Reklama

Trápia ma vačky pod očami, ako ich odstrániť?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Najskôr to bol malý problém, ktorý sa občas pripomenul. Neskôr vám už nedal spávať. A teraz by ste dali všetko na svete, len aby ste vedeli, ako sa ho zbaviť.

Každé ráno sa budím s vačkami pod očami. Ako ich najlepšie zamaskujem?

Vačky sa môžu objavovať, ak máte zavodnený organizmus. Teda aj priveľa tekutín niekedy škodí. Obyčajne pomáhajú plátky uhorky priložené na oko, alebo namočte vatové tampóny do studeného nechtíkového čaju a nechajte ich na očiach 10 minút. Existujú však aj masky v podobe vlhčených papierikov (Chanel, Shiseido), ktoré sa lepia pod oko. Pleť pomôže zjednotiť aj korektor, ale vačky úplne nezamaskuje.

Tvár mám posiatu drobnými jazvičkami, ktoré zostali po vytláčaní vyrážok. Dá sa s tým ešte niečo urobiť?

V laserovej medicíne sa používajú na zbrusovanie kože 2 typy laserov – erbiový a CO2. Cieľovou substanciou, kde sa zachytí laserový lúč, je voda, ktorú obsahuje kožné tkanivo. Takto dochádza k obrusovaniu pokožky. Týmto spôsobom možno vyhladiť vrásky na istých častiach tváre – hlavne okolo očí a úst, ale aj na celej tvári, čo je tzv. resurfacing. Jemnejšou formou je refreshing. Erbiovým laserom možno vyhladzovať aj jazvičky po akné. Zákrok sa robí v období, keď nie je intenzívne slnko, alebo s dokonalou fotoprotekciou (používanie prípravkov s vysokou ochranou proti UV lúčom). Hojenie pokožky trvá podľa hĺbky zákroku približne 2 – 3 týždne. Lekár pri úvodnej konzultácii poučí pacienta o zákroku, priebehu hojenia a ochrane pred infekciou a komplikáciami. Po dlhoročných skúsenostiach s prácou s invazívnymi, tzv. ablačnými lasermi, využívame skôr najnovší CO2 frakčný laser. Jeho hlavnou výhodou je vyššia bezpečnosť a rýchlejšie hojenie, ktoré trvá 3 – 7 dní podľa intenzity ošetrenia.

Ako sa treba starať o kozmetické štetce?

Vyžadujú pravidelnú údržbu. Raz za dva týždne ich treba vyprať v šampóne, poriadne vymyť a vysušiť. Štetce na očné tiene si vyžadujú častejšiu starostlivosť. Skladujte ich v obaloch a používajte iba na to, na čo sú určené. Kozmetika by sa nemala požičiavať, teda ani kozmetické pomôcky.

Sú testery kozmetických produktov v obchodoch bezpečné?

Profesionálne parfumérie by sa mali o ne dôkladne starať. Na krémy používať zásadne aplikátory, na rúže a lesky štetce a pod. Samozrejme, nemôžu zabrániť tomu, aby zákazníčky tester nepoužili nesprávne. Tu platí, že aplikátory by mali byť na viditeľných miestach a takisto aj vlhčené utierky. Ak máte seriózny záujem o kúpu drahšieho krému, radšej požiadajte o jeho vzorku.

Podľa čoho nájdem tú správnu kozmetičku?

Poznám veľa salónov po celom Slovensku a zistila som, že existuje pár indikácií. Ak hľadáte konkrétnu značku, platí, že lepšie značky nedajú certifikát kozmetičke, ktorá nespraví skúšky a nie je odborne zaškolená. Ďalším ukazovateľom je prostredie, v ktorom pracuje (čistota), a jej vzhľad. Nezáleží na tom, či je moletka alebo chudá, mladá alebo staršia, ale jej pleť by mala byť v poriadku. Po tretie sú to priame referencie od niekoho, kto ju navštevuje, a, samozrejme, mali by ste sa spýtať, akú má školu, či absolvovala nejaké doplnkové vzdelanie. Ak máte výraznejší problém, využívajte služby dermatokozmetičiek.