na Zanzibar. Na prelome dvadsiateho storočia pripadla krajina Nemcom. Po ich porážke v prvej svetovej vojne Spoločnosť národov prisúdila Tanganiku Angličanom, ktorí sa predtým zmocnili Zanzibaru. V roku 1953 sa víťazom volieb stal Tanganický afrického národný zväz. Jeho predseda Julius Nyerere sa po vyhlásení nezávislosti v roku 1961 stal prvým prezidentom Tanganiky. Po dvoch rokoch sa ku krajien pripojil Zanzibar a blízky ostrov Pemba a vznikla Tanzánia.
V šesťdesiatych rokoch vytvorili Tanzánia s Keňou a Ugandou úniu, ich meny sa stali plne zmeniteľné, a hranice štátov zostali otvorené. Po politických nezhodách sa únia v roku 1977 rozpadla. Ostrovy Zanzibar a Pemba získali v roku 1985 rozšírenú autonómiu s vlastným parlamentom.
Počas konfliktu v Rwande do Tanzánie prúdilo veľké množstvo utečencov. Ich návrat organizovaný vládou s pomocou OSN uskutočnil v roku 1996, ale mnoho z nich v krajine zostalo. V auguste 1998 boli americké ambasády v Dar es Salame a Nairobi terčom teroristických útokov. Zabitých bolo 250 ľudí. Napriek nim je Tanzánia pokojnou krajiniou regiónu, kde sú boje medzi kmeňmi pomerne časté. Prezidentom je od roku 2005 Mrisho Kikwete. Napriek 13 obetiam vlny tsunami v decembri 2004, boli škody na pobreží Tanzánie len malé.
Musíte vidieť:
Dar es Salaam – hlavné mesto Tanzánie, vystavené v 19. storočí sultánom zo Zanzibaru. Dnes je metropolou s 1.5 miliónom obyvateľov. Oproti iným mestám tu nenájdete slumy.
plošina Makonde – málo známa juhovýchodná časť Tanzánie, domov originálnych drevených sôch makondé, kopírovaných po celej Afrike.
Zanzibar – súostrovie po storočia lákajúce cestovateľov, obchodníkov, otrokárov a kolonistov. Dnes je vyhľadávané pre prekrásne pláže a zálivy.
Jozani Forest – kúsok pravého dažďového pralesa vo vnútrozemí ostrova Zanzibar. Domov extrémne vzácnych druhov opíc, antilop a vtákov.
Národný park Mt. Kilimanjaro – jedno z najkrajších miest Afriky, na najvyššom vrchu kontinentu sa sneh udržuje celý rok. Výstup nie je extrémne náročný, stačí odvaha, teplé oblečenie a dobrý sprievodca. Z vrcholu uvidíte aspoň polovicu Afriky.
Ngorongoro – zvyšky vrcholu pravekej sopky. Zachoval sa tu mikrokozmos jazier, pralesov a plání kde žijú stovky druhov živočíchov. Výhľad zo zahmlených vrchov je rovnako pozoruhodný ako život na dne kráteru.
Selous Game Reserve – jeden z najväčších národných parkov sveta, 55 000 km² divokého buša, s jazerami plnými krokodílov a zelenými močarinami. Prístupná je len severná časť, kde sa dajú vidieť hrochy, slony, zebry, levy a vzácny africký divý pes.
Serengeti National Park – vlniaca sa zlatá tráva, stromy akácie, vzdialené modré vrchy. Čriedy divokých zvierat majestátne bežiacich po obrovských pláňach. Vysoké žirafy, levy, leopardy. Ako to opísať? Asi slovami Alana Mooreheada: “Kto mohol ísť do Serengeti a nešiel, musí byť blázon.“
Zanzibar - exotický ostrov v Indickom oceáne, známy najmä klinčekmi a iným korením, ale aj obchodom s otrokmi a slonovinou, pripomína legendárne časy moreplavcov a nadvládu Arabov nad vtedajším svetom. Aj keď je Zanzibar od roku 1964 súčasťou Tanzánie, stále si uchováva jedinečnú orientálnu arabskú atmosféru. Na Zanzibar sa dá dostať loďou z najväčšieho mesta Tanzánie Dar es Salaam.
Bezpečnost. riziká:
Situácia je v porovnaní so susednými krajinami lepšia. Útoky s použitím zbrane sú zriedkavé. V krajine rastie počet krádeží automobilov - najmä 4WD. Odporúča sa zachovať maximálnu opatrnosť pri cestovaní do oblastí hraničiacich s Burundi a Rwandou. Dôvodom sú príležitostné ozbrojené zrážky.
Zdravotná starostlivosť: Doporučujú sa očkovania proti žltej zimnici, hepatitíde typu A, B, tetanu, obrne, týfusu a cholere. Na pobreží a nižších polohách je nevyhnutná ochrana proti malárii. Odporúča sa zabezpečiť si zdravotné poistenie a okrem poistky mať tiež kreditnú kartu pre prípady náhleho ochorenia, alebo úrazu. Solventnosť pacienta je dôrazne kontrolovaná.
Doprava:
Cesty v krajine sú v pomerne zlom stave, okrem hlavného ťahu spájajúceho mestá Dar es Salaam, Moshi a Arusha. Tadiaľ premávajú aj autobusové linky z Kene. Autobusy zabezpečujú spojenie s ostatnými susednými krajinami. Spoľahlivou autobusovou spoločnosťou je Scandinavian. Hlavnou stanicou je Ubungo v Dar es Salaam. Je zastávkou všetkých liniek.
Okrem autobusov po krajine premávajú zmiešané taxíky nazývané „dalla–dalla“. Sú pomerne lacné a v odľahlých krajoch sú často jediným dopravným prostriedkom. V Dar es Sallame je niekoľko autopožičovní, ich ceny sú pomerne vysoké. Pri cestách mimo väčších miest sa doporučuje auto s pohonom 4 x4 (4WD).
Letecky: V krajine sú dve medzinárodné letiská, jedno v Dar Es Salaam, a druhé v Kilimandžáre. Z Európy sem denne lietajú KLM z Amsterdamu a British Airways z Londýna. Z ďalších spoločností sem lietajú Air Emirates, Etiópske aerolínie, Juhoafrické aerolínie, Kenské aerolínie a Swiss International.
Lodná doprava: Na jazerách Victoria, Tanganika, Nyasa a popri pobreží premávajú trajekty. Zaujímavým dopravným prostriedkom je tradičná plachetnica „dhow“. Plavby touto loďou sú pomalšie, a menej pohodlné.
Vlakom: Krajina má vlakové spojenie zo Zambiou. Vlaky premávajú zo zambijského New Kapiri Mposhi do Dar es Salaamu dvakrát do týždňa. Železnica spája mestá Kigoma, Mwanza, Dodoma, Tabora a Dar es Salaam. Služby sú pomerne dobré a ceny prijateľné. Vo vlakoch sú tri triedy. V prvé dve sú lôžkové, v tretej sú len sedadlá.
Ako cestovať: www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk, www.sacka.sk
Internet:(.tz) https://tanzaniatouristboard.com/;www.tzonline.org/;www.tanzanianews.com/
Komunikácia: Orange (áno), T-mobile (áno), O2 (nie)
Do kufra: sprievodcovia: Freytagberndt.sk, Lonelyplanet.com, Roughguides.com,
Prečítajte si aktuálne správy z Tanzánie na Bleskovky.sk
Zdroj/autor: MZVSR, CIA-World Factbook, Lonely Planet,drom