Ach, tí chlapi! Poznáte to, tešíte sa na sviatky, z kuchyne sa šíri príjemná vôňa, svetielka sa ligocú, odvšadiaľ znejú vianočné piesne a sledovanie klasických vianočných filmov ako Sám doma alebo Tri oriešky pre Popolušku je vašou vianočnou tradíciou. Vaše oči žiaria šťastím, no vaša polovička túto radosť nedokáže pochopiť. A čo je ešte horšie, Vianoce sabotuje!

Poznáte rozprávku o chlpatom zelenom „chlapíkovi“, ktorý nemal rád vianočné sviatky? Hundral tiež na vianočnú výzdobu, stromček a darčeky. Tak ako niektorí muži. Prečo? Až na pár výnimiek nie sú muži na tieto sviatky tak citovo naprogramovaní ako ženy. Najhoršie je, že vy sviatky milujete a tešíte sa na ne celý rok a on vám dáva najavo, ako ich nemá rád. Ktorého z nasledujúcich neprajníkov Vianoc máte doma vy?

Grinch

Tento druh vianočného sabotéra je najtvrdší oriešok. Nič ho neprinúti, aby mal rád Vianoce. Najradšej by ich vymazal, pretože mu nedávajú zmysel. Načo stavať stromček? Piecť, upratovať, kupovať darčeky? Zbytočnosť. Prečo byť milý na ostatných počas Vianoc, keď nebol milý po celý rok? Všetko okolo sviatkov ho otravuje, vytáča a dokáže vám to dávať riadne najavo. Pri tomto type chlapa treba mať nervy zo železa. Je dosť možné, že vám s ničím nepomôže, ani keď ho o to požiadate. Ak chcete stromček, musíte si ho kúpiť, zaplatiť, priviezť aj vyzdobiť sama. Rovnako ako zabezpečiť všetko vrátane darčekov pre členov jeho rodiny, kúpiť veci na vianočnú večeru a zmanažovať celú domácnosť. Je to taký klasický vianočný ignorant.

Muži nie sú na Vianoce citovo naprogramovaní ako ženy.
Zdroj: shutterstock

Kazisvet

Po Grinchovi prichádza na scénu takzvaný vianočný kazisvet. Prečo? Tešíte sa, pretože sa začínajú vianočné trhy? Tento typ muža vás presvedčí o tom, koľko sa tam bude tlačiť ľudí, tak si radšej uvaríte punč doma. Chystáte sa piecť s deťmi vianočné pečivo? Opäť vám pokazí radosť a začne vás presviedčať o tom, že to „ide do peňazí“ a zbytočne sa z toho priberá. Pozeráte obľúbený vianočný film? Práve v tom čase ide vašej polovičke športový program alebo akčný film na inej televíznej stanici. Jednoducho vám prekazí všetku vašu radosť z akejkoľvek vianočnej činnosti.

Niektorí chlapi by sviatky najradšej zrušili.
Zdroj: shutterstock

Frfloš

Najmiernejší zo skupiny odporcov Vianoc, no dosť nepríjemný na to, aby vám pokazil sviatočnú náladu. Kúpili ste niečo pre deti? Môžete čakať jeho negatívny komentár typu „načo, prečo, nezaslúži si alebo je to drahé“. Kúpili ste novú vianočnú reťaz? Ojoj, oheň je na streche, mali ste kúpiť dlhšiu, prípadne kratšiu, inej farby alebo lacnejšiu, no ak bola lacná, istotne drahšiu, lebo tá by bola kvalitnejšia. Tomuto typu sa jednoducho nikdy nezavďačíte, ofrfle všetko od výzdoby cez darčeky až po chuť vianočného pečiva.

Alenka (51): „Sú v prevahe a mne je niekedy do plaču“

Mňa ide doma poraziť, keď sa do mňa pustí manžel a naši dvaja synovia. Hundrú azda na všetko! Vadí im, keď pečiem vianočné medovníčky, keď robím výzdobu, balím darčeky, zdobím stromček. Akoby nebolo dosť, že mi s ničím nepomôžu. Musím vešať na zábradlie domu ťažkú svetelnú reťaz a k tomu počúvať ich „múdre“ reči. Každý rok sa teším na sviatky, no oni mi ako naschvál všetku radosť kazia. Môj muž je taký odjakživa. Nebolo mi to nikdy po vôli, no dalo sa to raz do roka zniesť.

Ale odkedy máme synov v puberte, pridali sa na jeho stranu a je to strašné. Keď to vravím kolegyniam v práci, krútia hlavami, ale aj sa smejú, že je to vlastne vtipné. Niekedy mi je z nich už rovno do plaču, keď začnú všetci naraz. Často mám chuť sa na všetko vykašľať a naozaj nič nerobiť, vyložiť si nohy, naliať si pohár vína a sledovať televíziu. Možno, keby som to urobila, veľmi by ich to prekvapilo a prestali by reptať.

Alenka je z postoja svojho muža a synov každý rok sklamaná.
Zdroj: shutterstock

Timea (27): „Všetko, čo je spojené s Vianocami, je zlé“

S manželom sme svoji ešte len tri roky, ale každý rok, odkedy žijeme v spoločnej domácnosti, bojujem s jeho „tradičným vianočným hundraním“. Mám pocit, že je to naša vlastná sviatočná tradícia. Frfle na všetko. Keď pečiem, vraj sa mu zle dýcha, ale keď sa napcháva vanilkovými rožtekmi a medovníkmi, nič mu nevadí. Keď si pustím vianočné piesne a napríklad upratujem alebo robím výzdobu, dookola tie isté piesne mu vraj lezú na nervy a postupne mi stišuje hlasitosť rádia. Prekáža mu, keď upratujem, pritom nie som z tých, ktoré drhnú okná len preto, že je advent.

Upratujem klasicky, priebežne ako počas celého roka. Ale odkedy horí na adventnom venci prvá sviečka a ja vezmem do rúk mop alebo vysávač, vyčíta mi, že upratujem len preto, že sú Vianoce. Keď kupujem darčeky jeho sestre, svojim rodičom, svokrovcom, zbytočne vyhadzujem peniaze. Keď nakupujem preňho, nastane „zázračná“ výnimka. Mám pocit, že frfle z princípu. Zatiaľ sa nerozčuľujem. Hoci nechápem, prečo je taký. Len sa usmievam. Ale sem-tam prídu dni, keď mi to vyslovene vadí.

Niekto prípravy na sviatky vychutnáva, iný zase frfle.
Zdroj: shutterstock

Očami odborníčky: Ako počas Vianoc spoločne fungovať ?

Radí Janette Suchá, životná a vzťahová koučka

Je pravda, že muži bývajú racionálnejší a ženy vnímajú a spracúvajú informácie emotívnejšie. Aj tu však platí, že všetko je individuálne. Ak chceme prežiť Vianoce v pokoji a pohode, oveľa dôležitejšie je sústrediť sa na osobnostné charakteristiky a kontext života každého z nás. Teda to, aké sú naše očakávania, z akej rodiny pochádzame, na čo sme zvyknutí, a hľadať kompromisy. Niekto pristupuje k sviatkom romanticky, má svoje rituály a niekto ich berie racionálne a chce sa hlavne dobre najesť a oddýchnuť si. A je úplne jedno, či je to muž alebo žena. Nikdy nie je vhodné, aby sa sviatky realizovali podľa scenára jedného z partnerov a ten druhý sa musel len prispôsobiť.

 Na úvod je najlepšie, ak si partneri položia úplne jednoduchú otázku: „Ako by to malo podľa teba vyzerať?“ Každý povie svoju ideálnu predstavu a potom treba stavať na tom, v čom sa zhodnú. Pri tom ostatnom odporúčam prijať prijateľné kompromisy. Dôležité je však o všetkom komunikovať, lebo potom prichádza k zbytočným sklamaniam, problémom a konfliktom. Najmä ak partneri spolu začínajú fungovať, každý z nich si prináša do novej rodiny niečo z tej pôvodnej alebo predchádzajúcej a predpokladá, že to tak má byť. Opäť zdôrazňujem, treba o tom hovoriť a ukázať tomu druhému ústretovosť.

Lebo to najdôležitejšie je tráviť sviatky spolu, v pohode a vo vianočnej atmosfére. Ostatné detaily by rozhodne nemali zruinovať vzťah. Osobne sa najčastejšie u klientov pred Vianocami stretávam s problémom, že žena očakáva od muža konkrétnu pomoc a muž to ani len netuší. Pritom nemá problém pomôcť alebo kúpiť žene darček, po ktorom túži. Dokonca by to urobil veľmi rád. Problém je len jeden – komunikácia. On o tom nevie. Riešenie je veľmi jednoduché – povedať mužovi, čo chcem, pri čom potrebujem jeho pomoc a po akom darčeku túžim. Lebo každý je iný, niekto je vnímavejší, niekto racionálnejší. To rovnaké nás môže spájať a to odlišné obohacovať.