Reklama

Bolesti pri sexe, pokles libida či rozšírenie vagíny? Po pôrode je to bežné, ale čo s tým robiť

Po pôrode sa sexuálny život často zmení.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ktoré ženy by netrápili po pôrode rôzne problémy spojené so sexom. Tu je pár tipov, ako sa to dá riešiť a viete, na aké preventívne prehliadky máte nárok?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Začínajúcu depresiu a bulímiu po pôrode dokázala zvrátiť. TOTO Lenku zachránilo

    Zostane mi väčšia vagína? Nemusíte sa báť, je to dočasné. Po prirodzenom pôrode sa naozaj pošva roztiahne, je opuchnutá a bolestivá. V priebehu niekoľkých dní však opuch ustúpi, vagína získava späť svoju pružnosť a postupne sa zmenší. Určite tomu môžete pomôcť napríklad Kegelovými cvikmi, ktoré pomáhajú obnoviť svaly v oblasti pošvy a močového mechúra a pomáhajú aj pri inkontinencii.

    Poranenie hrádze

    Ako rýchlo sa zregeneruje hrádza, to závisí od veľkosti poranenia. Ak si trhliny nevyžadovali šitie, proces hojenia prebieha rýchlejšie, ale treba počkať so sexom, kým to neodobrí lekár. Nezabúdajte na šestonedelie, má svoj význam. Šesť až 8 týždňov je nevyhnutných, aby sa ženské telo dostalo ako-tak do formy. Ale niektoré zmeny na vagíne zostanú trvalé.

    Zdroj: shutterstock

    Niekedy je bolesť príliš silná.

    Nechuť je prirodzená

    Či už porodíte prirodzene alebo cisárskym rezom, je celkom prirodzené, že po pôrode klesá libido. A niekedy pokles aj pretrváva. Často je to psychického pôvodu, keď si žena nepripadá príťažlivá, cíti stiahnutie alebo prílišné uvoľnenie vagíny, je vystresovaná, unavená zo starostlivosti o dieťa. To všetko zohráva svoju rolu a treba s tým rátať. Rovnako sa niekedy objaví menšia citlivosť, pretože sa poškodia nervové zakončenia vo vagíne. No a na záver, môže vás potrápiť zlé zašitie po nastrihnutí, keď jazvy môžu bolieť aj po zahojení. Niekedy je vhodná plastická operácia vagíny alebo vaginálne ošetrenie laserom, po ktorom dochádza k remodelácii tkanív. Vždy sa o tom poraďte so svojím lekárom.

    Zdroj: shutterstock

    Niekedy nezostáva nič iné, len to riešiť s lekárom a napríklad aj plastickou operáciou.

    Viete, že...

    9 z 10 žien zažije bolesť pri prvom popôrodnom sexe?

    A nezáleží na tom, či je to hneď po šestonedelí alebo o niekoľko týždňov neskôr. Asi štvrtina žien konštatuje, že nepohodlie pri pohlavnom styku cíti aj rok a pol po pôrode.

     

    Preventívne prehliadky nezanedbávajte

    – Na prvú gynekologickú preventívnu prehliadku by ste mali ísť po dovŕšení 18. roku života. Potom by ste mali chodiť každý rok. Ak je dievča pohlavne aktívne v nedospelom veku, malo by ísť ku gynekológovi skôr. Frekvencia gynekologických prehliadok by mala byť minimálne raz ročne, keďže k nebezpečným zmenám v ženskom tele dochádza prekvapivo rýchlo. Navyše, niektoré problémy nemusíte vôbec cítiť. Stáva sa to veľmi často.

    – Ženy staršie ako 23 rokov absolvujú preventívne cytologické vyšetrenie. To sa uskutočňuje v intervale 1 – 1 – 3, teda po dvoch negatívnych nálezoch dva roky po sebe sa ďalšie uskutoční o tri roky neskôr.

    – Mamografické vyšetrenie absolvujú ženy od 40 do 69 rokov raz ročne.

    – Všeobecnú preventívnu prehliadku by mal dospelý človek absolvovať raz za dva roky.

    – U gastroenterológa – v prípade, že máte viac ako 50 rokov alebo rodinných príslušníkov s rakovinou konečníka – by preventívne prehliadky mali zahŕňať i preventívne kolonoskopické vyšetrenie.