Dobré a fungujúce manželstvá majú podľa psychológov spoločných 5 vecí. Ani jedna sa netýka však sexu. Aké je to tajomstvo, ktoré dokáže udržať manželstvo šťastné a funkčné aj po rokoch? Budete prekvapení, ale ide o nenápadné maličkosti, na ktorých veľmi záleží.

1. Najdôležitejšia je pre nich slušnosť

Okej, určite sú v živote aj súrnejšie záležitosti, ktoré treba vyriešiť a uspokojiť (prázdny žalúdok, prázdna peňaženka a podobne), ale v manželstve sú okrem týchto základných potrieb mimoriadne dôležité najmä slovíčka PROSÍM SI a ĎAKUJEM. Páry žijúce v stabilných vzťahoch väčšinou potvrdzujú, že občas (niektorí aj pomerne často) prejavujú tomu druhému vďačnosť a rešpekt. Táto základná slušnosť je jedným z pilierov ich spoločného šťastia. Je dôležité oceniť snahu a výkon toho druhého - potvrdzujú to aj psychologické výskumy.

Čo robia šťastné páry inak?
Zdroj: Shutterstock

2. Nezverejňujú posty na sociálnych sieťach každý deň

Určite aj vy máte na sociálnych sieťach priateľov a známych, ktorí sa s ostatnými radi podelia o každý jeden spoločný obed s partnerom, prípadne si neustále robia zamilované selfie, bozkávajú sa a prejavujú si lásku na fotkách - komu ju vlastne chcú dokazovať? Ich život je až podozrivo dokonalý, ich láska neuveriteľne vášnivá... Podľa vedcov čím viac pochybností vo vzťahu máme, tým častejšie si na sociálnych sieťach prejavujeme lásku a zverejňujeme o sebe zamilované fotografie. Snažíme sa od ostatných získať uznanie a podporu, chceme, aby našu lásku obdivovali, aby túžili po takom šťastí, aké máme (nemáme?) my. Šťastné páry si však v skutočnosti vychutnávajú svoj vzťah potichu, nenápadne, v súkromí, medzi sebou.

Čo robia šťastné páry inak?
Zdroj: Shutterstock

3. Vítajú nové veci

Šťastné páry občas ochotne vyskúšajú novú reštauráciu alebo inú cestu počas prechádzky. Ani jeden z partnerov sa neurazí, keď sa ten druhý vráti domov s novým účesom. Nebránia sa novým výzvam a zmenám, vedia, že im to prinesie do vzťahu čerstvý vietor, vášeň, iskru. Spontánnosť je tajomstvom fungujúceho vzťahu.

Čo robia šťastné páry inak?
Zdroj: Shutterstock

4. Každý deň sa dotýkajú, nezabúdajú na bozk

Aj keď sa dlhoroční manželia nemilujú každý deň, nájdu si čas aspoň na pravidelné dotyky, objatia, bozky. Intimita sa z ich vzťahu nevytráca. Počas prechádzky sa držia za ruky, pri pozeraní filmu sa k sebe pritúlia, nešetria romantickými gestami.

Čo robia šťastné páry inak?
Zdroj: Shutterstock

5. Nikdy nenechajú v dreze špinavý riad... To vážne?!

Kto žije v rodine aspoň s 2 deťmi, ten vie, že drez nikdy nie je prázdny. Nechceme vás presviedčať o tom, že tajomstvom šťastného manželstva je dokonalá čistota a poriadok 24 hodín denne, ide skôr o to, že partneri by si mali navzájom pomáhať, podeliť si domáce práce, vnímať, kedy je ten druhý unavený a ponúknuť mu pomoc. Bez hádok, automaticky.

Pretože v domácnosti žijú obaja. Ani jednému z nich by nemalo robiť problém upratať si po sebe, vyčistiť kúpeľňu, vyniesť smeti, povysávať, utrieť stôl, vyložiť umývačku... Starostlivosť o domácnosť by mala byť tímovou prácou. Neoplatí sa jej vyhýbať, pretože z toho skôr či neskôr (a zásadne vždy) vzniká napätie a hádky. Jednoduché návyky a pravidelnosť robia zázraky.

Čo robia šťastné páry inak?
Zdroj: Shutterstock