Byť dobrou mamou neznamená byť perfektnou! Týchto pár vecí deťom naozaj stačia... ČÍTAJTE!
5. 5. 2025, 16:00 (aktualizované: 30. 5. 2025, 10:43)

Zdroj: Shutterstock
Zbavte sa tlaku na dokonalosť a zistite, že láska, trpezlivosť a prítomnosť sú to, čo deťom naozaj dávame.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Každý rok, na Deň matiek, si pripomíname všetku lásku, obetu a nezištnosť, ktorú dávame svojim deťom. Tento deň by mal byť oslavou, ktorá vyzdvihuje naše úspechy ako matiek, ale aj výzvy, ktorým čelíme. Prečo sa teda cítime tak často neúspešné a neschopné? Kde sa berú naše obavy, že nie sme dosť dobré? A ako sa môžeme zbaviť tlaku na dokonalosť, ktorý nám spoločnosť kladie na plecia?
Aké vlastne sme?
V súčasnosti narastajú očakávania týkajúce sa toho, aké by mali byť matky. Majú zvládať výchovu, domácnosť, kariéru, osobný rozvoj a ešte aj vyzerať ako z časopisu. Na tento „dokonalý obraz“ sa kladú neskutočne vysoké nároky, ktoré často vedú k preťaženiu a vnútornej nespokojnosti. Dnešné matky, unavené hektickým životným tempom, si kladú otázku, či robia dostatočne veľa pre svoje deti, či dávajú správny príklad a či je ich výchova dostatočne kvalitná.
Tlak na dokonalosť
Snahy o dokonalosť môžu byť na začiatku motivované túžbou dávať našim deťom to najlepšie, no čoskoro sa môžu premeniť na nástroj, ktorý nás doslova pohlcuje. Spoločenské očakávania nás tlačia k tomu, aby sme sa stali bezchybné, pričom naša identita a potreby bývajú často potlačené. Mnohé matky sa cítia vinné, keď „nezvládajú“ všetko, čo od nich spoločnosť očakáva, a tento pocit viny sa stáva záťažou, ktorá im bráni cítiť sa spokojne a šťastne.
Nie je to udržateľné
Jedným z najväčších problémov je, že tento tlak je najčastejšie vytváraný externými faktormi – médiami, sociálnymi sieťami, rodinnými očakávaniami a rôznymi „príručkami“ o výchove. Tento dokonalý obraz matky, ktorá všetko zvláda s ľahkosťou, môže viesť k tomu, že mnohé ženy sa cítia nedostatočne, ak v niektorých oblastiach nevynikajú. A to je veľká chyba. Rovnováha medzi rodinným životom, kariérou a osobnými potrebami je neustálym bojom. Matka sa musí naučiť žiť v harmónii so svojím telom a mysľou, bez toho, aby sa cítila preťažená, a aj vtedy, keď nesplní každé očakávanie. Práve tu je kľúčová schopnosť odpustiť si a prijímať seba aj svoje obmedzenia.
Dôležité hodnoty
Ak sa vzdáme snahy byť dokonalé a ak sa prestaneme porovnávať s neexistujúcim ideálom, môžeme sa zamerať na skutočné hodnoty, ktoré chceme našim deťom odovzdať. Čo je naozaj dôležité, keď prídeme na to, že dokonalosť nie je cieľ?
1. Láska a podpora
Našim deťom dávame najviac cez lásku. Láska, ktorá nekladie podmienky, ktorá prijíma a objíma, aj keď sme unavené alebo zranené. Láska, ktorá ich učí, že sú cenné a hodné rešpektu, bez ohľadu na to, či vedia vypočítať veľké čísla alebo si pamätajú, čo bolo na obed pred týždňom. Podporujeme ich nielen v úspechoch, ale aj v neúspechoch, pretože práve v týchto chvíľach sa najviac učíme.
Počuli ste náš podcast?
2. Sebaprijatie a sebaúcta
Keď sa prestaneme porovnávať s inými a nebudeme sa usilovať o dokonalosť, ukážeme im, že je v poriadku byť človekom s chybami. Našim deťom dávame hodnotu sebaúcty a sebaprijatia. Učíme ich, že je dôležité prijať svoje slabosti a nesnažiť sa byť niekým, kým nie sme. Týmto spôsobom môžeme podporiť zdravú sebadôveru a vychovávať deti, ktoré sa budú cítiť sebavedomo aj vtedy, keď čelia výzvam.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Strana
1/2