Kedysi to šlo ľahko a samospádom. Stretli sme sa, zaľúbili sme sa, zapaľovali sa nám lýtka a mali sme pocit, že to tak bude naveky. Asi nepoviem žiadnu novinku, keď si úprimne priznáme, že to tak nie je. Aj láska môže zvetrať a vyblednúť a vzťah trpieť na podvýživu, ak sa oň v istom momente prestaneme starať.

Každodenné rituály

Áno, viem, máme povinnosti, deti, plný diár a v hlave atómovú elektráreň, ale rovnako, ako sa nezabúdame starať o izbové rastlinky, domácnosť či chlpatých miláčikov, nesmieme sa prestať starať ani o svoj vzťah. Kľúčom k úspechu nie sú žiadne prehnané a veľké gestá, ale celkom obyčajné, malé každodenné rituály, ktoré robia šťastné páry každý deň.

Kľúčom k úspechu nie sú žiadne prehnané a veľké gestá.
Kľúčom k úspechu nie sú žiadne prehnané a veľké gestá.
Zdroj: Shutterstock

Máme spoločné rituály

Vlasta a Peter 36 rokov spolu

„Manžel a ja si spolu vždy ráno vychutnávame šálku kávy na terase alebo v kuchyni. Je to náš ranný rituál, na ktorý nedám dopustiť. Vždy nás to dobre naladí na celý deň – spomalíme, porozprávame sa o svojich plánoch a tešíme sa na to, čo deň prinesie. Keď sa nám to ráno náhodou nepodarí, chýba mi to a cítim, akoby bol môj deň nekompletný. Presne takéto spoločné momenty si treba nájsť. Hektika a nedostatok času sú zabijaky dnešných vzťahov.

Doprajeme jeden druhému priestor

Mirka a Michal 13 rokov spolu

„Nemusíme si nič nahovárať, pri akomkoľvek spolužití sa občas dostaví ,ponorka‘. My už presne vieme, kedy potrebujeme od seba oddych. Vtedy sa vytratím a idem behať do lesa alebo na kávu s kamoškou, Michal si ide čítať alebo sa prevezie na motorke. Keď sa potom k sebe vrátime, obaja sme spokojní, vyrovnaní a máme nové zážitky, o ktorých sa môžeme rozprávať,“ prezrádza Mirka svoju úspešnú stratégiu.

Doprajte si čas na vlastné koníčky.
Doprajte si čas na vlastné koníčky.
Zdroj: Shutterstock

Objímame sa

Danka a Milan 10 rokov spolu

„Vždy keď sa stretneme po návrate z práce, doprajeme si silné a dlhé objatie. Nech som akokoľvek vystresovaná, mám pocit, že v tom momente sa všetok stres odplaví a ,roztápam sa‘ v manželovom náručí. Máme vyskúšané, že to pomáha, aj keď sme jeden na druhého nahnevaní,“ hovorí Danka.

Píšeme si

Barbora a Dušan 7 rokov spolu

„Keďže ja aj manžel sme počas dňa veľmi rozlietaní a v podstate sa vidíme až neskoro večer, cez deň sme v kontakte cez správy, posielame si fotky a smajlíkov. Podľa mňa je to fajn spôsob, ako dať tomu druhému najavo, že naňho myslíte aj v pracovnom zhone a povinnostiach. A navyše, tie správy môžu byť aj šteklivé a pikantné. O to viac sa budete tešiť jeden na druhého.“

Tešíme sa maličkostiam

Dada a Marián 16 rokov spolu

„Môj manžel mi každé ráno spraví čaj a donesie mi ho do kúpeľne, kým si robím mejkap. Cez víkendy robí raňajky on a občas ich dostanem do postele. Toto sú tie drobnosti, ktoré robia vzťah krásnym aj po rokoch.“

Kľúčom k úspechu nie sú žiadne prehnané a veľké gestá.
Kľúčom k úspechu nie sú žiadne prehnané a veľké gestá.
Zdroj: Shutterstock

Veľa sa smejeme a vtipkujeme

Katka a Ľubo 23 rokov spolu

„Možno mám šťastie, že mám vtipného muža a aj cez vážnejšie životné situácie sme sa preniesli s humorom. Vždy keď sa dá, snažíme sa odľahčiť situáciu a smejeme sa spolu na obľúbených seriáloch alebo vtipne komentujeme život u nás na dedine. Ani jeden z nás sa neberie príliš vážne a dokážeme si doberať jeden druhého a dobrosrdečne si zo seba uťahovať. Myslím, že to je veľké puto vo vzťahu. Smiech a humor, ktoré prinášajú dobrú náladu a uvoľnenosť,“ tvrdí Katka.

Sme ochotní urobiť niečo navyše

Alžbeta a Matúš 6 rokov spolu

„Sú to drobnosti, ale presne tie vám prezradia, že tomu druhému na vás záleží. Napríklad Matúš ochotne vybehne do obchodu aj v daždi, keď mám chuť na čerstvé pečivo, vstáva k nášmu synčekovi aj dve noci za sebou bez akýchkoľvek sťažností alebo umyje riad, keď vidí, že ja mám plné ruky práce. Ja sa snažím robiť veci, o ktorých viem, že ho potešia – napríklad palacinky v sobotu ráno alebo masáž chrbta. Nie vždy sa mi chce, ale urobím to. Kvôli nemu aj kvôli nám. Ak tomu druhému ukážete, že vám na ňom záleží, takýmito drobnosťami, musí to fungovať,“ radí Betka.

Humor je korením každého vzťahu.
Humor je korením každého vzťahu.
Zdroj: Shutterstock

Počúvame sa

Jitka a Vladimír 21 rokov spolu

„Nie je nič horšie pre vzťah, ako keď jeden druhého nepočúva a ani sa nesnaží. Hoci vás vôbec nezaujíma a nenadchýna to, o čom rozpráva váš partner, počúvajte a pýtajte sa. Prejavte záujem. Môj muž rád rozpráva o svojej práci a ja ho rada počúvam, lebo viem, že je to niečo, na čom mu záleží. Zároveň mi to veľa prezradí o jeho dni. A ja som naučila počúvať jeho. Spočiatku ma počúval len tak na pol ucha a na všetko, s čím som prišla, chcel nájsť rýchle riešenie. Dnes už vie, že žiadne riešenia mi nemusí ponúkať. Stačí, že ma vypočuje, podporí a podrží. To urobí veľmi veľa.“