Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Úspešnosť dnešných liečebných postupov pri akné je vysoká

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Kým u niekoho je akné otázkou pubertálneho obdobia, u iných pretrváva i dlhé roky. Vďaka moderným postupom sa ho už za pár týždňov môže zbaviť každý.

Sú však aj ľudia, u ktorých sa akné objaví až v dospelosti. „Určite však nemusí ísť o celoživotný problém,“ tvrdí MUDr. Novotná.

„V dnešnej dobe dokážeme akné úspešne potlačiť takmer v 100 % prípadoch. Tam, kde si neporadíme s lokálnou liečbou, nasadíme celkové deriváty vitamínu A. Tie vyliečia i najťažšie typy akné."

Kedy ísť k lekárovi?

Ak ide o prirodzený prejav puberty, niet sa čoho obávať. Keď sa už objavia zapálené, hnisavé vredy, vyhľadajte odborníka. Liečbu určí podľa toho, či ide o ľahší stupeň akné – uhry a biele vyrážky, stredný stupeň – zapálené vyrážky, alebo ťažkú formu – cystické vyrážky pod povrchom kože.

Neliečené akné pretrváva dlhšie, zanecháva jazvy a spôsobuje psychické problémy, človek sa cíti byť menejcenným, uzatvára sa do seba, je neúspešný tak v súkromnom, ako aj v pracovnom živote.

Lokálna liečba

V rámci nej sa jednotlivé prípravky navzájom kombinujú, dopĺňajú sa o zinok a celkovú terapiu. Momentálne najúčinnejšou v lokálnej fyzikálnej liečbe je kombinácia IPL a modrého svetla.

IPL je liečba laserom, svetelným lúčom, ktorý pôsobí na kolagén a krvné cievy, spôsobuje zahriatie v mieste výskytu zápalu a obmedzuje tvorbu mikroorganizmov v pokožke. „Už po niekoľkých sedeniach (3 – 5) sa stav kože viditeľne zlepšuje, zrýchľuje sa hojenie, dokonca miznú aj pozápalové fľaky. Na jazvy používame zbrusovací laser, po jeho použití je však potrebná 3 – 5-dňová PNka,“ upozorňuje MUDr. Novotná. Počet opakovaní pritom závisí od hĺbky jazvy.

Modré svetlo je doplnková terapia, ktorá skracuje čas hojenia a zvyšuje vitalitu buniek. Tento úkon je vhodné kombinovať s chemickým peelingom.

Lokálne antibiotiká sa používajú vo fome roztokov a krémov. Majú antibakteriálny účinok. Nesmú sa však používať dlhodobo, pretože po niekoľkých mesiacoch ich intenzívneho používania môže vzrásť citlivosť baktérií na lieky, alebo dokonca dôjde k premnoženiu baktérií a zhoršeniu priebehu ochorenia.

Lokálne retinoidy sú deriváty vitamínu A, majú protizápalový účinok. Ich nevýhodou je výrazné začervenanie pleti a jej nadmerné šúpanie.

Kyselina azealová vo forme krému by sa mala do pokožky vtierať aspoň dvakrát denne. Pôsobí protizápalovo i antibakteriálne. Je vhodná pre ľahší a stredný stupeň akné.

Benzoylperoxid sa používa v 3 – 10 % koncentrácii, pôsobí proti baktériám a znižuje produkciu mazu.

Celková liečba

Pristupuje sa k nej pri ťažších formách akné, ktoré nereagujú na lokálnu liečbu a ich výsledkom už bývajú i jazvy a pigmentové fľaky.

Antibiotiká sa podávajú niekoľko mesiacov. Pochádzajú z tetracyklínového radu.

Hormonálna antikoncepcia má v niektorých prípadoch výrazné antiandrogénne účinky – pôsobí proti nadmernej tvorbe mužských pohlavných orgánov, čím sa znižuje tvorba kožného mazu.

Kortikosteroidy, celkové retinoidy sa nesmú kombinovať so spomínanými antibiotikami. Podávajú sa pri ťažkých formách akné, ktoré majú tendenciu tvoriť jazvy. Majú antibakteriálny a protizápalový charakter, obmedzujú tvorbu mazu.

Chemický peeling sťahuje rozšírené póry a zjemňuje jazvy po akné.

Laserová liečba je vhodná iba v zimnom období, nesmie sa kombinovať s pôsobením priameho slnečného žiarenia. Laser ošetruje jazvy a pozitívne ovplyvňuje činnosť mazových žliaz.

Akné a slnko

Podľa MUDr. Alexandry Novotnej v tomto prípade slnko veľa nevylieči. „Skoriguje farebné zmeny na koži a človek chvíľu vyzerá lepšie, UV lúče kožu dokonca aj dezinfikujú, takže akné sa zlepší, ale len chvíľkovo. Pokožka vplyvom slnka zhrubne, čo znamená, že ochorenie sa neskôr vráti v horšej forme. Navyše, časom môžu vzniknúť trvalé nepríjemné pigmentácie.“

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS