1. Dôvody, pre ktoré chcete skúsiť spoločný život v jednom teritóriu, by nemali mať nič spoločné s nehoráznou výškou vášho terajšieho nájomného ani s tým, že už viac nemáte chuť deliť sa o kúpeľňu so sestrou bordelárkou. No dobre, aspoň by to nemali byť tie hlavné dôvody.

2. Ešte predtým, než to celé spískate, sadnite si so svojím milým a dôkladne preberte všetky podrobnosti. Úplne zásadná je otázka rozdelenia domácich prác. Znie to možno až príliš detailne, no vždy lepšie, ako zistiť, že varenie a upratovanie považuje za činnosť, ktorá sa urobí sama. Omnoho ľahšie je vydiskutovať si všetky praktické náležitosti s chladnou hlavou vopred a nie až keď vami lomcuje zlosť na toho nemožného chlapa sladko chrápajúceho na gauči, kým vy jednou rukou šúpete zemiaky a druhou utierate prach.

Čo robiť, aby ste s partnerom spolu žili šťastne?
Čo robiť, aby ste s partnerom spolu žili šťastne?
Zdroj: Shutterstock.com

3. Vopred sa dohodnite, akým spôsobom a v akom pomere si rozdelíte poplatky za domácnosť. Či budete platiť všetko na polovicu, alebo vy zatiahnete vodné a stočné a on potraviny, je v podstate jedno. Ide o to, aby ste každý presne vedeli, za čo máte zodpovednosť. Lebo stráviť týždeň pri sviečkach, kým vám elektrárne znova zapoja prúd, lebo ste mali pocit, že účty za elektrinu platí ten druhý, nemá s romantikou vôbec nič spoločné.

4. Kompromisy, to sú krysy, spieva sa v jednej pesničke a veruže ich budete musieť robiť omnoho častejšie ako doteraz. Keď napríklad dovolíte, aby dres Mariána Hossu tvoril dominantnú časť výzdoby obývacej izby, on zas na oplátku nebude nič namietať proti stovkám módnych časopisov/ kvetináčovej džungli/ zabratým štyrom pätinám spoločného šatníka/ kompletne sprivatizovanej kúpeľni... alebo bude, a v tom prípade sa stále dá odvolať na Mariána Hossu v obývačke.

Čo robiť, aby ste s partnerom spolu žili šťastne?
Čo robiť, aby ste s partnerom spolu žili šťastne?
Zdroj: Shutterstock.com

5. Pripravte sa na to, že si niekedy poleziete na nervy. Je to úplne normálne a legitímne, pretože budete spolu tráviť nepomerne viac času ako doteraz. Ak s tým budete vopred rátať (a ono to raz príde, aj keby ste sa neviem ako milovali), nemôže vás tá náhla zmena nálady vo vašom doposiaľ perfektnom vzťahu nejako významnejšie vyviesť z miery.

6. Skúste si s partnerom vytvoriť akúsi občasnú vzájomnú autonómiu. Choďte hoci s kamarátkami do kina a potom na drink a nechajte ho jeden večer samého doma. Alebo si čítajte v spálni, zatiaľ čo on bude pozerať televízor v obývačke, skrátka mu z času na čas doprajte vlastný priestor. To isté by, samozrejme, malo platiť aj recipročne.

Čo robiť, aby ste s partnerom spolu žili šťastne?
Čo robiť, aby ste s partnerom spolu žili šťastne?
Zdroj: Shutterstock.com

7. Nenechajte sa vzájomnou blízkosťou príliš zrelaxovať. Vyťahané tepláky ešte z pionierskych čias a o štyri čísla väčšie bavlnené bombarďáky pod nimi sú síce extrémne pohodlné, no ak vás doma v inom nestretne, nesťažujte sa, že už sa na vás nevrhá tak túžobne ako kedysi. To ste ešte chodili na rande celá vyšmirgľovaná a na desaťcentimetrových podpätkoch, pamätáte?

8. Chráňte si svoje intímne súkromie. Nemusí vedieť, že si depilujete chĺpky nad hornou perou, ani vás vidieť s dentálnou niťou v akcii. Na to sú v kúpeľni (a na záchode, ale to už je hardcore, ktorý nebudeme rozoberať) dvere, aby ste si ich zamkli a robili za nimi to, o čom síce môže mať nejasné tušenie, no pozrieť si to naživo určite netúži.