Reklama

VÝLET Televízna veža

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

SLOVENSKO - Základný kameň bratislavskej televíznej veže na Kamzíku položili už pred štyridsiatimi rokmi. Má tvar vretenovitého dvojihlana a je vysoká 12O metrov, televízny vysielač má výšku takmer 200 metrov.

Veža stojí na malokarpatskom vrchu Kamzík v bratislavskom lesoparku. Vrch Kamzík má výšku 438,4 metrov nad morom. Je jedným z výškových symbolov hlavného mesta Bratislavy. "Vysielač zabezpečil kvalitnejší televízny signál a Bratislavčanov zaujala aj architektúra stavby. Z veže sa stal významný orientačný bod v krajine, uviedol akademický maliar Stanislav Harangozó, ktorý vytvoril kamennú mozaiku v interiéri veže podľa návrhu výtvarníčky Sibylly Greinerovej.

Vo veži, v najširšom úseku konštrukcie, je vo výške 68 metrov otáčajúca sa luxusná reštaurácia (rotačná podlaha) o 4 metre vyššie kaviareň a na prízemí bar. Cez jej okná majú návštevníci výhľad na panorámu Bratislavy a široké okolie. Vežu navrhol kolektív autorov Stanislav Májek, Jakub Tomašák a Juraj Kozák.

Televízna veža sa nachádza v mestskej časti Bratislava - Nové Mesto. Novomestské miestne zastupiteľstvo ju zaradilo do zoznamu pamätihodností mestskej časti. Výstavba novej televíznej veže v Bratislave sa skončila v roku 1975. Pôvodný televízny vysielač, ktorý signálom pokrýval Bratislavu a časť bývalého Západoslovenského kraja, vysielal od 3. novembra 1956. V roku 1973 skončila výstavba iného televízneho vysielača vo vtedajšej ČSSR. Išlo o vysielač a zároveň horský hotel Ješted pri českom Liberci. V čase dostavby vysielača na Kamzíku už vo svete existovali také monumenty ako televízna veža v kanadskom Toronte s výškou 553 metrov, či o niečo nižšia - 539-metrová televízna veža Ostankino v Moskve.

Zdroj/autor: veza,tasr,drom