Zabudnite, že ste ho milovali na zblaznenie a máte s ním dve deti. Teraz je všetko inak a vy sa v tom musíte naučiť chodiť. Čím skôr, tým lepšie. Poradíme vám, ako na to.

Prestaňte sa obviňovať

Aj keby ste to boli vy, kto rozbil rodinu na kúsky, nemá cenu trápiť sa výčitkami a sebaobviňovaním. To potom manipulatívni partneri využijú a majú vás na háčiku ako rybu. Uvedomte si, že za rozpad vzťahu nikdy nemôže len jeden, ale je to výsledok správania oboch. Verím tiež, že ste pre záchranu vzťahu urobili maximum, a aj napriek tomu sa vám to nepodarilo. Vyrovnať sa s tým, že ste ako manželka "zlyhali", keď ste neudržali rodinu, je peklo, z ktorého sa nejaký čas musíte dostávať. Ale ak tomu príliš nepodľahnete, bude vám lepšie, rovnako ako sa vám bude bez výčitiek aj sebavýčitek omnoho ľahšie komunikovať s partnerom.

Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Zdroj: Shutterstock.com

Komunikujte spolu minimálne 

Ak sa stále dokola motáte v nedorozumeniach, vysvetľovaní a dohadovaní, ktoré vôbec nikam nevedie, stopnite to. Ak môžete, ukončite v takom prípade s bývalým partnerom akúkoľvek komunikáciu, a to aj napriek tomu, že sa vás bude snažiť rozdráždiť pomocou jedovatých SMS a podobne. Vydržte to a vôbec na jeho správy nereagujte. Ak ste nútená byť s ním v konktakte, napríklad kvôli deťom, obmedzte komunikáciu na nevyhnutné minimum. Čo už, niekedy je proste lepšie chvíľu počkať, než sa váš ex trochu upokojí.

Zbytočne neprovokujte

"Aj tak si bol mizerný v posteli, nikdy som ťa nemilovala, zarábal si málo peňazí ...." Tieto vety by vo vašej komunikácii mali byť absolútne tabu. Aj keď máte chuť ho poriadne seknúť a trochu ho ponížiť, k takýmto výrokom sa neznížujte. Vám sa neuľaví, on to prežije a bude vás len o niečo viac neznášať. Radšej zakopte vojnovú sekeru. Jeho povahu ani spoločnú minulosť zbytočne nekomentujte. Ak sa s tým nie ste schopná vyrovnať sama, poproste o pomoc. Pomôže vám psychológ alebo dobrý kouč.

Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Zdroj: Shutterstock.com

Snažte sa byť vecná

Zabudnite na výčitky, výlevy srdca a city. Teraz je potrebné dohodnúť sa úplne vecne. Pri dohadovaní výšky alimentov nie je dôležité, či deti milujete viac vy alebo on. Snažte sa byť vecná a praktická. Rovnako je nezmysel myslieť si, že to najlepšie, čo môžete urobiť, je hovoriť si navzájom, ako sa máte krásne, ako si bez toho druhého užívate a ako sa vám po rozvode uľavilo. To môže komunikáciu pekne skomplikovať alebo úplne zablokovať. Váš ex nie je žiadny kamarát a vo väčšine prípadov sa ním nestane ani vo chvíli, keď už budete s rozchodom obaja vyrovnaní.

Spoloční priatelia môžu byť problém

Návšteva u ľudí, s ktorými ste s exmanželom chodili na dovolenku a oslavovali silvestra, vyzerá ako celkom nevinná zábava, ale môže vám pekne zamotať život. Ak sa budete stýkať s kýmkoľvek zo svojej minulosti, kto je spojivom medzi vami a bývalým partnerom, zahrávate sa s ohňom. Spoločný priateľ vo vás určite vzbudí spomienky na minulosť, a ešte horšie, určite sa opäť uvidí s vaším ex. Môžete si byť istá, že sa budú o vás baviť a že znovu môžu roztočiť kolotoč nedorozumení. 

Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Zdroj: Shutterstock.com

Kedy hrozí nebezpečenstvo

Ak sa vás bývalý muž snaží zahnať do kúta, berte jeho vyhrážky s rezervou. Väčšina z nich nič z toho, čím sa oháňajú, nikdy neurobí. Ale ak máte strach o seba aj svojich blízkych, radšej sa obráťte na políciu.

A čo robiť, keď ...


... Ste si našli iného

Nenúťte bývalého muža, aby sa stýkal s vašim novým partnerom. Pre istotu o ňom radšej ani nič nerozprávajte. Je to jeho priamy sok, ktorý ho vyhodil zo sedla, ukradol mu ženu aj deti, a nemá jediný dôvod, prečo by ho mal mať rád.

... Si našiel inú on

Aj keď tú mrchu, ktorá vám odviedla muža, zo srdca neznášate, robte akoby nič. Neohovárajte ju, nehádžte "jedovaté" poznámky a buďte veľkorysá. Ak to zvládnete, tvárte sa, že vám vlastne zase tak veľmi nevadí. Ak sa vám však navalí krv len pri spomienke na ňu, poproste bývalého partnera, nech o nej pred vami radšej nehovorí. Ako by nestačilo, že budete musieť uniesť historky o "nej", ktoré vám budú rozprávať vaše deti.

Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Zdroj: Shutterstock.com

... On rozvod nechcel

Ak sa do poslednej chvíle bránil a o manželstvo bojoval, bude ťažké s ním bez emócií nastaviť pravidlá. Ale keď si zachováte úplnú vecnosť, chladnú hlavu a budete dodržiavať vyššie uvedené rady, časom sa všetko urovná.

... Vy ste rozvod nechceli

Nedá sa nič robiť. Žiť spoločne musia chcieť obaja a vy ho nemôžete nútiť. Dokonca ani v prípade, že ste mu porodili päť detí. Snažte sa s tým čo najrýchlejšie zmieriť a naučte sa žiť bez neho. Aj tak môžete byť šťastná.

Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Ako komunikovať so svojím EX po rozvode?
Zdroj: Shutterstock.com

... Máte striedavú starostlivosť

V tomto prípade mu vidíte do kariet vlastne vôbec najviac. Ak sú vaše deti týždeň u neho a týždeň u vás, je dôležité, aby ste spolu zladili životný rytmus, štýl výchovy a všetky praktické detaily. To už je tak trochu "vyššia dievčenská". Ak sa vám to nedarí, pokojne spolu zájdite k odborníkovi na komunikáciu a vzťahy, ktorý vám pomôže nedorozumenia odstrániť a naučí vás vytvárať dohody.