SLOVENSKO/video - Banská Štiavnica a jej okolie je zaujímavým a jedinečným územím. Svedčí o tom aj skutočnosť, že mesto a technické pamiatky v jeho okolí sú od roku 1993 zapísané do zoznamu Svetového dedičstva ako kultúrne dedičstvo.
Zdroj: Archív S.S.
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Galéria k článku
Územie Geoparku Banská Štiavnica je prevažne viazané na oblasť CHKO Štiavnické vrchy, ale aj Krupinskú planinu, Javorie, Kremnické vrchy, Vtáčnik a Pohronský Inovec. Jednotlivé objekty geoparku sú začlenené do rôznych kategórií - lokality, náučno-turistické trasy, expozície, cyklotrasy a lyžiarske trasy.
V rámci projektu Geopark Banská Štiavnica sa možno v súčasnosti oboznámiť s niekoľkými lokalitami či trasami. V Štiavnických vrchoch je možnosť absolvovať rôzne náučné chodníky, ktoré sú charakterizované ako náučno-turistické trasy, ale aj mnohé expozície.
V rámci CHKO Štiavnické vrchy bolo vyhlásených niekoľko maloplošných chránených území. Nachádzajú sa tu štyri chránené areály (Arborétum Kysihýbeľ, Banskoštiavnická botanická záhrada, Banskoštiavnická kalvária a Michalštôlnianske rašelinisko), desať prírodných rezervácií (Bralce, Gajdošovo, Holík, Holý vrch, Jabloňovský Roháč, Kamenné more, Kamenný jarok, Kojatín, Krivín, Szabova skala), dve národné prírodné rezervácie (Sitno a Kašivárová) a šesť prírodných pamiatok (Kapitulské bralá, Krupinské bralce, Putikov vŕšok, Sixova stráň, Vyhniansky travertín, Žakýlske pleso).
Stopäťdesiat metrov dlhá náučná expozícia je vybudovaná v areáli Banského múzea v prírode - skanzene. Prostredníctvom siedmych obhliadok s náučno-informačnými tabuľami približuje geologický vývoj a stavbu územia Slovenska.
V geoparku Banská Štiavnica je vybudovaných aj niekoľko náučných chodníkov - chodník o ekológii piargskych tajchov, náučný geologický chodník Paradajs, Piargsky chodník a Piargsky vodohospodársky chodník.
Informačné centrum GEOPARK
Námestie Sv. Trojice 6
969 01 Banská Štiavnica
Tel.: 045 692 05 35
Fax: 692 05 34
e-mail: geopark@muzeumbs.sk
Zdroj/autor: geoparkbs, drom