Prestal sa zaujímať o vaše potreby, počúvať, zdá sa, že je mu celkom ukradnuté, čo hovoríte. Ďalší extrém je, keď mu niečo rozprávate a on odíde z miestnosti alebo hľadí do telefónu… Viete, čo sa hovorí. Žena, ktorá nie je zahrnutá pozornosťou a starostlivosťou, vädne ako kvetina, ktorú nikto nepolieva. A platí to stopercentne.

Príbeh Dariny (36): Viac sa venuje kolegovi ako mne

S Petrom sme manželia šesť rokov a predtým sme spolu chodili roky, takže sa poznáme veľmi dobre. Máme štvorročnú dcérku a náš vzťah sa niekde pokazil. Nedokážeme normálne komunikovať, často po sebe iba štekáme a čo je najhoršie, vytáča ma do zúrivosti, že ma úplne ignoruje.

O nič sa nezaujíma

Odjakživa bol flegmatický typ, ale teraz sa to ešte znásobilo. Márne ho o niečo prosím, žiadam, prikazujem, jednoducho to nespraví. Keď s ním potrebujem hovoriť, prečo to medzi nami prestalo fungovať, odbije ma tým, že sa nemá o čom rozprávať. Namiesto toho, aby sa mi večer venoval, dovlečie si na terasu kolegu z roboty a kvákajú spolu pri pive. Často si želám, aby sa toľko dokázal rozprávať so mnou... Nepáči sa mi to  a chcem, aby čas trávil so mnou  a s malou, ale žiadna reakcia. Zdá sa mi, že všetko ho baví viac ako ja.

Je to na nevydržanie

Ak ideme niekam spolu ako rodina, vždy je to len moja iniciatíva. Vybavujem, zháňam, snažím sa robiť prekvapenia. No nič za to nedostávam naspäť. Roky mi nepovedal, že ma má rád, skrátka nič, žiadne uznanie, žiadna snaha. Cítim sa mizerne, moje sebavedomie je na nule a stále sa pýtam, čo robím zle alebo čo by som mala robiť inak či lepšie. Ten pocit, keď vás ignoruje vlastný chlap, je mučivý. Akoby ma pri sebe len ticho trpel alebo bol so mnou zo zvyku.

Čo my na to

Každá žena sa cíti mizerne, keď je nedocenená a ignorovaná. Niekedy to funguje práve tak, že čím viac sa snažíte a tlačíte na pílu, tým máte menší úspech. Zdá sa, že v Darininom vzťahu je komunikácia veľmi narušená. Ona komunikovať chce, ale partner nemá záujem. Preto sa treba spýtať, prečo? Prečo sa Peter takto správa? Samozrejme, nikto nevidí do vzťahu iných ani s nimi nežije, ale máme pocit, že Peter si vytvoril voči Darine a jej požiadavkám „imunitu“ a uniká od nej. Možno preto, že aj on sa cíti nedocenený a nepochopený, možno preto, že manželka má naňho priveľa požiadaviek a komunikuje s ním nesprávnym spôsobom... Obaja majú a živia svoje frustrácie a z toho vznikajú samé negatívne pocity aj reakcie. Poďme sa pozrieť na to, ako by sa to dalo riešiť.

Dovoľte mu tráviť čas po svojom, ale povedzte mu priamo, že sa cítite trochu odstrčene.
Dovoľte mu tráviť čas po svojom, ale povedzte mu priamo, že sa cítite trochu odstrčene.
Zdroj: Shutterstock

Problém číslo 1: Radšej je s kamarátmi

S týmto sa ťažko zmieriť, najmä keď ste boli preňho priorita číslo 1. No treba si pripustiť, že fáza akútnej zaľúbenosti odznela a rovnako ako vy potrebujete tráviť čas s priateľkami, tak aj on sa potrebuje vyventilovať s kamarátmi.

Riešenie: Nenaliehajte naňho, aby s tým prestal. Povedzte mu, že si jeho kamarátov vážite a ste rada, že má niekoho, s kým si rozumie. Dovoľte mu tráviť čas po svojom, ale povedzte mu priamo, že sa cítite trochu odstrčene a rada by ste si s ním tiež povyrazili. Pýtajte sa, čo by sa mu páčilo a čo by chcel robiť. Zapojte ho do toho. Urobte to zakaždým inak. Raz nech je to kino, raz večera, raz potulky mestom, bowling...

Problém číslo 2: Už vám ani nenapíše

Na začiatku ste dostávali množstvo zaľúbených správ a tisícky srdiečok a teraz nič. Jediné, čo vám počas dňa napíše: „Treba niečo kúpiť?“ Ostatné vám radšej povie osobne. Jednoducho už nemá potrebu sa s vami takto deliť o novinky.

Riešenie: Povedzte mu, že vám chýbajú jeho vtipné šteklivé správy a že by ste chceli nejakú dostať. Tu môžete prevziať iniciatívu a občas mu niečo zvodné napísať. Chlapov to nenechá chladnými. Ak ste odvážnejšia, skúste aj sexi telefonát. Pošlite mu nejaký zaujímavý obsah či vtipný obrázok.

Problém číslo 3: Už sa nerozprávate

Experti sa zhodujú, že za krachom každého vzťahu je hlavne nedostatok komunikácie. Ak k sebe nie ste otvorení a neviete komunikovať, problémy sa hromadia a nakoniec je z nich neprekonateľná hora.

Riešenie: Nie je na čo čakať. Musíte si sadnúť, ale bez hnevu a vyhrotených emócií. Nič mu nezazlievajte ani nevyčítajte. Povedzte mu, čo vás trápi, že sa vám prestal zdôverovať a že by ste chceli vedieť, o čom rozmýšľa. Dajte mu vedieť, že je veľa vecí, ktoré by ste s ním potrebovali prebrať. Ak sa mu nechce, spýtajte sa, prečo je to tak, ale nevyvíjajte tlak. Ak nič nefunguje, navrhnite spoluprácu s terapeutom.

Problém číslo 4: Nevie, čo vás trápi

Toto nemusí byť celkom tak. Muži sú trochu viac orientovaní na riešenie problémov. Ženy sú zase lepšie poslucháčky a všetko rozoberajú. Ak má partner pocit, že nemá riešenie, môže sa cítiť bezradný. Nekonečné analyzovanie ho nebaví a vy máte pocit, že sa nezaujíma. 

Riešenie: Spolu si sadnite a povedzte mu, že nemusí mať riešenie, stačí, keď vás počúva. Oceňte jeho snahu, že sa cítite oveľa lepšie, keď vás vypočuje. Ak vám však otvorene povie, že ho vaše problémy nezaujímajú, spýtajte sa ho, či ho ešte zaujíma vaše manželstvo, a nech ponúkne riešenie, ako ho „opraviť“.