Plánujete rozchod do Vianoc? Ak nie, týmto desiatim nebezpečným situáciám sa pre istotu oblúkom vyhýbajte!

Ak sa chcete so svojím partnerom rozísť ešte do Vianoc, môžete to, samozrejme, skúsiť. Ale inak vám podobné nápady neodporúčame. Ide napríklad o romantickú, ale pomýlenú predstavu, že si spoločne vyrazíte pre nové koberčeky do IKEA, prípadne sa s mužom po boku vyberiete a kúpite topánky alebo kabát. Vy by ste to asi prežili len s trochou únavy, on bude na pokraji vyčerpania.

Výsledkom môže byť ostrá hádka, ktorá ostatných v nákupnom centre pobaví, ale potlesku sa nedočkáte. Radšej sa desatoru nasledujúcich situácií rovno vyhnite.

1. Prečo nesmiete od muža chcieť, aby s vami išiel do IKEY

Jedna moja kamarátka má priam vzorové manželstvo, ale pred rokom bola zrelá na rozvod. Aspoň to tak vyzeralo po tom, čo sa s mužom vydali do IKEA nakúpiť nábytok a rôzne drobnosti do detskej izby pod stromček. Keď kamarátka opisovala, ako si to užijú, zatiaľ čo deti budú v škôlke a v škole, bolo mi to podozrivé. Právom.

O týždeň neskôr mi už rozprávala, ako z pokojného nakupovania nebolo nič, pretože jej manžel chcel hlavne zo všetkého najskôr z obchodného domu vypadnúť zase na vzduch, zatiaľ čo ona by si dokázala prezerať rôzne doplnky do bytu celé hodiny.

Prudká hádka vypukla, keď ona navrhla, že si dajú kávu a oddýchnu si pred druhou polovicou nákupov, o ktorých si on myslel, že sú už na konci. Na to sa otočila na podpätku a odišla MHD-čkou, zatiaľ čo on sa ešte musel vymotať autom z pekelne preplneného parkoviska. Pokiaľ viem, asi tri dni spolu neprehovorili ani slovo.

Týmto situáciám sa radšej oblúkom vyhnite.
Zdroj: Shutterstock

2. Vziať partnera na nákupy vašich topánok a oblečenia? Preboha, prečo?!

Asi viete, ako nakupujete - keď si potrebujete niečo kúpiť, nerobí vám problém prejsť viac obchodov, prezrieť si desiatky vystavených kúskov, pár vyskúšať a nakoniec sa pre niečo rozhodnúť... A váš muž?

Ak sa vôbec odhodlá vyraziť napríklad pre nové džínsy, bude chcieť vbehnúť do prvého obchodu, vyskúšať pokiaľ možno jedny nohavice a akonáhle mu budú aspoň zhruba sedieť, zaplatí a zase vybehne von. Čo na tom, že neskôr možno bude hundrať, že sú malé alebo ho tlačia?

Je jasné, že vaše dva spôsoby nakupovania nie sú kompatibilné. Tak prečo sa ich pokúšať skombinovať, keď z toho môže byť len hádka? Čo z toho budete mať, až vám partner s neprítomným pohľadom, na čokoľvek ukážete, začne trochu bezducho hovoriť, že vám to pristane...

3. Toto muži vážne neznášajú - alebo prečo ich ušetriť hodinových telefonátov s matkou

Rozumiete si so svojou matkou natoľko, že dokážete každý deň hodinu pretelefonovať a zdieľať s ňou všetky podrobnosti vášho života? Prajeme vám to porozumenie a vzťah skoro kamarátsky, ale úprimne povedané, žiaden muž si nezaslúži, aby niečo podobné musel počúvať.

Týmto situáciám sa radšej oblúkom vyhnite.
Zdroj: Shutterstock

4. Čože, tvoje kamarátky u nás doma?!

Niektoré ženy sa priam vyžívajú v tom, že pozývajú domov svoje kamarátky, ktoré potom tak trochu nevedia, kedy sa zdvihnúť a zvyšok vašej rodiny musí počúvať veľa historiek a klebiet, o ktoré vôbec nestojí.

Nič proti ženským stretnutiam, naopak, je to vec veľmi terapeutická, rovnako ako spoločné popíjanie vína alebo tancovanie na hity z mladosti, ale rozumná žena pre takéto poklesky volí aj s ohľadom na svojho partnera neutrálnu pôdu.

5. A ten tvoj kamoš Feri, to je tak trochu blbec, nie?

Toto vám žiadny muž len tak neodpustí. Možno sa sám v duchu porovnáva práve s Ferim a dúfa, že jeho historky sú vtipnejšie, ale vy by ste sa v záujme zachovania vášho vzťahu do jeho kamarátov navážať nemali. Pretože muži sú minimálne teoreticky pripravení za svojich kamarátov dýchať - poznáte to, jeden za všetkých, všetci za jedného - a tak kritizovaním Fera zhadzujete zároveň aj jeho.

Týmto situáciám sa radšej oblúkom vyhnite.
Zdroj: Shutterstock

6. A ešte svetelnú reťaz, nejaké tie soby a nakoniec hviezdu na špičku

Väčšina mužov vianočnú výzdobu našej domácnosti nejako pretrpí, tí empatickejší povedia, že to vyzerá pekne a podozrivo dokonalí jedinci dokonca ocenia, koľko to dalo vrátane upratovania práce. Tým ostatným to bude jedno a pokojne by svoje darčeky rozbalili aj uprostred všedného neporiadku, snáď len stromček by do neho postavili.

Ale je naivné od nich chcieť, aby jasali nad každou ozdobou, ktorú dovlečiete domov a ešte s vami plánovali, v akom štýle tohtoročné sviatky poňať. Nemajú na to bunky. Bodka. Vy zase vyberáte auto podľa farby.

7. Toto som kúpila tvojej matke, pozri sa, nie je to skvelé?

S Vianocami alebo všeobecne s akýmkoľvek darovaním súvisí ďalší bod. Akonáhle ste raz doma dospeli k tomu, že medzi vaše úlohy patrí obstarávanie darčekov pre ostatných, vrátane - dajme tomu svokrovi a manželových súrodencov - niet cesty späť.

Máloktorých povinností sa muž zbaví tak rád, vy sa môžete utešovať napríklad tým, že od vás zase nikdy nechce, aby ste jazdili do autoservisu. Už nikdy ho totiž nebudú zaujímať podrobnosti toho, čo ste zaobstarali vašej alebo jeho matke a vy sa mu to radšej pre svoj pokoj ani nepokúšajte vysvetliť.

8. Príliš prehnané romantické predstavy

Miláčik, a čo keby sme zašli na nejakú romantickú večeru alebo si dali vaňu pri sviečkach? Ak to robíte často, prečo nie, ale bežný model chlapa tým dosť vydesíte. Rovnako ako sa nechytí, keď po rokoch strávených vo flanelovej nočnej košieľke napochodujete do spálne v červenom spodnom prádle. Že ste videli skvelý film, kde presne toto oživilo upadajúci vzťah? Scenárista mal asi trochu slabšiu chvíľku.

9. Milujete seriály? Váš muž na ne asi bude mať iný názor

Príliš fér nie je ani presvedčiť muža, aby si s vami pozrel romantický film alebo nekonečný seriál, kde sa to hemží kyticami, bozkami a šialene afektovanými vyznaniami lásky a čakať, že bude šalieť dojatím podobne ako vy. Na toto asi váš partner nebude mať receptory, podobne ako vám chýbajú tie, ktoré spúšťajú prudkú emotívnu reakciu v momente, keď niekto z tých pánov v smiešnych trenkách pobiehajúcich na ihrisku dá gól. Možno sa zhodnete maximálne tak na kuchárskych show.

10. Ale veď som ti hovorila, že tu parkovať nemáš!

Ak muži niečo neznášajú, je to poučovanie. A ak niečo neznášajú ešte viac, je to poučovanie pred publikom. Taká tá situácia, keď sa vraciate z návštevy u vašej matky k autu a už z diaľky je jasné, že je na ňom papuča. A vy spustíte. Že ste predsa hovorili, že sa v tejto ulici parkovať nesmie, a že keby na vás muž dal, nemuseli ste teraz volať na políciu s prosíkom, aby papuču dali zase dole.

Občas nejakú tú svoju múdrosť v štýle "po bitke je každý generál" radšej prehltnite. Aj keby ste mali tisíckrát pravdu napríklad v tom, že nemalo zmysel ísť domov obchádzkou, aby ste sa vyhli zápche na diaľnici, pretože cesta cez všetky dediny v okolí trvala dvakrát toľko...

Týmto situáciám sa radšej oblúkom vyhnite.
Zdroj: Shutterstock