Mnoho päťdesiatnikov je rovnako spokojných, ako keď mali 30. No nájdu sa aj takí, ktorých vek dobehol a ktorí majú pocit, že ich už nič nečaká. Niektorí upadnú do depresie, iní do letargie a v neposlednom rade sú tu tí, ktorí chytajú druhý dych. Začnú robiť radikálne a unáhlené rozhodnutia, rozširujú si obzory, prekonávajú limity, podstupujú výzvy, ktoré neskôr možno oľutujú, napríklad výpoveď v nie dokonalej, ale stabilnej práci.

Snažte sa ho pochopiť

Ako sa zachovať v partnerskom zväzku? Ak kríza doľahne na vášho partnera, možno vás to prekvapí a vykoľají. Jeho nespokojnosť značne ovplyvňuje rovnováhu vo vašom spolunažívaní. Je naozaj dôležité, aby ste spolu zdravo komunikovali. To znamená aktívne načúvať partnerovi a dozvedieť sa, čo ho trápi. Potom ho dokážete lepšie pochopiť a podporiť. Sú zmeny, ktoré by rád v živote urobil, naozaj reálne? Ukážte mu, že je to možné a môžete sa do toho pustiť aj spoločne. Samozrejme, pre vzťah je dobré, ak mu dovolíte aj malé úlety. Napríklad kúpiť si auto snov, ak to neohrozí váš rozpočet, ísť s chlapmi častejšie na pivo.

U každého inak

Tak ako sa kríza stredného veku prejaví u každého inokedy, môže mať aj inú podobu. Že sa niečo deje, nemusí byť viditeľné na prvý pohľad. Prejaviť sa môže uzatvorením do seba, neochotou rozprávať o probléme a odmietaním. Ak ju ťažko odhaliť, neznamená to, že nenastúpila. Mladý muž najskôr formuje svoju osobnosť, rozvíja kariéru, buduje vzťahy a rodinný život. Časom sa jeho záujmy začínajú líšiť. Má viac času pre seba, snaží sa byť úspešný a dosiahnuť vrchol vo svojej kariére. Najťažšie obdobie pre muža je, keď zistí, že jeho fyzické schopnosti majú klesajúcu tendenciu. Nie každý vie túto novú skutočnosť prijať a vyrovnať sa s ňou. Často prichádza pocit, že odteraz už pôjde všetko z kopca. Okrem toho si začína pripúšťať, že pre svoj vek už nemôže dosiahnuť všetko, po čom kedysi túžil. Skúste pozorovať, či sa príznaky krízy týkajú aj vášho manžela, aby ste ho v prípade potreby vedeli podporiť.

Očami odborníčky:

Ako môžem partnerovi pomôcť prekonať krízu stredného veku?

Radí Janette Suchá, životná  a vzťahová  koučka

Mužská kríza stredného veku alebo, lepšie povedané, andropauza je stále predmetom skúmania a vyvoláva veľa otáznikov. Podľa zistení vedcov sa týka väčšiny mužov po päťdesiatke, pričom úbytok testosterónu nastupuje už po tridsiatke. Čo sa týka mužskej psychiky, tá sa spája so znížením sebavedomia, s únavou, podráždenosťou, nezáujmom, so zmenou nálad a u niektorých mužov aj s dokazovaním si večnej mladosti. Treba si však uvedomiť, že každý vek so sebou prináša aj pozitíva, aj negatíva a veľmi záleží na našom postoji. Stredný vek môžeme vnímať ako niečo nepríjemné alebo, naopak, ako čas, keď si konečne môžeme plniť svoje sny.

V návale povinností často zabúdame na svoje túžby, ale toto je čas, keď už veľa vecí nemusíme a, naopak, veľa vecí môžeme. Väčšinou majú partneri v tomto veku už staršie deti, ktoré si už nevyžadujú takú starostlivosť, a naozaj môžu začať, ako sa hovorí, nový život. Venovať sa viac sebe a všetkému, čo odkladali a o čom snívali. Je veľmi dôležité neupadať do apatie, úzkosti a beznádeje, ale nájsť si nejakú činnosť a venovať sa jej.

Partnerka má úžasnú príležitosť podporiť svojho partnera a naplánovať aktivity, výlety alebo hocijakú činnosť, ktorá bude partnera zaujímať a dokáže ho vtiahnuť. Určite taká je, len ju treba nájsť. Každý má svoje sny. Tie aktivity môžu byť spoločné alebo každý z partnerov by mal mať čas a priestor na tie svoje. Ak sú problémy vážnejšie, prejavujú sa na zdraví alebo v podobe zmien na psychike, prejavom zrelosti je začať situáciu riešiť. Muži o tom neradi hovoria, ale správny muž je mužom činu a svoje problémy, samozrejme s podporou partnerky, rieši a vyhľadá odborníkov.

Ako zistíte, že váš partner trpí krízou stredného veku? 8 varovných signálov:

● Snaží sa vyzerať moderne a mladistvo.
● Správa sa ako dnešní mladí ľudia alebo sa chce k tomu čo najviac priblížiť.
● Zrazu vymieňa svoj náhľad a názory na svet za modernejšie.
● Prehnane sa stará o svoj zovňajšok a zdravotný stav.
● Pociťuje prázdnotu.
● Stratil radosť zo života.
● Uvedomuje si starnutie a pominuteľnosť.
● Snaží sa „chytiť posledný vlak“ – čo najviac využiť čas.

Toto mu pomôže

Ak sa nechcete len nečinne prizerať, ako váš partner prežíva krízu stredného veku, podajte mu pomocnú ruku. Skúste tri jednoduché rady:

1. Podporte ho v plánoch
Navrhnite svojmu manželovi, aby vytvoril zoznam – Čo som zatiaľ dosiahol a aké sú moje ciele? Písanie pomáha vyriešiť rozptýlený emocionálny chaos a objasniť, že to, čo doteraz dokázal, je cenné a dôležité. Zároveň si môže naplánovať svoje plány do budúcnosti.

2. Využite krízu ako príležitosť
V zásade nie je nič zlé na tom, že občas bude vaša polovička spochybňovať seba a svoj život. Je to aj spôsob, ako odhaliť nesprávne návyky, vyhodnotiť priority a stanoviť nové ciele. Ak váš muž cíti, že jeho pocity beriete vážne a ste pripravená sa s ním o tom rozprávať, ste na dobrej ceste.

3. Spolu proti kríze
Fyzické zmeny spôsobujú ľuďom po päťdesiatke problémy. Prírodu neoklamete, ale pre svoje zdravie a životný pocit môžete veľa urobiť cvičením a zdravým stravovaním. Navrhnite svojmu partnerovi, aby ste zahájili spoločný program „budeme fit“.

Skúsenosti čitateliek: 

Veronika (51): Dcéra ho šokovala

U nás je už, našťastie, zažehnaná, ale prišla v čase, keď mal môj manžel 55 rokov. Nevedomky ju spustila naša 16-ročná dcéra, ktorá si domov priviedla prvého frajera a bola veľmi zamilovaná. Môj muž neveriacky pozeral, čo to má znamenať, a pôvodne chcel jej miláčika vyhodiť. Musela som ho upokojiť, že dnes je to normálne. Vtedy mu nejak došlo, že už nie sme najmladší a máme skoro dospelé deti... Nejaký čas bol dosť zlomený, no ja viem, že najradšej má svoj pokoj a musí to len celé spracovať. A naozaj, akosi to strávil a už je v poriadku.

Dcéra ho šokovala
Zdroj: shutterstock

Marta (60): Na krízu nie je čas

Niektorí chlapi na krízu jednoducho nemajú čas. Môj manžel pracuje na zmeny, hrá futbal, pravidelne chodí s kamarátmi na pivko, spoločne chodíme na túry, každý štvrtok hráme bedminton, takže nemal čas panikáriť, že už nemá 20 rokov. Stredný vek je vynikajúci, ale len vtedy, ak ho namiesto bedákania využijete naplno.

Na krízu nie je čas
Zdroj: shutterstock

Anna (55): Otvorení novým veciam 

Ja a môj manžel si veľmi užívame život po päťdesiatke. Naše deti sú rozlietané po svete a my si užívame spoločne strávený čas viac ako kedykoľvek predtým. V mladosti nebol čas, priestor ani peniaze na užívanie si života či cestovanie. Hoci sú možnosti momentálne obmedzené, my sme za posledných päť rokov videli toľko krajín, koľko väčšina mladých ešte nenavštívila. A máme ešte kopu plánov.

Otvorení novým veciam
Zdroj: shutterstock