Reklama

Aj ženské priateľstvá zažívajú krízy! Odborníčka vie, čo s tým:TAKTO to s kamoškou zvládnete

Aj ženské priateľstvá zažívajú krízy! Odborníčka vie, čo s tým:TAKTO to s kamoškou zvládnete

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Človek je spoločenský tvor. Obklopuje sa ľuďmi, ktorých blízkosť mu je príjemná. U nás žien to platí dvojnásobne. Aj keď dobrých kamarátok môžeme mať niekoľko, tú najlepšiu zvyčajne máme len jednu. No čo ak na nás doľahne ponorková choroba?

Aj keď to neviete pochopiť a možno si dlho nepripúšťate, že sa to vôbec deje, je to možné. Nezhody existujú v akomkoľvek vzťahu. A hoci ste celé roky fungovali so svojou „naj“ v harmónii, môže sa stať, že zrazu ste vzájomnou prítomnosťou presýtené.

Aká je príčina?

Ak zistíte, že vzájomná prítomnosť a stretávanie vám prekážajú a obťažujú vás, máte problém. Hoci je ťažké uvedomiť si to a potom i priznať. Dôvodov môže byť hneď niekoľko.

1. Venujete si viac času, ako je zdravé
Na jednej strane je skvelé, že sa aj po dlhých rokoch stále stretávate s tou istou najlepšou priateľkou. Takéto kamarátstva od školských čias bývajú veľmi pevné. Ale ak s ňou trávite viac času ako so svojím partnerom alebo na úkor času pre seba, čoskoro sa jedna druhej presýtite a pôjde skôr o rutinu ako o radosť zo stretnutia.

2. Nový muž
Častú nezhodu medzi ženami spôsobuje nový partner. Ten dokáže narušiť dlhoročný harmonický vzťah medzi dvoma priateľkami. Ste zvyknuté na určitý štandard, pravidelnosť stretávania, kávičky a hodinové rozhovory. Ale vaša priateľka zrazu ruší stretnutia pre svoj nový objav. A keď sa už konečne stretnete, nevraví o ničom inom, len o ňom. Toto dokáže pokaziť vzťah nadobro.

3. Dieťa
Ak sa jedna z priateliek stane matkou, zrazu má menej času na stretnutia a už celkom iné životné priority ako tá, ktorá je bezdetná. Kým predtým ste na stretnutiach rozoberali problémy oboch – či už pracovné, osobné, rodinné, prípadne témy ako muži, móda a nakupovanie, teraz sa predmetom rozhovorov stali plienky, príkrmy a detské choroby. Zrazu si budete pripadať ako z iného sveta a to môže byť problém.

4. Nová kamarátka
Keď do vzťahu dvoch žien vstúpi tretia, neveští to nič dobré. V skupine žien môžu byť aj štyri kamarátky, ale tá najlepšia je vždy len jedna. Súperenie žien o priazeň najlepšej priateľky môže dospieť ku koncu priateľstva.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Spýtali sme sa odborníčky

Odpovedá: Petra Laktišová, profesionálna koučka a mediátorka

Veľa sa dnes hovorí, že pre spokojný život potrebujeme udržiavať životnú rovnováhu. Nie je to však len o rovnováhe medzi prácou a rodinou. Okrem práce, rodiny, partnerského vzťahu a starostlivosti o seba sú dôležité priateľstvá. Väčšina z nás počas svojho života nadviaže viacero priateľstiev. Časť z nich úplne prirodzene odznie, pretože sa mení náš život a potreby v jeho rôznych fázach. Iné potreby máme, keď sme študentky, iné, keď sa nám narodia deti, keď sme po rozchode s partnerom alebo keď nastúpime do novej práce. Skúsme prijať, že aj odznievanie priateľstiev je súčasť života a nie je to o našom zlyhaní. Sú však aj blízke priateľstvá, ktoré nechceme nechať odznieť. O tieto sa oplatí dobre starať a vyživovať ich. Tie správne ingrediencie sa líšia pri každom vzťahu, nájde sa však aj zopár univerzálnych:

AUTENTICITA – Dobrá priateľka je niekto skutočný. Niekto, s kým môžeme byť samými sebou. A ona môže byť sama sebou pri nás. Umožňuje nám to vytvárať dôverný vzťah, v ktorom si každá môže dovoliť byť zraniteľná a cítiť sa v bezpečí.
REŠPEKT – Akceptujme a majme sa rady také, aké sme, aj keď sa uberáme rôznymi smermi. Podporujme sa v tom, aby každá robila rozhodnutia, ktoré sú správne pre ňu, aj keď nemusia byť správne z nášho pohľadu.
NAČÚVANIE – Byť vypočutý je základná potreba každého z nás. Často je priateľka tá, ktorá vie o nás najviac. Počúvajme ozajstne, ušami, očami aj srdcom.
POZORNOSŤ – Dávajme najavo, že sme tu pre seba navzájom. Urobme si zo spoločného času prioritu či už cez pravidelné stretnutia, alebo spoločné rituály. Aj malé milé gestá pozornosti majú svoju moc, nezabúdajme na to.
OCENENIE – Ak priateľka prichádza s návrhmi na spoločne strávený čas a my práve nemáme toľko času na stretávanie, koľko by sme chceli, úprimne ju za to oceňme. Je dôležité, aby vedela, že sa nesnaží márne a že je pre nás dôležitá.

Autor článku

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.