Reklama

VEĽKÝ PREHĽAD FINANČNÝCH príspevkov pre zdravotne znevýhodnených: Na TOTO máte NÁROK!

Simone nechodí ani nemôže rozprávať, ale napriek tomu  chce získať vysokoškolský diplom.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Petra Mitringová

Petra Mitringová

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Zdravie je na nezaplatenie. To si často uvedomíme, až keď oň prídeme. Ako nám v tejto ťažkej životnej situácii dokáže pomôcť štát?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako si počas CHEMOTERAPIE pomôcť vhodnou stravou: ODBORNÍČKA má pre vás zopár PRAKTICKÝCH TIPOV
    Zdroj: MSc. Petronela Forišek Paulová

    Ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Nielen ťažké diagnózy, ale aj chvíľka nepozornosti stačí na to, aby bolo nešťastie na svete. Aj keď zdravie nám vrátiť nedokáže, štát poskytuje finan­čné prostriedky, ktoré majú ťažko zdravotne znevýhodneným pomôcť sociálne sa začleniť do spoločnosti. Na akú finančnú pomoc máte teda nárok a ako sa k nej dopracovať?

    Zdroj: Shutterstock

    Zdravotný handicap dokáže značne ovplyvniť aj zárobkovú činnosť.

    Peňažný príspevok na osobnú asistenciu

    Poskytuje sa osobe s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na osobnú asistenciu. Počet hodín pritom môže byť maximálne 7 300 ročne. Žiadosť sa podáva na miestnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska a súčasťou musí byť aj odôvodnenie. Príspevok sa neposkytuje, ak osobnú asistenciu vykonáva rodič dieťaťa ŤZP do veku 18 rokov, súdom ustanovený opatrovník alebo ide o opatrovanie opatrovateľskou službou. Sadzba za 1 hodinu osobnej asistencie je 5,52 eura.

    Peňažný príspevok na kúpu, výcvik používania a úpravu pomôcky

    Za pomôcku sa považuje:

    ● vec, technologické zariadenie alebo jeho časť, ktoré umožňujú alebo sprostredkujú osobe s ŤZP vykonávať činnosti, ktoré by bez ich použitia nemohla vykonávať sama alebo by boli spojené s nadmernou fyzickou záťažou alebo neúmernou dĺžkou trvania činnosti,

    ● špeciálny softvér alebo aktualizácia softvéru, ktoré umožňujú osobe s ŤZP používať počítač a iné technické zariadenia,

    ● osobné motorové vozidlo, ale iba na účely výcviku jeho používania,

    ● pes so špeciálnym výcvikom – vodiaci pes, asistenčný pes, signálny pes.

    Žiadosť sa podáva písomne na úrade práce. sociálnych vecí a rodiny a rovnako musí obsahovať odôvodnenie. Výška peňažného príspevku je najviac 8 630,42 eura.

    Zdroj: Shutterstock

    Viete, že pri asistenčnom psíkovi vám môže pomôcť štát aj s veterinárnymi poplatkami?

    Peňažný príspevok na opravu pomôcky

    Ako oprava pomôcky sa chápe:

    ● vykonanie zásahov na pomôcke alebo jej časti, ktorými sa zabezpečí výmena nefunkčných alebo opotrebovaných častí, častí s prekročenou životnosťou alebo kontrola funkčnosti zdvíhacieho zariadenia,

    ● vykonanie zásahov na tých častiach pomôcky alebo osobného motorového vozidla, ktoré boli upravené prispôsobením individuálnym potrebám fyzickej osoby s ŤZP,

    ● chirurgický zákrok v rámci veterinárnej starostlivosti alebo liečebné terapeutické činnosti závažnejšieho charakteru na psovi so špeciálnym výcvikom.

    Výška príspevku sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny opravy pomôcky a príjmu osoby s ŤZP.

    Peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia

    Ak to zdravotný stav ŤZP vyžaduje, štát poskytuje finančnú pomoc pri kúpe zariadení ako schodolez, zdvihák, šikmá schodisková plošina, zvislá schodisková plošina, výťah, stropné zdvíhacie zariadenie. Peňažný príspevok sa poskytuje najviac vo výške 11 617,88 eura. Príspevok vám neposkytnú, ak príjem osoby s ŤZP prevyšuje päťnásobok sumy životného minima alebo ak bolo zariadenie zakúpené pred dňom vypracovania komplexného posudku.

    Peňažný príspevok na kúpu auta

    Nárok na tento príspevok má len osoba s ŤZP, ktorá bude využívať osobné motorové vozidlo najmenej dvakrát v týždni na účely prepravy do zamestnania, školy alebo do domova sociálnych služieb, špecializovaného zariadenia alebo denného stacionára a dvakrát späť. Peňažný príspevok je možné poskytnúť najviac vo výške 13 277,58 eura. Ak je odôvodnená kúpa auta s automatickou prevodovkou, je možné poskytnúť najviac 16 596,96 eura.

    Peňažný príspevok na úpravu auta

    Ak to zdravotné postihnutie vyžaduje, je tento príspevok možno poskytnúť aj viackrát na rôzne úpravy osobného motorového vozidla, pričom celkový súčet poskytnutých príspevkov nesmie presiahnuť v období siedmich rokov sumu 13 277,58 eura.

    Peňažný príspevok na prepravu

    Peňažný príspevok na prepravu slúži na zabezpečenie prepravy osoby s ŤZP na jej pracovné, vzdelávacie, rodinné alebo občianske aktivity, ak je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom. Peňažný príspevok je možné poskytnúť mesačne najviac vo výške 51,02 percenta sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, čo je 137,19 eura.

    Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov

    Sem spadajú zvýšené výdavky na diétne stravovanie, zvýšené výdavky súvisiace s hygienou, opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, ďalej výdavky so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla a výdavky súvisiace so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom.

    Peňažný príspevok na opatrovanie

    Peňažný príspevok slúži na zabezpečenie pomoci osobe s ŤZP pri úkonoch sebaobsluhy, starostlivosti o domácnosť, realizovaní sociálnych a vzdelávacích aktivít.

    Peňažný príspevok sa poskytuje za stanovených podmienok osobe, ktorá osobne opatruje osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie, a to 569,00 eura pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP a 756,80 eura pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP.

    Peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže

    Za úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže sa považujú:

    ● zmeny, ktorými sa upravuje existujúce zariadenie v byte, rodinnom dome alebo garáži,

    ● úpravy vstupu a prístupu do bytového domu, rodinného domu a garáže,

    ● úpravy prístupu k výťahu v bytovom dome.

    Za úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže sa nepovažuje:

    ● vybudovanie nového objektu alebo zariadenia, ktorými sú kúpeľňa, WC, plyn, kanalizácia, vodovod,

    ● úprava z dôvodu opotrebovania a prekročenia životnosti existujúceho zariadenia alebo opotrebovanie a prekročenie životnosti úpravy.

    Peňažný príspevok je možné poskytnúť aj viackrát, pričom súčet týchto peňažných príspevkov nesmie v období siedmich rokov presiahnuť 13 277,58 eura, ak boli peňažné príspevky poskytnuté na úpravu bytu alebo rodinného domu, 1 659,70 eura, ak boli peňažné príspevky poskytnuté na úpravu garáže.

    Autor článku

    Petra Mitringová

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Nový Čas pre ženy má sprevádza skoro celý dospelý život. Ako mnoho z vás aj ja som s ním vyrástla. Začínala som tu ako mladé dievča hneď po vysokej škole a som tu dodnes. Za ten čas som sa niekoľkokrát zamilovala, vydala a stala sa dvojnásobnou mamou. A ako som rástla, menili sa aj moje záujmy. Dnes pre vás vyberám tie najchutnejšie dobroty na stranách o varení, poradím ako schudnúť a prezradím nejakú tú pikošku o svetových celebritách. Písať pre vás a možno vám tak spríjemniť deň ma totiž veľmi baví.