Aj ONI majú KOMPLEXY! Čo robiť, ak máte doma nespokojného muža? POZOR, môže si to vŕšiť na VÁS!
6. 6. 2024, 7:00

Napriek tomu, že sa často hovorí o nespokojnosti žien, čo sa ich vzhľadu týka, podobným problémom a obavám čelia aj páni tvorstva. Sú skutočne spokojní so svojím telom?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
V dnešných časoch, keď je kult krásy a dokonalosti na vrchole, čelí nielen množstvo žien, ale aj veľa mužov tlakom týkajúcich sa ich výzoru.
Môže za to doba?
Obraz ideálneho muža sa v posledných rokoch výrazne zmenil. Kým kedysi stačilo byť jednoducho zdravý a silný, dnešný ideál mužskej krásy zahŕňa vypracované svaly, nízke percento telesného tuku a dokonale symetrické rysy. Tento ideál sa prezentuje v médiách, vo filmoch a na sociálnych sieťach, čo vytvára tlak na naše polovičky, aby dosiahli rovnakú úroveň fyzickej dokonalosti.
Nespokojnosť s telom
Komplexy nepatria teda výhradne len k nežnejšiemu pohlaviu, nevyhýbajú sa ani mužom. A verte, zakomplexovaní muži sú často horší než hysterické ženy. Podľa výskumov je mnoho mužov nespokojných so svojím telom. Štúdie ukazujú, že až 60 percent mužov si praje mať viac svalov a nižšie percento telesného tuku. Tento fenomén sa často nazýva muscle dysmorphia alebo bigorexia, čo je porucha vnímania vlastného tela, pri ktorej muži nie sú nikdy spokojní so svalovou hmotou, nehľadiac na to, akí svalnatí v skutočnosti sú. Medzi mužské komplexy patria teda určité odchýlky. A nemusí ísť o to, čo je sexi podľa žien. Aj muži majú totiž vlastnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať muž príťažlivý pre ženu, ale tá sa niekedy od tej ženskej diametrálne líši.
Na vine je internet
Sociálne médiá a internet majú veľký vplyv na vnímanie vlastného tela. My ženy vieme o tom svoje. Mnoho mužov sa porovnáva s fitnesovými modelmi a influencermi, ktorí svoje dokonale vyzerajúce postavy často verejne prezentujú. Toto porovnávanie môže viesť k zníženiu sebavedomia a nespokojnosti so svojím vzhľadom. Okrem toho tlak na dosiahnutie dokonalého tela môže smerovať k nezdravým praktikám, ako sú extrémne diéty, nadmerné cvičenie a v niektorých prípadoch aj užívanie steroidov.
Ovplyvňuje to vzťahy
Väčšinou sa zakomplexovaní muži javia ako ostatní, no ak začnete analyzovať ich slabé miestečko, môže byť ihneď oheň na streche. V záujme zachovania harmónie vo vzťahu si preto radšej zahryznite do jazyka. Ani vy predsa nemáte rada, keď niekto rieši vaše chyby.
Ako im pomôcť?
➤ Povzbudzujte muža, aby sa zameriaval na svoje silné stránky a úspechy, nielen na fyzický vzhľad.
➤ Pomáhajte mu vidieť hodnotu vo svojich schopnostiach, v osobnosti a úspechoch mimo vzhľadu. Upriamujte jeho pozornosť na to, prečo ho máte rada.
➤ Informujte ho o rizikách spojených s nezdravými praktikami na dosiahnutie „dokonalého“ tela. Zdôraznite dôležitosť vyváženej stravy, primeraného cvičenia a duševného zdravia a že nie je nutné „ničiť“ sa v posilňovni.
➤ Zapojte sa s ním do aktivít, ktoré obom prinášajú radosť a upevňujú vzťah. Spoločné zážitky pomôžu posilniť vzájomné puto a znížiť pocity neistoty.
➤ Ak sú komplexy hlboké a spôsobujú vážne problémy, neváhajte vyhľadať pomoc odborníka. Psychológ alebo terapeut môže poskytnúť užitočné nástroje a techniky na zvládanie komplexov.
Očami muža: Marek Zajac, špecialista na ľudské správanie, vzťahy a komunikáciu:
Zakomplexovanosť muža sa prejavuje vo vzťahu k ostatným a hlavne k partnerke
Sú muži, ktorí majú päťdesiat kíl nadváhu a je im to jedno. Dokonca si myslia, že sú preto viac chlapmi. A sú muži, ktorí keď svoju normu „prešvihnú“ o päť kíl, vrhnú sa na lepšiu stravu a čoskoro ich zhodia. Je to teda veľmi individuálne. Čo je však oveľa dôležitejšie, milé dámy, je to, či je muž spokojný sám so sebou. Teraz nemám na mysli ignoranta, ktorý je spokojný so svojím pivným sudom a pivným pachom, ale muža, ktorý je spokojný a vyrovnaný. Nespokojný muž, ktorý je totiž zakomplexovaný napríklad svojím výzorom, to potom prejavuje vo vzťahu k ostatným a hlavne k svojej partnerke. Buď ju bude znevažovať, alebo sa bude nad ňou povyšovať. Pri výbere sa teda znovu a opäť nepozerajte iba na jeho telo, ale hlavne na jeho hlavu. Čím viac bude spokojný so sebou a so svojím životom, tým k vám bude milší.
Vedeli ste, že...
... k prepuknutiu bigorexie u mužov môžu prispieť hlášky tipu: na chlapca si príliš chudý alebo chlap by mal byť veľký a silný, či utekaj do fitnescentra, nech je z teba poriadny chlap? Hoci sú to na prvý pohľad neškodné tvrdenia, na psychiku muža môžu mať veľký vplyv.