Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Na tvári mám hnedý fľak, ako sa ho zbavím?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Nedávno sa mi na tvári vytvoril hnedý fliačik. O čo môže ísť? Čo mám použiť na tento hnedý fľak? Ďakujem. Eva

Odpovedá MUDr. Slavomira Feix z Centra zdravia a krásy Interklinik:

Hnedý fliačik hovorí sám o sebe o nahromadení pigmentových buniek, melanocytov. Ide teda o poruchu pigmentácie, ktorá je ohraničená, spontánne alebo sekundárne vzniknutá.


Možno sa jedná len o väčšiu pehu – ephelid - ktorá je v letných mesiacoch viditeľnejšia, ale ktorá bola už dávno predtým . Ak tento fliačik vznikol nanovo, teraz v lete počas silnej intenzity slnečného žiarenia, jedná sa o aktinickú zmenu – zmenu pigmentácie kože vplyvom jej poškodenia slnečným žiarením.


Je to najčastejšia zmena u dospelých v strednom a vyššom veku. Vzniká jednoduchý fľak - Lentigo solaris (senilis), ktorý môže prejsť do lentigo maligna, čo je už prekanceróza. Môže sa však jednať aj o aktinickú keratózu, alebo seboroickú keratózu, čo sú taktiež zmeny na koži v pokročilejšom veku.


Na druhej strane pigmentový fliačik mohol vzniknúť aj sekundárne: mechanickým dráždením – napr. v mieste permanentného tlaku okuliarov, na miestach škrabania, tepelným vplyvom – pri chronickom vplyve tepla v danej lokalizácii, melanodermia reticularis calorica, tiež aktinicky – už spomínaný účinok UV lúčov, chemické reakcie po toxickom a hlavne fototoxickom pôsobení určitých látok na kožu (typická Berloque-dermatitída po parfémoch a kozmetikách, dermatitis pratensis po rastlinách – kosená tráva, živica..) a v poslednom rade aj po zápalovom procese v koži – postinflamatórne –napr. pri chronických ekzémoch, psoriáze, pásovom opare, ... atď.

Kedže ste žena, nedá mi podotknúť ochorenie, ktoré je veľmi časté u žien a to je chloazma- melazma. Aj keď je to zväčša veľkoplošná pigmentácia, v počiatočnom štádiu to môže byť len malý fliačik, aký popisujete u seba.
Je to reverzibilná hypepigmentácia, vznikajúca dlhodobo, hlavne pri tmavom type pokožky /chloasma idiopaticum. Vzniká v gravidite chloasma gravidarum , pri hormonálnej zmene (antikoncepcia, ovariálne tumory..) chloasma hormonale, po kozmetikách s obsahom parfému, vazelíne / chloasma cosmeticum, po určitých liekoch / chloasma medicamentosum, po zranení / chloasma traumaticum, a v poslednom aj pri ťazkých nádorových ochoreniach / chloasma cachecticum.

Milá Eva, vzhľadom na to , že nemám dosť anamnestických informácií ( vek, presná lokalizácia, trvanie, progresia, zdravotný stav...) je ťažké určiť diagnózu Vášho fľaku a tým aj jeho následnú liečbu.
Ak sa jedná o bezpečnú, jednoduchú pigmentáciu je ju možné odstrániť bieliacimi krémami, peelingom, či laserom. V každom prípade konzultujte lekára.

Máte problém? Pomôžeme vám ho vyriešiť!
Svoje otázky ohľadom dermatologických problémov, vypadávania vlasov, plastickej a estetickej chirurgie, výživy a správneho stravovania môžete zasielať na e-mail radime@ringier.sk. Odpovedať vám bude profesionálny tím lekárov z Centra zdravia a krásy INTERKLINIK.

77712

Vyberáme pre vás niečo PLUS