Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zdravé oleje: Spomalia vaše starnutie

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Oleje majú toľko vynikajúcich vlastností, že sa nemusia používať len v kuchyni. Zoznámte sa s ich blahodarným vplyvom na naše zdravie.

Oleje sú neobyčajne zdravé, priateľské k našim cievam, spaľujú nemilé tukové bunky, posilňujú imunitný systém, zjemňujú podráždenú náladu, pomáhajú nám hydratovať a regenerovať pleť, pokožku na celom tele, vlasy, ale sem-tam aj nejaké boľačky. Obsahujú mnoho cenných látok, najmä vitamíny E, BI, B2, B12, horčík, stopové prvky a flavonoidy.

Niektoré zaváňajú exotikou, majú svojskú chuť, farbu i vôňu, niektoré sú zatiaľ pre väčšinu z nás celkom neznáme.

AMARANTOVÝ olej

Cenný je najmä vďaka vysokému obsahu skvalénu, ktorý je dôležitou súčasťou ľudskej kože. Pomáha pri jej regenerácii, absorbuje UV žiarenie, vychytáva škodlivé kyslíkové radikály a pôsobí proti nádorom. Amarantový olej obsahuje aj prírodný vitamín E, bielkoviny a kyselinu linolovú. Veľmi dobre sa vstrebáva do pokožky a preniká dovnútra organizmu.
NÁŠ TIP: Ak máte veľmi suchú kožu, potierajte si ju amarantovým olejom, pomáha aj pri akné, psoriáze, ekzémoch, herpese, bodnutí hmyzom, škrabancoch, preležaninách či ľahších popáleninách. Malú lyžičku oleja si môžete dať pri ochoreniach žalúdka a čriev, rakovine alebo problémoch so srdcom.

PUPALKOVÝ olej

Nechutí práve najlepšie, je trocha horkastý, ale kvôli vynikajúcim účinkom sa ho oplatí prehltnúť. Pomáha našim zaneseným cievam, znižuje totiž hladinu cholesterolu, takže jeho pravidelné užívanie znižuje nebezpečenstvo infarktu a mozgovej mŕtvice. Ženy poteší, že zmierňuje predmenštruačné ťažkosti, ale aj problémy v období prechodu. Stačí malá lyžička denne. Okrem toho pôsobí protizápalovo, najmä pri príznakoch reumatických zápalov a kožných zmien spôsobených zápalom.
Pupalkový olej sa cení najmä pre vysoký obsah zdravotne dôležitej kyseliny gamalinolénovej. Vitamíny, ktoré obsahuje, spomaľujú proces starnutia a posilňujú odolnosť organizmu.

Olej Z PŠENIČNÝCH KLÍČKOV

Obsahuje takmer 90 vitamínov a stopových prvkov. Je jedným z najlepších antioxidantov a rozpúšťačov tuku. Spomaľuje starnutie, zlepšuje činnosť hormonálnych a pohlavných žliaz, zvyšuje možnosť počatia a zamedzuje samovoľné potraty. Oceníte ho aj pri zvýšenej zrážanlivosti krvi, žlčníkových problémoch či svalovej dystrofii.

Olej Z TEKVICOVÝCH SEMIEN

Je tmavohnedý, má zvláštnu chuť, na ktorú sa dá zvyknúť. Ženy by ho určite mali ponúkať svojim partnerom. Semená tekvice sú totiž výdatným zdrojom zinku, ktorý zabraňuje vzniku rakoviny prostaty a priaznivo ovplyvňuje jej činnosť. Pri pravidelnom používaní olej spomaľuje rozvoj artériosklerózy, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, obnovuje činnosť pečene, lieči žalúdkové vredy a má protizápalové účinky.
NÁŠ TIP: Môžete ho pridávať do akýchkoľvek pokrmov alebo si ho len naliať na tanier, trošku posoliť a vytierať čerstvým chlebom.

RAKYTNÍKOVÝ olej

Pomáha pri vyčerpaní, strese či skľúčenosti. Je to prírodný koncentrát vitamínov, najmä E, A a C. Rakytník pomáha aj pri liečení pľúcnych, pečeňových, tráviacich a kĺbových ochorení.
NÁŠ TIP: Keď má niekto z rodiny časté angíny, zápaly nosnej sliznice alebo ústnej dutiny, odporučte mu rakytníkový olej. Nech si týždeň potiera sliznicu nosa alebo hrdla vatovým tampónom navlhčeným v tejto zázračnej tekutine, najlepšie dva- až trikrát denne. Olej z rakytníka pomáha hojiť kožu pri omrzlinách a popáleninách.

Olej Z VLAŠSKÝCH ORECHOV

Je zdrojom železa a mangánu, ktoré podporujú tvorbu krvi. Oceníte ho najmä pri zvýšenej kyslosti žalúdočných štiav, oslabenej imunite, bolestiach svalov či kŕčových žilách. Olej by mali konzumovať najmä a starší ľudia a športovci.
NÁŠ TIP: Ak máte suchú pokožku alebo ste už objavili prvé vrásky, používajte ho namiesto večerného krému.

SEZAMOVÝ olej

Zastudena lisovaný olej zo sezamových semien je výborným doplnkom šalátov, zálievok a nátierok. Sezam má blahodarný účinok na organizmus a jeho chod, pomáha najmä spevňovať kosti. Pri varení znáša aj vyššie teploty. Ako ich treba používať a skladovať? Rastlinné oleje lisované zastudena pri tepelnej úprave oxidujú a menia svoje vlastnosti a účinky, možno povedať, že sa znehodnocujú. Preto ich treba v kuchyni využívať najlepšie zastudena. Skladovať ich treba vo fľašiach z tmavého skla, najlepšie na chladnom mieste.


POZOR: Niektoré oleje farbia a môžu zanechať na bielizni škvrny.
Kde ich nájdete:
v predajniach so zdravou výživou v lekárňach v tekutej forme oleja alebo v kapsulách v špecializovaných predajniach s potravinovými doplnkami v supermarketoch.

Vyberáme pre vás niečo PLUS