Veľké nápady pre malé byty: Zariaďte si minikuchynku
27. 8. 2009, 16:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:10)

Zdroj: Nový Čas Bývanie
Ani najzarytejší vorkoholik, ktorý v byte zvykne iba prenocovať, sa nezaobíde aspoň bez kúta, kde si občas pripraví maličkosť pod zub.
Zdroj: Nový Čas Bývanie
Zdroj: Nový Čas Bývanie
Zdroj: Nový Čas Bývanie
Galéria k článku
Miest, kam napasujete aspoň minikuchynku, je dosť, stačí sa len poobzerať.
Recept je dosť jednoduchý – zariadenie kuchyne nemilosrdne zredukujte na minimum. V garsónke alebo klasickom jednoizbovom byte zrejme nebudete často podávať niekoľkochodové menu a usporadúvať párty pre malú armádu hostí... Nespokojnosť s malým obydlím nie je vôbec namieste – kvalita bývania totiž vôbec nezávisí od štvorcových metrov. Mini- či midibyt však kričí po neopozeraných riešeniach, a ak mu venujete dostatok času, uvidíte, že vás hľadanie skrytých „rezerv“ začne baviť. Zaujímavé je, že práve majitelia malometrážnych bytov zvyknú vytvárať zbytočne veľa úložných priestorov, namiesto aby všetko, ak je to možné, skryli do jednej veľkej skrine či šatníka. To platí aj o kuchyni alebo kuchynskom kúte. Naozaj potrebujete dvanásťdielnu súpravu hrncov a americkú chladničku? Kompletná linka do L od podlahy po strop je síce efektná, ale máte pre ňu miesto? Pozrite sa na priestor z iného uhla a nechajte svoj byt dýchať!
Viac za ako proti
■ Malé bývanie má v dnešnej dobe veľa výhod – od výrazne nižších nákladov na energie až po bleskové upratanie celého bytu. Na druhej strane sa však nemôžete držať obvyklého vzorca pri plánovaní ani pri výbere nábytku.
■ Samostatná kuchyňa slúži takmer výlučne na prípravu pokrmov a skladovanie potravín. Ako obytný priestor však funguje iba vo vyhranenom čase. Malý byt rovná sa aj malá kuchynka, v ktorej maximálne postojačky zhltnete raňajky. Nemyslíte, že je to plytvanie drahocennými metrami?
■ V novostavbách už klasické kuchyne takmer nenájdete – „dvojizbáky“ nahradil typ obývačka s kuchyňou + spálňa + kúpeľňa (zvyčajne spolu s toaletou). Ak máte obavy zhodiť priečku a spojiť tieto dve miestnosti do jedného celku, tak tie sú celkom neopodstatnené. Argument, že jedlo bude cítiť po celom byte, pri dnešných výkonných spotrebičoch neobstojí. Prípadný problém dokáže účinne odstrániť kuchynský odsávač.
■ Obývacia kuchyňa sa už udomácnila aj u nás a okrem toho, že je trendová, prispieva aj k domácej pohode. Člen klanu, ktorý varí, nie je izolovaný od ostatných a spoločné stolovanie, ako iste netreba osobitne zdôrazňovať, spája rodinu.
Obývačka v kuchyni
Problémy celkom iného rázu zvyknú riešiť dvojice alebo „singlovia“. Ak nemáte čas alebo chuť plánovať a hľadať, vyberte si už hotovú kuchynskú linku všetko v jednom, ktorá je určená špeciálne pre malé byty. Typický komplet do miniatúrnych priestorov máva spravidla zabudovanú menšiu chladničku, drez a dvojplatničku. V prípade, že nepotrebujete horné skrinky, alternatívou sa môže stať aj voľne stojaci kuchynský diel v kombinácii s policami. Boj o centimetre si mnohí majitelia bytov riešia po svojom a spravidla kuchyňa býva vďačným objektom na experimenty:
A. Jednoizbový byt staršieho typu obvykle umožňuje preloženie kuchynskej linky do izby a z pôvodnej kuchyne sa stane spálňa. Umiestnenie linky závisí, samozrejme, od rozvodov a stúpačiek. Alternatívou môže byť aj umiestnenie kuchynky do chodby namiesto zvyčajných vstavaných skríň.
B. Všetko záleží na dispozícii – ak mienite prerábať kúpeľňu a máte umakartové jadro na vyhodenie, pouvažujte, či by ste nemohli získať kúsok priestoru navyše. Ak spojíte toaletu s kúpeľňou a budúci múr kúpeľne naplánujete tak, aby ste v chodbe získali voľné miesto – stačí približne meter – budete môcť kuchynskú linku umiestniť do chodby, tak aby nezavadzala.
HARMÓNIA V PRIESTORE
Kúpili ste si byt a tešíte sa, že bývalý majiteľ vám nechal aj kuchynskú linku? Možno ste zdedili aj chladničku alebo zabudovanú práčku, elegantný digestor a umývačku... V najlepšom prípade sú spotrebiče nové alebo aspoň zachované, v horšom staršieho dáta a zbytočne rozmerné. V tom prípade vám nezostáva nič iné, len sa poobzerať po nových a pôvodné rozdať alebo dať zlikvidovať. Bez tých správnych, teda aj menších a užších spotrebičov si kuchyňu v minivydaní jednoducho neužijete!
Stojí za to pouvažovať, či ponechať aj pôvodné zariadenie: položte si otázku, či by ste si tento typ kuchyne, dizajn a úpravu dobrovoľne kúpili. Možno by v konečnom dôsledku bolo lepšie zavrieť oči a kúpiť aj novú linku, ktorá vám jednoducho sadne. Kým v rozmernejšom byte je možné striedať rôzne materiály a štýly, malý priestor treba zjednotiť. Štýl, farba a dizajn kuchynskej a obývacej zóny by mali harmonizovať. Napríklad rovnaká podlaha, trebárs laminátová na celej ploche, vyvoláva dojem, že je priestor väčší.
Na čo ste možno nemysleli:
1. Pri zariaďovaní otvorenej kuchyne dbajte, aby ste si vybrali elektrické spotrebiče, ktoré majú nízku hladinu hluku.
2. Odsávač pár by mal mať dostatočný výkon – od 500 kubických metrov za hodinu, aby stačil vychytať kuchynské pachy a čiastočky tuku z priestoru.
3. Vyberte si linku s extra širokými zásuvkami, ktoré pohltia všetky panvice, hrnce a pokrievky. Ich nosnosť býva viac ako 50 kilogramov.
4. V obývacej kuchyni by mal panovať perfektný poriadok, a tak dbajte na rafinované úložné priestory.
5. Ak nie ste práve fanúšikom varenia, ale občas si potrebujete uvariť čaj či zohriať pizzu, bude vám stačiť aj typ kuchyňa v skrini alebo časť linky s nevyhnutnými spotrebičmi a drezom, ktorú skryjete za trendové roló – kovovú roletu.
6. Priestor ušetríte, ak si zaobstaráte indukčnú dvojplatničku alebo varič namiesto klasickej.
7. Za dokonale vyriešený (mini či maxi) kuchynský priestor sa považuje taký, ktorý umožňuje plynulý chod prác: prípravná + varná plocha + drez prestriedané odkladacími plochami.
8. Hitovkou sú kuchynské linky s lesklými prednými plochami a odkladacím priestorom medzi hornými skrinkami a pracovnou doskou, kam sa zmestia drobnosti od nožov po koreničky.