Aké vitamíny alebo doplnky výživy by ste teda mali užívať, ak sa chcete udržať zdravé a fit? Poradíme vám v našom článku.

Správne fungujúci imunitný systém je pre zdravie kľúčový

Imunitný systém spolu s centrálnym nervovým systémom a endokrinným systémom zaisťuje dynamickú rovnováhu organizmu. Pri jeho nedostatočnej funkcii hovoríme o imunosupresii, čiže o zníženej aktivite obranných mechanizmov organizmu. Možno vás však prekvapí, čo všetko na neho a jeho činnosť vlastne pôsobí. Významný vplyv na oslabenie imunitného systému má napríklad nadmerné používanie chemických látok, chronický stres, fajčenie, nedostatok spánku, znečistené životné prostredie či chýbajúca telesná aktivita.

Znížená schopnosť organizmu odolávať chorobám sa potom prejaví pestrou paletou rozličných príznakov. Medzi najbežnejšie rátame hlavne infekčné ochorenia, predovšetkým choroby dýchacích ciest. Často sa však vyskytujú aj pocity únavy, bolesti kĺbov, zhoršené a pomalé hojenie rán či opakované plesňové, bakteriálne a vírusové ochorenia. Aj preto sa oplatí podporovať imunitný systém účinnými prostriedkami.

1. Populárny imunomodulátor betaglukán

Betaglukán je prírodný aktívny polysacharid nešpecificky podporujúci obranné reakcie organizmu. Najčastejšie sa izoluje z kvasiniek Saccharomyces cerevisiae alebo z húb (najmä z hlivy ustricovej). Účinok betaglukánov sa prejavuje najmä v stimulácii a optimalizácii imunitnej odpovede. Betaglukány totiž majú schopnosť priamo aktivovať leukocyty, stimulovať fagocytózu, ako aj produkciu cytokínov a iných zápalových mediátorov. Výsledkom imunomodulačnej reakcie je produkcia antimikrobiálnych peptidov, teda protilátok efektívnych v boji proti infekcii. Okrem spomínaných schopností sa betaglukánu pripisujú aj také účinky, ako je protizápalový a antioxidačný efekt, podpora hojenia rán alebo zvyšovanie odolnosti voči niektorým infekciám.

Výživový doplnok Betaglukan 90 % MAXIMAL s Vitamínom C od Renovality však neobsahuje iba betaglukán, hoci v jednej kapsule sa nachádza až 400 mg tohto imunomodulátora. Aby boli kapsuly ešte účinnejšie, ich zloženie je obohatené o vitamín C a prírodný antioxidant resveratrol. Vďaka tejto trojici účinných látok tak získate kombináciu, s ktorou môžete úspešne zvládnuť aj mimoriadne rizikové obdobie pre oslabenú imunitu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Renovality

2. Pomocník v boji proti prechladnutiu - Vitamín C

Nie je žiadnym tajomstvom, že vitamín C patrí k látkam, ktoré sa do boja s infekčnými chorobami nasadzujú do prvej línie. Je to tak kvôli jeho špecifickým vlastnostiam, pretože pôsobí ako antioxidant, podporuje imunitu, vstrebávanie železa, má vplyv na beta-oxidáciu mastných kyselín, zvyšuje aktivitu mikrozomálnych enzýmov a tiež urýchľuje detoxikáciu cudzorodých látok.

Denná odporúčaná dávka vitamínu C pre dospelých je 60 - 100 mg, avšak toto množstvo sa zvyšuje pri nadpriemernej fyzickej námahe, psychickom strese, nadmernom užívaní alkoholu či infekčných ochoreniach. Jeho pravidelné dopĺňanie si môžete zabezpečiť prostredníctvom prípravku Acerola Maximal. Ten obsahuje až 400 mg extraktu z Aceroly v jednej kapsule, čo sa rovná množstvu 100 mg čistého prírodného vitamínu C.

3. Antioxidanty z prírodných zdrojov

O antioxidantoch už počul asi každý. Nie každému je však jasné, akú úlohu vlastne zohrávajú a prečo sú pre náš organizmus také dôležité. Podobne ani stručná definícia, že antioxidanty sú látky, ktoré neutralizujú voľné radikály v telových bunkách, toho veľa neobjasní. Na to, aby sme pochopili mechanizmus ich účinku nám však stačí vedieť, že v prípade napadnutia organizmu s oslabenou imunitou dochádza k zvýšenej tvorbe voľných radikálov. Tie spôsobujú oxidačný stres, ktorý môže následne vyvolať zápal.

Medzi antioxidanty patria aj polyfenoly, prírodné látky nachádzajúce sa v zelenom čaji. Výživový doplnok Zelený čaj - 60 % polyfenolovje bohatým zdrojom takýchto antioxidantov, ochraňujúcich bunkové membrány a DNA pred poškodením voľnými radikálmi. Extrakt zo zeleného čaju navyše podporuje normálnu činnosť srdca, metabolizmus lipidov, normálny stav kostí či dentálne zdravie. Okrem toho má tiež priaznivý vplyv na pokožku, normalizuje hladinu glukózy v krvi a prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu.