Základné životné hodnoty

Vaše hodnoty sú, v skratke, to, čo považujete za správne a nesprávne, ale aj to, ako by ste chceli žiť svoj život. Ak máte po boku partnera, ktorý to má nastavené podobne, budete to mať vo vzťahu oveľa ľahšie. Neznamená to, že musíte rozmýšľať úplne rovnako, ale mala by tam byť istá zhoda, aspoň v kľúčových a dôležitých bodoch. Možno vás na začiatku ohúri niekto, kto je celkom iný ako vy. To je síce fajn, ale pri behu na dlhé trate to môže spôsobovať nezhody. Ak si už v úvode vzťahu všimnete niečo dôležité, s čím nesúhlasíte alebo sa neviete stotožniť, porozmýšľajte, či to časom nebude neprekonateľný problém.

Kde a ako chcete žiť

On chce žiť na samote a založiť si farmu, kým vy túžite po všetkých výhodách veľkomesta... Môžete túžiť po iných veciach, ale mali by ste sa stretnúť niekde uprostred a podporovať sa navzájom, aby ste napokon boli spokojní obaja. Ak toho druhého naozaj milujete a chcete s ním žiť, dokážete robiť aj ústupky a vyjsť mu v ústrety. Samozrejme, nie za cenu toho, že pochováte vlastné predstavy. Ideálne je, ak dokážete nájsť model,  s ktorým sa stotožníte obaja. Ak však obaja tvrdohlavo trváte na svojom a nikto nechce poľaviť zo svojej predstavy, nemá zmysel ďalej hrať tímovú hru. Vtedy sa treba zmieriť s tým, že každý chce ísť svojou cestou.

Ako sa hádate

Hádky a drobné konflikty sú prirodzenou súčasťou každého spolužitia a nemá zmysel tváriť sa, že v zdravom vzťahu neexistujú. Podstatné je,
ako sa pri nich správate. Určite nechcete byť  s niekým, kto je agresívny, kričí na vás, háda sa podlo a neférovo. Ak sa dokážete hádať a riešiť konflikty férovo, bez toho, aby ste jeden druhého zraňovali a robili si „podpásovky“, je to skvelý základ na dlhodobý vzťah. Žiadna hádka by nemala byť „špinavá“, ale smerovať k riešeniu a hľadaniu „win-win“ situácie, čo znamená, že sa budete snažiť, aby ste vyhrali obaja.

Čo pokladáte za neveru

Každý má inak nastavené kritériá toho, čo už je nevera. Pre niekoho je to sex s inou osobou, pre iného flirt pri pokladnici v supermarkete. Ak máte pri sebe partnera, ktorý vyznáva rovnaké pravidlá vo vzťahu ako vy, je to veľké plus. Vyjasnite si, či je pre vás akceptovateľné, keď si píše s kolegyňou, alebo či on nemá problém, keď si zájdete na obed s bývalým. Ak v tom budete zajedno a budete mať ujasnené tieto pravidlá, vyhnete sa nedorozumeniam. Takže sa nehanbite začať rozhovor o tom, čo je podľa vás nevera. Ak sa v tom zhodnete, váš vzťah získava na stabilite.

Máte jasno v tom, čo pokladáte za neveru?
Máte jasno v tom, čo pokladáte za neveru?
Zdroj: Shutterstock

Mať či nemať deti

Toto je zásadná otázka a mali by ste si ju vyjasniť hneď na začiatku, aby ste sa potom vyhli frustrácii. Aj keď ste do toho chlapa zaľúbená po uši, túžite po deťoch, ale on vám priamo povedal, že ich nechce, nedúfajte, že si to časom rozmyslí. Možno áno, ale možno nie a vy sa budete trápiť a chcieť od neho niečo, na čom ste sa nedohodli. Otázka potomstva je veľmi dôležitá. Buď ste v tom jednotní na 100 %, alebo ste ochotní urobiť kompromis. Iná cesta nie je. Alebo aj je, ale rozhodne nevedie k šťastnému vzťahu.

Ako narábať s peniazmi

Materializmus, nematerializmus, peniaze treba na život a vo vzťahu hrajú kľúčovú rolu. Veď koľko veľkých lások už stroskotalo práve pre financie? Nie je podstatné, kto koľko zarába, ale skôr aký máte obaja názor na narábanie s financiami. Či sa nám to páči, alebo nie, veľká časť nášho života sa točí okolo zarábania, míňania, šetrenia, investovania, lamentovania či stresu pre peniaze. Prechádzať životom s partnerom, ktorý má na narábanie s peniazmi celkom iný pohľad ako vy, môže byť náročné. Takže dôležité je rozprávať sa o finančných záležitostiach a zhodnúť sa na tom, kto financie bude zaobstarávať, akým spôsobom aj kam potečú. Ak v tomto neviete nájsť spoločnú reč, budete to mať ťažké.

Ako tráviť čas s rodinou a priateľmi

Aj keď je partnerský vzťah len medzi vami dvoma, zákonite doň vstupujú aj rodinní príslušníci či priatelia. Hoci s nimi v partnerskom vzťahu nie ste, je podstatné, aby ste spolu aspoň ako-tak vychádzali. Keď sa napríklad váš muž neustále háda s vašou mamou, nerešpektuje vašu rodinu či najlepšiu kamarátku, vytvára to veľké napätie. Stabilný a harmonický vzťah si vyžaduje, aby ste rodinu svojho partnera a jeho priateľov, keď už nie milovali, tak aspoň rešpektovali.Ako vyzerá rešpekt

S rešpektom je to podobné ako s neverou. Ľudia majú rôzne predstavy, ako vyzerá a ako sa má prejavovať. Harmonické a dlhodobé vzťahy majú vysokú mieru rešpektu, úprimnosti a ocenenia toho druhého. Ak sa vo vzťahu cítite nerešpektovaná a neocenená, hovorte o tom s partnerom
a povedzte mu konkrétne príklady, keď ste sa tak cítili. Dáte mu tak šancu napraviť jeho správanie. Do istej miery sa to dá, ale rešpekt a úcta by mali prameniť najmä zvnútra a byť prirodzenou súčasťou vzťahu. Ťažko milovať niekoho, koho nerešpektujete a kto nerešpektuje vás. Možné to síce je, ale od zdravého vzťahu to má ďaleko.

Ako spraviť zo vzťahu prioritu

Každý z vás má svoje priority týkajúce sa kariéry, záľub, rodiny, sebarozvoja. Keď má byť vzťah pevný, treba, aby ste si z neho urobili prioritu. Je ťažké byť s partnerom, ktorý má celkom iné priority ako vy a u ktorého je vzťah až niekde na chvoste rebríčka po futbale a pive s kamarátmi. Ideálne je, keď ste obaja ochotní postaviť vzťah medzi top priority a držať ho na najvyšších priečkach, nech sa deje čokoľvek. To znamená starať sa oň, investovať doň, rozvíjať ho a venovať mu čas a energiu.

Koľko sexu je dosť sexu

Hovorí sa, že sex nie je vo vzťahu všetko, ale práve otázky intimity dokážu vyrobiť veľa frustrácie a napätia. Ak ste sexuálna dračica a váš partner „to“ až tak nemusí, alebo naopak, môžu vznikať nepríjemné hádky. Možno sa bojíte pomenovať veci priamo, a tak ich skrývate za všetko možné a potom na seba útočíte aj v úplne iných oblastiach. Vzťah nestroskotá na tom, že každý z partnerov má iný sexuálny apetít či iné milostné preferencie, ale na tom, že o týchto veciach nehovorí. Odborníci sa zhodujú, že sex by mal byť rovnako o komunikácii, ako aj o fyzickej aktivite. Či sa vám to páči, alebo nie, cesta k sexuálnemu uspokojeniu vedie najmä cez rozhovor.

Ako vyzerá budúcnosť

Nikto z nás nemá vešteckú krištáľovú guľu, ale pri pohľade do budúcnosti by ste sa mali aspoň trochu pozerať rovnakým smerom. Plánujete sa vziať? Začať spolu bývať? Založiť si rodinu? Kúpiť byt? Rozbehnúť biznis? Toto všetko by ste mali vidieť podobne. Spoločné ciele sú dôležité. Plánovanie vás zbližuje, pohľad do budúcnosti prepája vaše cesty. Ak to vidíte každý inak, nemá zmysel zostávať spolu.