Reklama

Žilky na tvári a končatinách: Poznáme účinné riešenie

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Rozšírené cievky sa najčastejšie objavujú na lícach, stehnách a lýtkach. Pôsobia neesteticky a aj mejkap je na ne prikrátky.

Jedno z účinných riešení tohto problému vám predstaví MUDr. Zora HAVIAROVÁ, dermatologička zo štúdia lekárskej kozmetiky COSMED v Bratislave.

Sklerotizácia sa používa na dolné končatiny – lýtka, stehná, na začervenané „metličky“ alebo modrasté „pavučinky“. Rozhodujú veľkosť a sfarbenie. Na jemnejšie žilky používame metódu odstraňovania s pomocou lasera. Sklerotizácia je vhodná na výraznejšie žilky, niekedy v kombinácii s laserom, čiže po sklerotizácii sa vykoná ešte laserové ošetrenie, ktoré celý proces zlikvidovania žilky dokončí. Pre odstránenie rozšírených cievok na tvári máme dve možnosti – elektrokoagulačnú ihlu alebo laser (sklerotizácia sa na tvári nevykonáva). Výber metódy opäť závisí od stavu cievok, posúdenie je individuálne.

Pri sklerotizácii ide o postupné odstraňovanie rozšírených cievok tak, že sa do povrchovo uložených žiliek vstrekuje sklerotizačný roztok. Ten vyvolá podráždenie žilovej steny a jej zápal – výsledkom je zlepenie steny žilky a jej vstrebanie.

Pred zákrokom väčšinou nie je potrebné žiadne špeciálne vyšetrenie, iba v prípade výraznejších varixov (kŕčových žíl) odporúčame najprv návštevu cievneho chirurga, ktorý posúdi stav a zákrok vykonáme, až keď to lekár odporučí.

Na čo sa treba pripraviť?

Vpichnutie sklerotizačného roztoku trvá niekoľko minút, aplikuje sa do čistej, vydezinfikovanej pokožky. Podľa rozsahu ošetrovanej plochy aplikujeme väčšinou jednu až dve, maximálne 3 – 4 ampulky do jednej nohy. Postupne sa opichá celá noha a potom ju zabandážujeme. Po vpichu sa žila dočasne stiahne, akoby dostala „kŕč“. Po zákroku ostávajú modrinky. Želaný efekt sa dostaví zhruba o jeden až dva mesiace.

Pozákroková terapia

Hneď po sklerotizácii sa končatina zabandážuje elastickým obväzom. Túto bandáž treba robiť najmenej 2 – 3 týždne, aby sa zabránilo spätnému toku krvi, a tým obnoveniu žiliek. Kompresívnu pančuchu možno dávať na noc dole. Rovnako ako po všetkých podobných procedúrach treba chrániť pokožku pred slnečným žiarením.

Odstraňovanie žiliek na tvári

V prípade odstraňovania žiliek na tvári s pomocou lasera pretrváva niekoľko hodín po zákroku začervenanie tváre, žilky sú podráždené. Pri odstraňovaní rozšírených cievok na nohách s pomocou lasera prechádza laserový lúč cez kožu, vychytá sa v červenom farbive a cievu priamo spáli. Hojenie je rýchlejšie ako po sklerotizácii a následné bandážovanie v tomto prípade nie je potrebné.

Ako sa vyhnúť rozširovaniu žiliek?

Sklon k tvorbe žiliek na tvári aj metličkových varixov na dolných končatinách je zdedený – nedá sa im zabrániť, len ich priebežne odstraňovať. Pri žilkách na tvári ale poznáme niektoré faktory, ktoré ich tvorbu urýchľujú. Je to najmä slnenie, ale aj vymrznutie tváre v zime, najmä prudké prechody zo zimy do tepla.

„Tvorbu žiliek podporujú aj sauna, naparovanie, horúce a pikantné jedlá, nápoje aj alkohol.“

Krásne nohy už navždy?

Uspokojivý efekt sa dosahuje po 2 – 4 ošetreniach. Tento zákrok treba niekedy opakovať 1 – 3-krát. Je to však veľmi individuálne. Zlikvidovaná žilka zmizne navždy, no ak má človek sklon k ich tvorbe, budú sa tvoriť stále nové. Ak po sklerotizácii výsledok nie je dokonalý, zostávajúce žilky sa dajú ešte odstrániť laserom.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!