Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vyrážky trápia aj hviezdy: Naozaj ich nemožno zlikvidovať?

S vyrážkami vytrvalo bojujú aj slávne ženy.

Zdroj: archív

Reklama

Vyrážky nediskriminujú. Je im úplne jedno, kto ste. Single, vydatá, niekoľkonásobná matka, celebrita... Ba čo viac, vytrvalo ignorujú ešte aj vek!

Má ich Kate Moss (44), Catherine Zeta-Jones (43), Cameron Diaz (40), Victoria Beckham (38), Alicia Keys (32), Jessica Alba, Rihanna, Britney Spears či Courtney Love.

Hoci pri niektorých by sa dali citovať kultoví českí Samotáři: „To máš z toho života, jakej ty vedeš.“ Len či to je naozaj tak? Čísla v zátvorkách hovoria, že problematická pleť nie vždy odpochoduje ruka v ruke s poslednými pubertálnymi excesmi. Hm, ale čo taká Madonna?

Odchovaná na makrobiotickej strave a tvrdých tréningoch? Bác. Veru aj ona. Ikona zdravého životného štýlu, ktorej číselko v pomyselnej zátvorke v kombinácii s výzorom je predmetom zbožných prianí nejednej tridsiatničky. Zoznamom svetoznámych žien (s vyrážkami) vás nehodláme uvrhnúť do totálneho marazmu a nechceme navodiť pocit, že ani všetky konexie a peniaze sveta nestačia na to, aby ste si kúpili porcelánovú pleť.

Naopak, položili sme si základné otázky: Z čoho sú (tak neskoro)? Ako sa dopátrať príčiny? A hlavne, ako si pomôcť a neuškodiť? A na tie si spolu s dermatologičkou MUDr. Hasovou odpovieme.

Zápalové pupence a otvorené uhry

Aj na Slovensku do skupiny menej šťastných patrí 15 – 25 percent žien, ktoré vyrážky trápia aj po dovŕšení 25. roku života. „Je to u nich buď pretrvávajúca forma z obdobia dospievania, alebo vzniká ako neskoro nastupujúca forma akné. Vo väčšine prípadov sú to zápalové pupence alebo zatvorené či otvorené uhry lokalizované v dolnej polovici tváre.

Podnetom bývajú často poruchy metabolizmu androgénnych hormónov a zmenená imunitná reakcia na nadmerné bakteriálne osídlenie Propionibacterium acnes,“ hovorí doktorka Hasová. Vyrážky však nemusia automaticky znamenať akné. Zistiť sa to dá podľa okolností ich vzniku, rozsahu, vzhľadu, lokalizácie, ale to sa vám „okukovaním“ pupencov v zrkadle nepodarí.

Zdroj: Isifa

Ilustračná fotografia

Všeobecne však platí, že ak je to akné, trápi viac ženy s vyšším fototypom pleti. Rolu hrá aj typ pokožky, ženy trpiace na akné mávajú častejšie problém s rozšírenými pórmi a so zvýšenou tvorbou mazu. Tie úzko súvisia s genetikou. Niektoré zdroje tvrdia, že ak jeden z rodičov trpel na akné a rozšírené póry, je až 60-percentná pravdepodobnosť, že túto „parádu“ podedia aj deti.

Učte sa na cudzích chybách!

Vyhodia sa nám vyrážky a prvé, čo nám zíde na um, je dať sa vtiahnuť do drogérie. Domov si nanosíme kompletné rady pekne mladistvo nastajlovaných produktov na problematickú pleť, ktoré si hneď aj aplikujeme. A keďže s lupou chodí do drogérie máloktorá z nás, uniká nám niekoľko podstatných informácií.

Kozmetika určená pre tínedžerov nie je vhodná na zrelšiu pleť, ktorá vzhľadom na pribúdajúci vek, výrazne zníženú schopnosť samostatnej regenerácie a potrebu hydratácie môže na vysušujúce a vypínajúce produkty reagovať úplne opačne, hlavne z dlhodobého hľadiska.

Však sa vám už stalo, že sviežo (a často intenzívne!) voňajúce géliky, krémiky, vodičky a tyčinky prestanú fungovať? Nuž, produkty sú tie isté, ibaže keď aj po dvadsaťpäťke pleť intenzívne a svedomito presušujete, zareaguje na frontálny útok obranou. Na postihnutých miestach zhrubnú zrohovatené bunky (tzv. hyperkeratóza), čo je prirodzený mechanizmus obrany tela proti nešetrnému zaobchádzaniu, a takáto hrošia koža bráni prirodzenému odtekaniu kožného mazu.

Zdroj: Shutterstock

Ilustračné foto

Pod povrchom maz stuhne, stvrdne a rozšíri pór ešte viac. Keď sa k tomu pridajú baktérie, problém je na svete. Ak vaše „kvitnutie“ nie je chronické, nezhoršuje sa a ide len o pár vyrážok, ktoré súvisia s menštruačným cyklom (ovulácia, PMS), aj tak radšej zavítajte do lekárne.

Všímajte si hlavne toto:

  • Produkty na ošetrovanie problematickej pleti musia byť nekomedogénne, teda žiadna z ich zložiek nesmie podporovať alebo zapríčiňovať upchávanie pórov. S prekvapením zistíte, že ich na európskom trhu nie je zas až tak veľa!!!
  • Vyhýbajte sa produktom, ktoré sú parfumované. Syntetické zložky v parfumovaných produktoch pleť ešte viac dráždia a vy nemáte šancu dopátrať sa, ktorá je vinná za váš stav, ktorý sa nezlepšuje.
  • Vyhýbajte sa všetkému, čo obsahuje oleje, lanolín a parabény.
  • Sústreďte sa na produkty, ktoré obsahujú nízke koncentrácie kyseliny salicylovej. Okrem antiseptických vlastností pomáha aj jemne abrazívnou schopnosťou. Užitočné sú aj výťažky z čajovníka na neolejovej báze, upokojujúce a sťahujúce extrakty zo zelenej uhorky a benzoyl peroxid. Na čistenie hľadajte pH neutrálne pleťové vody. Dezinfikovanie alkoholom zvážte, presušuje až príliš. Skúste iný, menej agresívny variant. Výbornú službu vám urobí Solution Jarisch. Využijete ho namiesto pleťovej vody alebo ako obklad na postihnuté miesta. Na požiadanie vám ho namiešajú v lekárni.
  • Ak nemôžete zohnať vhodný krém a narazíte na to, že sa nevyznáte v zložení, požiadajte dermatologičku. Navrhne pre vás čistý, vám na mieru určený produkt na starostlivosť o pleť, ktorý vám pripravia v lekárni!
  • Samostatnou kategóriou sú prípravky, ktoré chránia pred UV žiarením. Tie by ste mali do repertoára produktov (platí zlaté – menej je viac) zaradiť tiež opatrne. Vďaka „vyšperkovanému“ zloženiu bývajú zdrojom častých alergických reakcií a, ľudovo povedané, príčinou udusenia pleti, ktorá pod nánosom tých nesprávnych zložiek nedokáže slobodne dýchať. Všímajte si na nich nielen ochranný faktor, ale aj vyššie spomínané parametre. Ideálnou ochranou sú také, ktoré neobsahujú žiaden parfum, sú hypoalergénne, nekomedogénne a s nemastným zložením.

Vyberáme pre vás niečo PLUS