KEĎ PRÍDU PROBLÉMY S PENIAZMI

Cez hlavu jej neprerastajú len dlhy, ale aj starosti. Všetky myšlienky sa točia len okolo peňazí. Pomôžte jej vymaniť sa z tohto začarovaného kruhu, aj keby to malo byť len na chvíľu.

Stretávajte sa doma

Pozvite priateľku či blízku osobu na večeru, ale navarte doma. Pripravte napríklad cestoviny, tie vyvolávajú dobrú náladu. Namiesto návštevy kina si spolu vychutnajte obľúbený film v pohodlí obývačky. Alebo si len poseďte pri káve v kuchyni. Ide o to, trošku si zaspomínať a spoločne sa zasmiať. Ten pocit pri otázke: ,,Pamätáš, ako sme...“ všetky dobre poznáme. Pripomína bezstarostné časy, navodzuje radosť a nestojí ani cent.

Posuňte zľavy

Pri stretnutí v kaviarni zakaždým prvá vytiahnete peňaženku a pri spoločnom nákupe to tiež zatiahnete vy? Určite to myslíte dobre, ale vedzte, že v blízkom to zanechá pocit: ,,Ty si to môžeš dovoliť, a ja nie.“ Prineste priateľke radšej občas pár pohárov vášho domáceho džemu či zaváraného ovocia. Tieto potraviny sú darované zo srdca, nie z obchodu a napriek tomu z nich bude mať úžitok. Využite, že dnes veľa reštaurácií a obchodov pracuje s vernostnými kartami. Ak dosiahnete určitý počet bodov, budete mať jedlo či nákup so zľavou. Posuňte ju kamarátke. Keď bude vedieť, že vás to nestálo nič navyše, skôr prijme vašu pomoc.

Ten pocit pri otázke:
Ten pocit pri otázke: "Pamätáš, ako sme..." všetky dobre poznáme.
Zdroj: Shutterstock

Darujte čas

Hovorí sa, že čas sú peniaze. A úplne to sedí! Dostať sa z finančnej krízy často pomôže aj druhá práca či časté nadčasy. Navrhnite priateľke, že sa jej jeden večer alebo aj celý víkend postaráte o deti. Alebo jej pomôžte s nákupmi či domácimi prácami. Nebude musieť platiť opatrovateľke a v pokoji si bude môcť privyrobiť nejaké tie peniažky.

KEĎ JU OPUSTÍ PARTNER

Počúvajte, počúvajte, počúvajte...

To je to najlepšie, čo pre opustených môžete urobiť. Ľudia, ktorých trápi láska, nedokážu jasne uvažovať. Preto stále dookola opakujú svoj príbeh. Pochopte, že to musia robiť. Je to ich cesta, ako si usporiadať myšlienky a pocity. Buďte preto trpezlivá. Čím dlhšie trval vzťah, tým dlhšie bude trvať, kým sa z toho dostanú.

Všetky vieme, aké kruté je, keď sa s nami partner rozíde.
Všetky vieme, aké kruté je, keď sa s nami partner rozíde.
Zdroj: Shutterstock

Buďte flexibilná

Rozzúrená ako šelma vám v jednej chvíli bude tvrdiť, že jej ex je ten najhorší gauner, no vzápätí sa z neho stane ten najlepší muž. Takéto výkyvy patria k obdobiu, kedy sa človek musí rozlúčiť s minulosťou. Chcete dodať, že premárnila roky s úplným idiotom? Flexibilne radšej povedzte: ,,Ak ho máš rada ty, tak aj ja, ale ak ho nenávidíš, tak ja tiež.“

Neplánujte pomstu

Ak ide o rozvod, určite jej hneď nedávajte číslo na svojho právnika a neraďte jej, ako má manžela obrať o peniaze. Negatívne myšlienky len odoberajú silu v boji proti žiaľu a v konečnom dôsledku predlžujú jej utrpenie.

Chce to rozptýlenie

Dlhé víkendy, narodeniny či iné oslavy – tieto a podobné udalosti sú pre čerstvo rozídené obzvlášť ťažké. Samotu vtedy pociťujú oveľa intenzívnejšie a spomienky na pekné časy sú bolestivejšie. Pokúste sa o rozptýlenie. Vyrazte na nové miesta, aj keby to mala byť len iná reštaurácia či opačný koniec mesta.

KEĎ DOSTANE VÝPOVEĎ

Strata práce pôsobí na psychiku z dvoch strán. K strachu z budúcnosti sa pridáva 
nepríjemný pocit vlastného zlyhania. 
To, čo teraz treba urobiť, je nanovo vybudovať stratené sebavedomie.

Choďte sa najesť

Ženy po vyhadzove sa cítia izolované a slabé. Zmeňte to! Pozvite ju na večeru, kde oslávite jej slobodu. Štrngnite si a buďte veselá. Ukážte jej, že nemá dôvod hanbiť sa. Je to šanca uza-
vrieť minulú prácu a začať niečo nové. Zdvihnite pohár a predneste prípitok: ,,Na budúcnosť!“

Prvá pomoc pre dušu: Ako správne utešiť priateľku? 11 najlepších rád, ktoré určite zaberú
Zdroj: iStock

Buďte zvedavá

Pokračujte tým, že sa jej budete pýtať: ,,Čo hovorí pracovná agentúra? V akej oblasti máš šance? Čo máš chuť robiť? Čo sa ti v starej práci páčilo? Čo už nikdy nechceš zažiť?“ Tak ohraničíte pole a potom môžete spoločne prezerať inzeráty a diskutovať o možnostiach.

Využite kontakty

Spýtajte sa aj vo vašom okolí. Spomeňte si na všetkých ľudí, ktorých poznáte. Každému rozprávajte o svojej skvelej, pracovitej priateľke. Budete žasnúť, ako to začne fungovať.

Trénujte ju

Aj športovec sa na výnimočný výkon musí pripraviť. Vcíťte sa do roly trénerky a nacvičujte s ňou pohovory. Od vhodne zvoleného oblečenia až po trefné odpovede na otázky typu: ,,Kde sa vidíte o 10 rokov?“ Čím viac zájdete do detailov, tým istejšia a úspešnejšia bude.