Reklama

Ako vzniká zamilovanosť?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Láska má svoje sídlo. Ak by ste si mysleli, že je to v srdci, musíme vás vyviesť z omylu.

Americkí vedci totiž vo svojom výskume prišli na to, že centrum lásky „býva“ v mozgu. Pomohla im k tomu magnetická rezonancia.

Experiment sa odohral na Yeshiva University v New Yorku. Tamojší bádatelia sa rozhodli, že preskúmajú, čo sa deje v hlavách ľudí, ktorí sú zamilovaní. Na pomoc si zobrali aj magnetickú rezonanciu. Ide o modernú rádiologickú metódu, ktorá umožňuje diagnostikovať patologické zmeny v ľudskom organizme bez toho, aby ho museli operovať. Pacient je vložený do veľmi silného magnetického poľa a do jeho tela je vyslaný krátky rádiofrekvenčný impulz. Po jeho skončení sa sníma slabý signál, ktorý vytvára obraz pacientovho tela.

Keď vybraným párom ukázali fotografie ich lások, na výstupe magnetickej rezonancie sa vždy rozsvietila tá istá oblasť mozgu. A to v prednej medzimozgovej oblasti. Výskum navyše potvrdil, že láska je v podstate chemická reakcia. Kľúčovú úlohu v nej zohráva dopamín, čo je chemikália, ktorá sa v mozgu stará o prenos informácií medzi jeho časťami. Podľa vedcov pocity, ktoré človek prežíva v stave zamilovanosti, sú veľmi podobné tomu, čo sa deje u narkomanov po dávke drogy. Ale pozor, v rovnakej časti, kde sídli láska, majú svoje centrá aj jej blízke kamarátky – žiarlivosť, nenávisť či škodoradosť.

Chemický vzorec lásky

Slávni básnici, ktorí skladali ódy na lásku, by sa asi poriadne začudovali nad najnovšími výskumami vedcov. Toľko opisovaná láska sa podľa nich totiž dá zapísať malým vzorcom, ktorý znie: C8H11N.

Ako vzniká zamilovanosť

1 Keď stretnete človeka, ktorý je vám viac ako sympatický, v takzvanom limbickom systéme mozgu, zodpovednom za všetky emócie, sa naštartuje lavína biologicky aktívnych látok a hormónov, ktoré sú podobné prírodným opiátom.

2 V počiatočnom štádiu zamilovanosti prichádzajú k slovu sexuálne hormóny testosterón a estrogén.

3 Všetky podnety vyhodnocuje veľký mozog. Ten prikáže spodnej časti medzimozgu, veľkej ako zrnko hrachu, aby vyslala pokyn do kôry nadobličiek. Tak sa vyplaví norepinefrín, ktorý je známejší pod názvom adrenalín.

4 Zamilovaný mozog človeka zaplavujú v pokročilejších fázach zamilovanosti ďalšie hormóny a príbuzné chemické látky – serotonín, dopamín, noradrenalín, prolaktín, vazopresín a oxytocín.

5 Po akútnej zamilovanosti vstupujú partneri do ďalšieho stavu, keď sa uvoľňujú endorfíny. Tie pôsobia ako morfín, pretože utišujú a prinášajú pocit bezpečia.