Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ak žena robí 1 častú chybu, muž s ňou nikdy nebude šťastný: Toto dokáže zničiť aj tú najväčšiu lásku

﷯Na komunikáciu s ﷯mužom by sa mi niekedy zišiel ﷯slovník.

Zdroj: iStock

Reklama

Priateľke môžete povedať (skoro) všetko. Ona rozumie vám a vy rozumiete jej. Prečo to takto nefunguje s mužmi a ako s nimi teda hovoriť, aby to bolo na niečo dobré?

Na komunikáciu s mužom by sa mi niekedy zišiel slovník. Často mám pocit, že vyslovujem normálnu vetu, a jeho reakcia je krik, hádka a obrana. Problém je, že aj keby takýto slovník vznikol, musel by mať každý chlap tú svoju verziu. Pretože zatiaľ čo jeden na vetu: Miláčik, prosím ťa, pomohol by si mi s nákupom, reaguje: Jasné, len čo toto dorobím, druhý spustí: To si robíš zo mňa dobrý deň, nemôžeš mi dať aspoň chvíľu pokoj, a tretí pre zmenu: Tebe sa na mne stále niečo nepáči! Vraj preháňam? Práveže vôbec nie.

Na tóne až tak nezáleží

Nejde ani tak o to, čo hovoríte, a prekvapujúco ani, aký tón či zafarbenie hlasu zvolíte. V partnerskej komunikácii totiž platí pravidlo, že nie je až také podstatné, čo hovoríte, ale predovšetkým, ako to na toho druhého pôsobí. To znamená, že robíte jednu z najväčších chýb, ak sa snažíte partnerovi niečo povedať, a keď vás hneď nepochopí, tak sa rozčuľujete, uzatvárate do seba, začnete kričať, obviňovať ho, alebo to už radšej ani nechcete riešiť. Máte pocit, že vám to ten druhý robí akoby náročky, že tomu nerozumie a porozumieť sa vám ani nesnaží. Kde je teda chyba? Odborníci tvrdia, že najväčší háčik sa skrýva v komunikácii.

Pokoj a nohy v teple

Takže si predstavte, že partnerovi normálne poviete, že by bolo fajn, keby vám občas priniesol kvetinu. Nasleduje jeho vlna hnevu, pocitu krivdy a ktoviečoho ešte. Samozrejme, máte chuť dať mu tou neexistujúcou kvetinou po hlave, uraziť sa, nahnevať sa (máte predsa dôvod) a prestať sa s ním rozprávať. No odborníci radia niečo iné. Podľa psychológov, keď vidíte, že vám nerozumie, nerozčuľujte sa, neberte to osobne, ale snažte sa zistiť, ako si vaše slová vlastne vysvetľuje. Nebaví vás v jednom kuse ustupovať a byť vo vzťahu tou chápajúcou? Uvedomte si, že komunikácia nemá víťaza a porazeného. Alebo vyhráte obaja, alebo ani jeden.

Zdroj: iStock

„Láska je hlboké porozumenie tomu, kto vás dopĺňa.“ Osho

Komunikácia krok za krokom

1. Čo sa stalo? Nič!!!

Poznáte tento vtip?

Prvá žena na Mesiaci: Houston, máme problém!“

„Čo?“ „Ale nič, vykašli sa na to...“

„Čo sa stalo?“ „Nič...“

„Tak už to povedz!“ „Nie.“

Je to tak, my ženy máme často tendenciu o problémoch nehovoriť. Podľa expertov je najväčšia chyba žien, že mlčia, nevyjadrujú emócie naplno, tvária sa, že je všetko v poriadku.

2. Nejde iba o vás

Ak chcete s partnerom správne komunikovať, snažte sa, aby vám nešlo iba o to, ako sa cítite vy. Jasné, naše pocity sú zásadné, no rovnako dôležité je rozmýšľať aj nad tým, ako sa cíti manžel, a čo môžete urobiť, aby mu bolo fajn.

3. Debata pri zákusku

Ideálne je riešiť problémy hneď a o všetkom hovoriť okamžite. Ibaže ideály neexistujú. Koučovia a psychológovia párom, ktoré sa učia komunikovať, radia, aby si vždy po riešení problému našli nejaký pohodový okamih. Napríklad pozvanie na večeru alebo do cukrárne. Vážne problémy sa nikdy nesmú riešiť hádkou, a už vôbec nie doma.

4. Hľadajte kompromis

Ak vám partner tvrdí, že mu niečo nevyhovuje, že sa necíti dobre, tak mu nehovorte, že je to len jeho vec, jeho problém, že takto by sa cítiť nemal. Choďte do debaty s tým, že vám ide o kompromis a chcete sa dohodnúť. To je zásadný krok k úspechu.

5. Partner nie je dieťa

Všimla som si, že často k mužom pristupujeme ako k nesvojprávnym deťom a stále ich kritizujeme. Je to vhodné? Omnoho lepšie je konkrétne opísať, čo si prajete, ako by to malo vyzerať, aké pocity vo vás jeho konanie vzbudzuje a čo vám urobí radosť.

6. Dva problémy sú priveľa

V tomto sme my ženy majsterky sveta. Začneme hovoriť o problémoch s vynášaním smetí a počas diskusie vytiahneme aj to, že manžel pred šiestimi rokmi zabudol vyzdvihnúť kabát z čistiarne alebo nás pred desiatimi rokmi nikam nepozval na výročie svadby. Ibaže toto je slepá ulička, ktorá vedie k hádkam a búchaniu dvermi. Vždy riešte len jeden problém jedného z vás. Najskôr sa dohodnite na kompromise jednej strany, až následne prejdite na riešenie tém toho druhého.

7. Pred spaním sa vždy zmierte

Na tomto sa zhodnú hádam všetci psychológovia a koučovia. Nikdy nechoďte spať pohádaní. Aj keď sa vám nepodarí nájsť kompromis a problém vyriešiť, objímte sa a dajte si bozk na dobrú noc. Ak to neurobíte, bude sa vám zle spať a ráno sa zobudíte nahnevaná a v zlej nálade.

O čo sa najviac hádame?

O peniaze: Koľko sa za čo utratí, na čo sa peniaze použijú, či deťom kúpime hračku, alebo radšej zaplatíme dovolenku. Peniaze sú najčastejší dôvod hádok u väčšiny párov.

O výchovu: Druhým najčastejším kritickým miestom sú spory o výchovu detí. O koľkej majú ísť spať, či majú chodiť na krúžky, ako často a dlho môžu byť pri počítači, či nejedia priveľa sladkostí...

O pravdu: Hádky o to, kto má alebo nemá pravdu, sú obzvlášť absurdné, pretože nič také ako objektívna pravda neexistuje.

Čo si o tom myslia hviezdy

„Moja žena a ja sa nehádame. Rozprávame sa. Komunikujeme. Počas celého manželstva sme proti sebe nikdy nebojovali.“

Aaron Paul a manželka Lauren Parsekian

„Myslím, že najlepšia rada, akú som o láske dostala, je, že musím pochopiť jedno: komunikácia je kľúč a neexistuje len jeden partner vhodný pre teba. Ber na vedomie, že niektoré veci môžeš a iné nemôžeš akceptovať.“

Dita Von Tesse

„Musíte načúvať partnerovým problémom, domnienkam a radám a akceptovať, že nemusíte mať vždy pravdu. Konverzácia je kľúčom k úspešnému manželstvu.“

Meryl Streep

„Niekto mi daroval Knihu jazyka lásky a bola to tá najlepšia kniha, ktorá mi vo vzťahoch najviac pomohla.“

Kristin Cavalli

Vyberáme pre vás niečo PLUS