Reklama

Čo s mužom alkoholikom: Ako je možné, že pozorný chlap sa mení na trosku? Konajte, kým je čas!

Problémy s alkoholom sú častým dôvodom rozpadu

Zdroj: Shutterstock

Reklama

V listoch od našich čitateliek sa často opakujú príbehy žien, ktoré žijú alebo žili v partnerstve s alkoholikom. Je to skutočne na Slovensku s alkoholom až také zlé?

„Áno, je,“ vraví Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí. „Podľa prieskumov patríme medzi krajiny, ktoré sú na špici v množstve skonzumovaného alkoholu na obyvateľa. Je toho čoraz viac, tak ako sa zvyšuje aj počet ľudí, ktorí sa liečia na psychiatriách. Rodiny potom trpia. Trpia ženy, trpia deti. Naša spoločnosť toleruje omnoho väčšie pitie, ako je zdravotne únosné.“

Však je slušný

Prečo je na Slovensku viac mužov alkoholikov ako žien? „U nás sa viac toleruje alkohol u mužov ako u žien. Spoločensky sa dokonca v mnohých situáciách od mužov vyžaduje, aby pili,“ vysvetľuje odborník. „Mužovi sa toleruje, keď príde tri-štyrikrát do týždňa domov večer neskoro s tým, že ma vypité (nemusí byť opitý).

V našich pomeroch je bežné, že muži idú na výlet alebo pomáhať kamarátovi na stavbu, dajú si pivo a štamperlík, potom robia a cez obed si dajú zase. Treba si uvedomiť, že naša spoločenská norma toleruje zo zdravotného hľadiska omnoho väčšie pitie, ako je únosné. Takéto pravidelné popíjanie je potom základ vývinu alkoholizmu. Na Slovensku, v mestách, na dedinách sa to nepovažuje za alkoholizmus. Však je slušný. Alkoholizmus ako choroba nie je v tom, že človek je výtržník. Väčšina týchto ľudí, tie státisíce, o ktorých som hovoril, sú slušní ľudia.“

Keď si nevypiješ, urazíš ma!

„U nás máme viac mužov alkoholikov, ale v liečbe sú dlhodobo úspešnejšie ženy. Muži častejšie opakovane recidivujú. Zatiaľ čo sa rešpektuje, že žena abstinuje, mužom veľmi často začnú kamaráti alebo známi hovoriť: Čo si ty chorý, prečo nemôžeš piť? Na východe, keď ide chlap domov z návštevy, tak ešte kapurkový si treba dať. Inak ho nepustia. Alebo mu povedia, že keď si nevypije, tak hostiteľa urazí.

To sú primitívne tvrdé mechanizmy, ktoré však používajú aj vzdelaní ľudia. Keď muž nepije, berie sa to často vyslovene ako nedostatok, že mu chýba pôžitok z pitia. Akoby bol spoločensky nejako hendikepovaný. Vyslovene stigmatizovaní sú muži abstinenti. Sú pod oveľa väčším tlakom ako ženy,“ tvrdí Okruhlica.

Zdroj: Shutterstock

Problémy s alkoholom sú častým dôvodom rozpadu

Športujúci alkoholici

Kedy je teda pitie ešte v norme a kedy už nie? „Normálne je nepiť. Lebo je to nepotrebné k životu. Abstinovanie od alkoholu je normálne. Ale marketing vytvára takú atmosféra, že normálni ľudia popíjajú, sú konzumenti alkoholu, veď to patrí k životu. Dnes je definícia alkoholizmu jasne daná. Závislí sú tí, ktorí pijú tak, že strácajú kontrolu nad vypitým, že sa nevedia zastaviť, kým sa neopijú.

Hoci spoločensky alebo pracovne by muž nepotreboval piť viac, trebárs dá si len jedno pivo. Ale potom si dá ďalšie a ďalšie, nechá tak pracovné úlohy, alebo nejde na dohodnuté stretnutie atď., hoci by chcel a mal, ale nedokáže to. Stráca postupne kontrolu. Máme alkoholikov, ktorí pravidelne športujú, trikrát do týždňa idú na bicykle, ale vždy skončia v bufete, kde si potom dajú tri-štyri pivá a potom prídu domov a pokračujú ďalej.“

Ona nezodpovedá za jeho pitie

Z toho všetkého, bohužiaľ, vychádza, že žena, ktorej muž má problém s alkoholom, je takmer bezmocná. „Áno, nemá veľké možnosti ho motivovať k zmene a tie, čo má, sú relatívne slabšie ako alkohol,“ súhlasí Okruhlica. „Je to taký silný motivátor a tak rýchlo pôsobí, že kontramotivácia zo strany okolia, matky, manželky a detí je slabšia. Existuje možnosť, že muž zareaguje pozitívne a pôjde cestou, ktorú mu žena ukáže. Ale je tu aj možnosť, že začne tvrdiť: Však ja nepijem veľa, nie som alkoholik. A ak zlyhajú všetky možnosti, ktoré žena má, musí sa rozhodnúť, čo urobí ďalej so svojím životom.“

Zdroj: Shutterstock

Problémy s alkoholom sú častým dôvodom rozpadu

Predpokladá sa, že žena svojho muža ľúbi a zrejme má stále pocit, že ho chce ochraňovať, nechce ho opustiť. Ale stojí pred dilemou – mám odísť? Zostať? Trvá to už dlho, čo mám robiť? „To je najhoršie a najzložitejšie a nie je na to jednoznačná odpoveď. Neexistuje žiadny zázračný prostriedok. Keby sme to vedeli, bolo by fajn. Žena však nezodpovedá za mužovo pitie. A čo sa týka ľúbenia, muž sa pre pitie mení.

Čím viac a dlhšie pije, mení sa jeho povaha, mení sa aj to, čo bolo na ňom pre ňu pekné. Ona síce stále spomína, alebo sa tie pekné veci občas objavia, ale je to čoraz zriedkavejšie, jeho pôvodná osobnosť aj príťažlivosť bledne,“ uzatvára smutnú tému Okruhlica.

Prečo muži pijú

Potrebujú sa odreagovať

Ak manžel rieši každodenný stres pri poháriku, vysvetlite mu, že aj vy si voľno predstavujete inak, ako starať sa o manžela s opicou. Ak na vás neberie ohľad, asi niečo nebude v poriadku.

Chcú tak riešiť problémy

Muži nie sú takí otvorení ako my, svoje ťažkosti dusia v sebe, najmä ak ide o citlivý problém. Pokúste sa prísť na to, čo ho trápi a vyriešte to spoločne skôr, ako to začne riešiť sám pri poháriku.

Majú nízke sebavedomie

Muži sú tí, ktorí majú ochrániť a zabezpečiť rodinu. Niekedy nastane situácia, keď sa napríklad mužovi nedarí v práci a pociťuje neistotu. Vtedy môže hľadať útechu v alkohole. Ak sa snaží zlepšiť svoju situáciu, nevyčítajte mu, že málo zarába. Naopak, podporte ho v jeho snažení. Hovorte mu, aký je pre vás dôležitý a v čom je vám oporou.

Viete, že...

Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila výsledky prieskumu, podľa ktorého sa Slovensko nachádza medzi top 10 krajinami, ktorých občania vypijú najviac alkoholu? Ročná spotreba slovenského muža nad 15 rokovje v priemere až 28,8 litra čistéholiehu ročne, u žien je to 10 litrov.

❖ 400 000 Slovákov je závislých od alkoholu, problém s alkoholom má dvojnásobný počet.

❖ 80 % populácie Slovenska pije veľa.

Ako pomôcť sebe i jemu?

1. Vyhoďte alkohol!

Ak žena chce, aby jej manžel prestal piť, nemala by mať doma alkohol, aby ho to nelákalo.

2. Začnite od seba!

Prestaňte piť aj vy. Aj v prípade, že pijete iba striedmo. ,,Žena musí byť vzorom. Povedzte mu, že alkohol je zbytočný, že už ste si odpili svoje."

3. Porozprávajte sa s ním!

Žena sa musí pred rozhovorom s mužom pripraviť. ,,Majú veľa argumentov, budú si brániť pitie. Pripomeňte mu, kedy presne pil. Pripravte si situácie, kedy si vypil priveľa, a preto ste nešli na návštevu a museli ste ju odvolať. Alebo že párkrát do týždňa prichádza s tým, že má vypité, vysedáva s kamarátmi v krčme, pričom by ste mohli ísť spolu von.“

Zdroj: Shutterstock

Je také ťažké opustiť niekoho, koho milujete, aj

4. Postrašte ho!

Vyhľadajte si prieskumy o vplyve alkoholu na zdravie. ,,Strašenie nefunguje, ak je vymyslené, ak sa preháňa. Ale faktom je, že aj keď človek len popíja, pričom sa pravidelne neopíja, prejaví sa to, keď bude mať 50, 60. Vtedy ho to dobehne.“

5. Motivujte ho!

Motivujte manžela k zmene životného štýlu. ,,Keď prestaneme piť, môžeme športovať, bicyklovať sa, chodiť do sauny, sme ešte mladí, užijeme si.“

6. Dostaňte ho na liečenie!

Ak je váš partner už závislý, pokúste sa, aby šiel na liečenie. Alkoholici to odmietajú a ak sám aspoň trochu nechce, neprehovoríte ho. Vtedy je najlepšie vyhľadať pomoc odborníka. Sú už postupy, motivačné terapie, navyše, liečba môže prebiehať aj inak, ako si predstavuje. ,,Asi 2 roky existuje liek, ktorý len zníži množstvo vypitého alkoholu, obmedzí chuť. Nie je to optimálne, ale aspoň zdravotne aj sociálne lepšie.“

7. Nájdite si spojenca!

Skúste nájsť niekoho, kto by vám pomohol dostať manžela na liečenie. ,,Stalo sa, že k nám prišiel šéf kvôli svojmu zamestnancovi. Dal mu podmienku, že ak sa nevylieči, dostane výpoveď. Dotyčný príde, lebo vie, že potom výpoveď dostane. Šéf má istým spôsobom jednoduchšiu pozíciu ako partnerka.“ Ak nepoznáte nikoho, kto by vám pomohol, skúste nájsť nejaký vzor, k to nepije, priateľa, kolegu, bratranca...

8. Vyhľadajte pomoc!

Ak je situácia vážna, začnite myslieť sama na seba a deti. ,,Nie je to egoistické ani nemorálne. On nie je vaše dieťa. Ale žiadny odborník vám nepovie, aby ste sa rozviedli, to je vždy na vás." Môžete sa odsťahovať s tým, že keď muž nebude piť, tak budete žiť opäť spolu. Väčšina sa ide liečiť práve pod hrozbou rozchodu. Zvážte, či má váš vzťah ešte perspektívu.

MUDr., CSc., riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí

Prečítajte si príbehy čitateliek, ktoré si kvôli alkoholu vytrpeli svoje:

Zdroj: Shutterstock

Baví nás spolu tráviť čas!

Zdroj: Shutterstock

Ilustračné foto.