Reklama

Vydediť dedičov nie je také jednoduché. Závet nestačí

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Vydediť potomkov nie je také jednoduché, ako by sa zdalo pri nejakých rodičovských vyhrážkach. Spisovanie závetu, preberanie dedičstva... jednoducho pri všetkom, čo súvisí s majetkom, veľakrát nepozná brat brata.

– Pani Jolana má byt v osobnom vlastníctve. Trvalý pobyt v ňom majú Peter aj Róbert, jej vnuci. Ona sa však chystá spísať závet v prospech Róberta. Peter sa však domnieva, že takýto závet môže byť neplatný, lebo podľa zákona majú obaja – ako neopomenuteľní dedičia – právo na dedičstvo. Podľa právnikov najlepším riešením by bolo spísanie darovacej zmluvy.

– Martine sa mama pri každom konflikte vyhráža, že ju "vypíše z rodiny" a tým vyrieši problém s dedením.

– Manžel pani Edity má syna z prvého manželstva, ktorý s nimi nebýva. No Edita sa bojí, že po manželovej smrti bude musieť predať byt, aby manželovho syna vyplatila. Podľa JUDr. Viery Mertlovej predmetom dedičstva je len tá časť bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktorá je v rámci vyrovnania určená ako majetok zosnulého manžela-poručiteľa, v tomto prípade okrem iného aj polovice predmetného bytu. Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

– Takýchto prípadov sú tisíce. Dedičské konanie je zložité.

1. Dedičstvo sa nadobúda po smrti poručiteľa

§ Dedenie upravuje Občiansky zákonník – Zákon č. 40/1964 Zb. Konanie o dedičstve zasa zákon č. 99/1963 Zb. – Občiansky súdny poriadok.
Dedí sa:
• zo zákona,
• zo závetu,
• z oboch týchto dôvodov.
Ak nededí dedič zo závetu, dedia dedičia zo zákona. V každom prípade naše zákony ustanovujú tzv. neopomenuteľných dedičov – sú to deti. Ak ich v závete pre zákonom stanovené podmienky vydedíte a majú svoje deti, dedia ony.

Dedenie zo zákona
Platí, ak poručiteľ nezanechal závet a postupuje sa v štyroch stupňoch:
a) Ako prví dedia poručiteľove deti a manžel (-ka), každý rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti (poručníkovi vnuci). Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.
Pri zániku manželstva (smrť jedného z nich) platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. To znamená, že v prvom rade patrí polovica majetku manželke (-lovi) a druhá polovica poručiteľa sa potom dedí a delí medzi manželku (-la) a deti. Čiže: polovica majetku po zosnulom, ktorý nadobudol v manželstve, patrí manželke, druhá polovica sa delí medzi manželku a deti.

b) Ak nededia poručiteľove deti, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej rok pred jeho smrťou.

c) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej rok pred jeho smrťou.

d) Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

Závet
Ak nechcete, aby prebehlo dedičské konanie zo zákona, môžete spísať závet, a to:
• samy – musí byť však napísaný a podpísaný vlastnou rukou;
• v prípade, že je napísaný na počítači, písacom stroji a podobne, musia ho podpísať ešte dvaja svedkovia. Poručiteľ závet aj tak musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina je jeho poslednou vôľou. Svedkovia sa musia na závet podpísať;
• u notára notárskou zápisnicou (na Slovensku najčastejší spôsob spisovania závetu).
Závet musí obsahovať deň, mesiac a rok, kedy bol napísaný. Ak ten, kto chce napísať závet, ho už nevládze napísať, treba troch svedkov. Ten, kto závet číta, nesmie ho podpisovať. Závet musí obsahovať, ako dotyčný reagoval na jednotlivé "body" (zdvihnutie ruky na znak súhlasu a pod.).

Odmietnutie dedičstva
Dedičstvo možno odmietnuť – ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením zaslaným na súd. Možno tak urobiť do jedného mesiaca odo dňa, keď prišiel dedičovi oznam o práve dedičstvo odmietnuť. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať!


2. Vydedenie

Rodič môže vydediť dieťa len v štyroch prípadoch, ak priamy dedič:
• nestaral sa oňho v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
• o poručiteľa trvalo neprejavoval záujem,
• bol odsúdený pre úmyselný trestný čin najmenej na jeden rok,
• vedie neusporiadaný život.
Dôvod vydedenia – v paragrafovom znení – musí byť uvedený v závete alebo v listine o vydedení, preto je najlepšie spísať závet v takomto prípade u notára, ktorý zákon ovláda.

Zdedené dlhy
Ak vám poručiteľ zanechá viac dlhov ako majetku (tzv. predlžené dedičstvo), možno sa s veriteľmi dohodnúť, že im prenecháte dedičstvo na úhradu dlhov. Musí to však schváliť súd.

Praktické rady
Ak spíšete závet vlastnou rukou a rozhodnete sa niekam ho uložiť, povedzte niekomu, kde závet je. V prípade, že sa po vašej smrti nenájde, dedičské konanie prebehne podľa dedenia zo zákona, akoby závet neexistoval. Nárok dediča uvedeného v závete sa premlčiava po uplynutí troch rokov. Podľa právnikov je najlepšie závet uložiť v centrálnom registri Notárskej komory.

Na základe právoplatného rozhodnutia o dedičstve vám príslušná Správa katastra vykoná zmenu v osobe vlastníka nehnuteľnosti, ktorá bola predmetom dedičstva, a to v prospech dediča, ktorému nehnuteľnosť pripadla.

Slovníček
Poručiteľ = zosnulý, ktorého majetok sa dedí (je predmetom dedičského konania)
Neopomenuteľná osoba = deti a vnuci zosnulého
Závet = posledná vôľa