Zosuv pôdy v TATRÁCH si vyžiadal životy: Ako sa zachovať, keď vás prepadne búrka v horách?
13. 7. 2024, 14:00

Zdroj: Vladimír Kampf
Deň 11. 7. 2024 sa zapíše do dejín Tatier ako mimoriadne smutný. Letná búrka spôsobila zosuv pôdy, ktorý si vyžiadal životy dovolenkujúcich turistov, ktorí sa ukrývali pred dažďom pod prístreškom. Nešťastie prišlo odzadu..
Zdroj: Reprofoto Facebook/Severe Weather Slovakia o.z./Miloš Monka,
Zdroj: Adriána Hudecová
Zdroj: Adriána Hudecová
Galéria k článku
Prudká zmena počasia v Belianských Tatrách dostala do problémov mnohých turistov. No skupinka 16 turistov v Monkovej doline musela bojovať doslova o svoj život. Ako informuje markíza.sk „O dvanástej sme vyhlásili mimoriadnu situáciu. Z ničoho nič prišiel strašný lejak, aj keď bolo celý deň slnečno,“ začal opisovať starosta obce Ždiar. „Začalo pršať. V dedine začalo zatápať všetky cesty. Tam sme začali so záchrannými prácami. Potom som dostal informáciu, že vo Vysokých Tatrách sú turisti, ktorým treba pomôcť. Zorganizovali sme našich chlapcov z dediny, ktorí sú záchranári, ochranári a dobrovoľní hasiči,“ pokračoval Pavel Bekeš.

Zdroj: jb
Informácie z miesta však boli mimoriadne desivé. Lavína vody, bahna, kamenia a dreva totiž stiahla so sebou aj drevený prístrešok, pod ktorým sa ukrývala skupinka turistov, ktorí sa pravdepodobne chceli schovať pred dažďom. Nešťastie však neprišlo zhora, ale zozadu. „Šestnásť turistov sa snažilo počas výstupu ukryť v drevenom prístrešku. Mysleli si, že ich v nepriaznivom počasí ochráni. Niektorí sa tam rozhodli nadesiatovať. V tej chvíli sa zozadu uvoľnila pod náporom vody lavína kamenia a hliny, ktorá prístrešok zdemolovala. Tí, ktorí boli na kraji, mali šťastie, ale tí v strede - bohužiaľ..:" smutne skonštatoval Bekeš. Nešťastie si vyžiadalo dva ľudské životy a štyroch zranených vrátane dieťaťa. Zranení boli prevezení do nemocnice, pričom väčšinu už prepustili domov. Zvyšok uviaznutých turistov vyslobodili záchranné zložky.
Ako informovala Horská záchranná služba (HZS) turistický značený chodník v Monkovej doline (červená značka) od Hotela Magura po Kopské sedlo a v Doline Bieleho potoka (zelená značka) zo Strednice po rázcestie Monkova dolina – pod Ptošovskými turňami, je z dôvodu veľkého poškodenia po búrke nepriechodný a až do odvolania uzavretý.
Počasie v horách je nevyspytateľné a mnoho turistov a dovolenkárov sa teraz isto pýta, či sa dá takýmto nešťastiam vyhnúť. Preto sme pre vás zozbierali niekoľko odporúčaní, ako sa zachovať počas pobytu v horách, keď vás prepadne búrka, aby ste čo najviac znížili riziko.
Ako sa zachovať, keď nás v horách prepadne búrka:
Búrky v horách sú nepredvídateľné a desivé. Aj keď dodržiavate všetky preventívne opatrenia, môže sa stať, že vás zastihnú nečakane. V tomto prípade je dôležité zachovať pokoj a konať rozvážne.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Pred búrkou:
Sledujte predpoveď počasia: Pred túrou si skontrolujte predpoveď počasia a vyhnite sa horám, ak sa očakáva búrka.
Plánujte trasu: Vyberte si trasu, ktorá vedie mimo hrebeňov a exponovaných miest. Všímajte si varovné signály búrky, ako sú tmavé mraky, zmena vetra a zvuk hromu.
Vybavenie: Majte so sebou kvalitnú vetrovku a vodotesné nohavice. V batohu noste čelenku a mapu. Nezabudnite na mobilný telefón s nabitou batériou, no v prípade búrky ho vypnite.
Počas búrky:
Vyhnite sa vrcholom a hrebeňom: Zostúpte do doliny a hľadajte úkryt v lese, jaskyni alebo pod skalným previsom. Nikdy sa neschovávajte pod vysoký strom alebo solitérny objekt.
Vzdialenosť od búrky: Odhadnite vzdialenosť búrky počítanim sekúnd medzi bleskom a hromom. Ak je interval kratší ako 30 sekúnd, búrka je príliš blízko a mali by ste okamžite vyhľadať úkryt.
Postavenie: Skryte sa v podrepe na suchom mieste. Nohy majte pri sebe a opierajte sa o batoh. Nedotýkajte sa zeme kovovými predmetmi.
Skupina: Ak ste v skupine, rozdeľte sa na menšie skupiny a vzdialite sa od seba aspoň na 10 metrov.
Zosuv pôdy: Vnímajte zvuky a zápach zeminy. Ak spozorujete praskliny v zemi alebo tečúcu vodu, okamžite opustite svah.
Po búrke:
Počkajte: Neodchádzajte z úkrytu, kým búrka neprejde a neprestane hrmieť.
Skontrolujte trasu: Pred pokračovaním v túre skontrolujte, či trasa nie je poškodená zosuvom pôdy alebo padnutými stromami.
Pomoc: Ak sa niekto zraní, poskytnite mu prvú pomoc a privolajte záchrannú službu.
Dôležité:
Nepodceňujte búrky v horách. Aj slabá búrka môže priniesť silný vietor, krupobitie a blesky.
V prípade núdze volajte na tiesňovú linku 112.
Tipy:
V turistickom batohu môžete nosiť malú hliníkovú fóliu. V prípade núdze ju môžete rozložiť na zem a posadiť sa na ňu. Fólia čiastočne izoluje od zeme.
Naučte sa rozpoznať varovné signály zosuvov pôdy. Patria medzi ne praskliny v zemi, tečúca voda, nezvyčajné zvuky a zápach zeminy.
Dodržiavaním týchto rád môžete zvýšiť svoje šance na prežitie búrky v horách. Pamätajte, že najdôležitejšie je zachovať pokoj a konať rozvážne.
Keď sa domov vrátite z turistiky, vyskúšajte tento osviežujúci recept...

Zdroj: Canva NCpZ