Alica (37): Po niekoľkých rande sa ma prejedia

Mám 37 rokov, prácu, ktorú mám rada a ktorá ma veľmi slušne uživí. Moje okolie, známi aj rodina tvrdia, že nechápu, prečo si taká baba ako ja nemôže nájsť chlapa. Mám veľa kamarátov, moje neterky ma milujú, s kolegami vychádzam super. Nie, nechcem sa chváliť, píšem to len preto, aby ste si urobili obraz, že nie som nejaká namrzená neznesiteľná ženská, ktorej sa ľudia radšej pracú z cesty.

Prepásla som šancu?

Naozaj aktívne sa snažím nájsť si partnera. Asi mi už udiera na mozog syndróm hniezdenia a to, že moje biologické hodiny tikajú ostošesť. No napriek všetkému som už štyri roky bez partnera a začínam sa obávať, že som prepásla svoju šancu, keď ma v 26 rokoch požiadal o ruku spolužiak z výšky a ja som povedala nie, lebo to bolo na mňa príliš skoro.

Keď ma spoznajú, stratia záujem

Všetky nádejné vzťahy, ktoré som doteraz mala (buď cez zoznamku, alebo aj cez osobnú známosť), sa začali sľubne. Po niekoľkotýždňovom randení sa však dotyčný vždy stiahol s trápnou výhovorkou, že nechce nič vážne, ostaňme kamoši, nepreskočila iskra a podobné blábláblá. Po čase som si začala myslieť, že keď ma spoznajú skutočnú, takú, aká som, stratia záujem.

Akoby boli sklamaní, že prvý dojem bol lepší ako realita, neviem si to inak vysvetliť. Kamarátky mi hovoria, že som pre mužov, skrátka, až príliš dokonalá, ale to je podľa mňa hlúposť. Muži sa predsa niečo úžasné snažia udržať a nie nechať iným. To by bolo v protiklade s ich inštinktom lovca. A tak dokola skúšam, a pritom vopred viem, ako sa to skončí. Asi mi nie je súdené nájsť si životného partnera. V minulom živote som bola asi poriadna potvora…

Keď ma spoznajú, stratia záujem.
Keď ma spoznajú, stratia záujem.
Zdroj: Shutterstock

Najtrápnejšie dôvody, ktoré hovoria muži pri rozchode

● Je mi s tebou dobre, ale nepreskočila iskra.
● Neviem si predstaviť spoločnú budúcnosť.
● Ostaňme kamaráti.
● Milujem inú.
● Odcudzili sme sa.
● Si pre mňa až príliš dobrá.
● Nie je to tebou, ale mnou.
● Zistil som, že nie som pripravený na vzťah.
● Kiežby sme sa stretli o pár rokov skôr/neskôr…

8 spôsobov, ako si prestať myslieť, že nie ste dosť dobrá

1. Neporovnávajte sa

Porovnávať sa s modelkami, kolegyňami či so susedou, ktorá má harmonický vzťah, je slepá ulička. Vy ste skrátka vy. Radšej sa zamerajte na dôkladné spoznávanie seba a svojich silných stránok a dobrých vlastností. Oceňte sa za úspechy, odpustite si neúspechy a zlyhania a berte ich ako príležitosť začať znova a lepšie.

2. Nebuďte submisívna

Nesúhlaste s niečím len preto, aby ste sa vyhli konfliktu a aby vás partner akceptoval a boli ste mu „po srsti“. Môžete si dovoliť nesúhlasiť, keď to tak cítite. Máte právo na svoj uhol pohľadu a názor. Nikdy nechoďte proti sebe a svojmu presvedčeniu. Zadefinujte si, čo chcete a čo je pre vás už neakceptovateľné.

Mnohé šikovná a milé ženy majú problém nájsť si partnera.
Mnohé šikovná a milé ženy majú problém nájsť si partnera.
Zdroj: Shutterstock

3. Dialóg s vnútorným kritikom

Aj váš vnútorný hlas kričí: „Nie si dosť dobrá... Nie si dosť pekná... Nie si dosť vášnivá... Nie si hodná lásky“? Dohovorte mu, aby vám nebol kritikom, ale skôr koučom, ktorý vás bude posúvať vpred. Dovoľte mu, aby pred vás staval nové výzvy, ale neponižoval vás. Ak si budete myslieť, že nie ste dosť dobrá, pripravujete sa o nové príležitosti. Vždy keď sa pri takýchto myšlienkach prichytíte, zmeňte ich na povzbudenie: „Ty to určite dokážeš. Toto si zaslúžiš. Tentoraz to vyjde a keby nie, prežiješ a získaš skúsenosť.“

4. Ak vás niekto nevie oceniť, nemá to zmysel

Ak máte vedľa seba partnera, ktorý nevidí a nevie oceniť to, kým ste, a nie je schopný ľúbiť vás so všetkým, čo k vám patrí, nie je chyba určite vo vás.

5. Vy nie ste váš neúspech

To, že sa s vami niekto rozišiel, ešte neznamená, že ste „zúfalka“, ktorú každý odkopne. Prestaňte si to o sebe myslieť a vytvárať si o sebe takýto obraz. Ak sa budete vnímať ako nešťastnica, ktorej každý vzťah stroskotá, tak presne takých mužov k sebe pritiahnete.

6. Buďte sama sebou

Ak sa rozhodnete hrať na niekoho iného a nebyť sama sebou, je to len preto, lebo si myslíte, že nie ste dosť dobrá. Ak chcete mať s niekým intímny a blízky vzťah, musíte byť otvorená a úprimná a neskrývať svoje ja, myšlienky a pocity. Potom to nemá zmysel. Iba keď ste autentická a sama sebou, dovoľujete tomu druhému oceniť, kým skutočne ste. Ak to všetko držíte v sebe alebo sa hráte na niekoho, kým nie ste, nemôžete čakať, že budete mať úprimný a dôverný vzťah.

7. Ľúbte samu seba

Ak máte zdravý vzťah so sebou, môžete ho mať aj s kýmkoľvek iným. Ak neviete sama so sebou vydržať, nevydržíte s nikým. Milujte sa a nesúďte sa. Prestaňte hľadať ocenenie a lásku u druhých, nájdite ju najprv sama v sebe a pre seba. Nechcite, aby vás milovali pre to, čo robíte alebo nerobíte, ale pre to, aká ste.

Musíte začať najprv od seba a sebalásky.
Musíte začať najprv od seba a sebalásky.
Zdroj: Shutterstock

8. Starajte sa o seba

Pozrite sa na to, ako žijete, a spravte si malú inventúru. Je vo vašom živote dostatok vecí, ktoré vám robia radosť? Ak nie, začnite ich postupne pridávať. Dovoľte si byť šťastná. Šťastie si netreba zaslúžiť, rovnako ani lásku.