Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pomóóóc, šikanujú ma v práci! Čo robiť, keď na vás útočí šéf alebo kolegovia? Toto zaberie!

Čo robiť, keď na vás útočí šéf alebo kolegovia?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Čas, ktorý trávime v práci, stále rastie. Ak nám tu niekto robí peklo zo života, treba to riešiť. Inak si to môže odniesť naše zdravie, rodina a najbližší.

Nedostatok adekvátnych pracovných príležitostí a veľmi tenká hranica, ktorá môže človeka bez pravidelného príjmu doslova položiť na kolená, zhoršujú vzťahy medzi kolegami a zvyšujú stres, ktorý ľudia permanentne zažívajú. A ten ich môže nakoniec zničiť.

Čo je to MOBBING

Tento pojem označuje druh šikanovania na pracovisku a pochádza z angličtiny. Mob znamená dav, húf, ale tiež napadnúť, dotierať, lynčovať. Je to nebezpečné správanie jedného alebo viacerých pracovníkov, ktorí rafinovane, premyslene a zámerne ničia kolegu, psychicky ho týrajú a kladú čo najviac prekážok, aby nemohol pracovať na 100 % a robil chyby. Jednou z odnoží mobbingu je tzv. bossing – keď nadriadený, boss, poškodzuje podriadeného pred kolegami a zámerne mu hádže polená pod nohy. Mobbing aj bossing svoje obete psychicky poškodzujú, ich duševné zdravie môže utrpieť traumu, z ktorej sa možno nikdy plne nespamätajú.

Keď ide do tuhého

Upozornite vašich zamestnávateľov alebo kolegov, že ich správanie považujete za šikanovanie, najlepšie písomne alebo pred svedkami, ktorí vám to dosvedčia. Ak máte v práci odbory, spojte sa s nimi a informujte ich o probléme. Obráťte sa na inšpektorát práce aj na organizácie, ktoré sa mobbingom zaoberajú. Tie vám môžu pomôcť aj pri podaní žaloby na súd.

Aj toto vám pomôže

Všetko si zapisujte do denníka. Každú drobnú poznámku a krivdu si detailne zaznamenajte, uveďte čas, miesto, atmosféru a čo možno najpresnejšie vyjadrenie agresora aj vašu reakciu. Denník bude váš spojenec, keď príde na lámanie chleba.

Kto je najviac ohrozený

Podľa prieskumu agentúry GFK sa terčom skrytého teroru na pracovisku stávajú čoraz viac ľudia stredných a vyšších vekových kategórií, najčastejšie ženy vo veku nad 45 rokov. V prevažnej väčšine končia s výpoveďou v rukách a niekedy aj v starostlivosti lekárov. Obeťou mobbingu sa však môže stať prakticky ktokoľvek, bez ohľadu na vek. Medzi ohrozených patria ľudia samostatní, ktorí sa vymykajú z priemeru a nechcú stratiť svoju nezávislosť.

Zdroj: shutterstock

Šikana v práci nie je ničím výnimočným

Ako sa brániť?

* Správajte sa sebavedome a neustupujte.

* Nedajte si nahovoriť, že ste menej schopné ako ostatní.

* Zistite, ako sa na vec pozerajú ostatní.

* Buďte asertívna, nebojte sa prezentovať a presadzovať vlastné názory.

* Nájdite si spojencov, a to tak v práci, ako aj mimo nej.

* Zdôverte sa najbližším, nebojte sa zájsť za psychológom.

* Poraďte sa s právnikom, čo vám vo vašej konkrétnej situácii odporučí.

Vedeli ste, že...

* Antimobbingové zákony majú napríklad vo Švédsku, vo Francúzsku, ale pokroky urobili aj v Srbsku či Poľsku?

* V susednom Rakúsku návrh antimobbingového zákona zamietli?

* Prof. Heinz Leymann, zakladateľ výskumu mobbingu, popísal 45 nactiutŕhačských foriem správania sa mobberov?

Zdroj: Shutterstock, RCA

Čo robiť, ak vás v práci šikanujú?

Čo hovorí právnik

Mgr. Jakub Malý, advokát

Aké práva dáva zákon šikanovaným?

– Táto problematika je v Zákonníku práce (ZP) vymedzená ako „zákaz zneužívania práv a povinností“ a aj v ďalších ustanoveniach. Zákaz šikany či mobbingu je možné považovať za výkon práva, ktorý je v rozpore s dobrými mravmi. K možnostiam ochrany patrí najmä skončenie pracovnoprávneho vzťahu, sťažnosť podľa ZP, podnet na inšpektorát práce, žaloba na súd, návrh na začatie konania o priestupku či trestné oznámenie.

Ako si vybrať?

– Rozhodnúť sa treba podľa toho, kto šikanuje, akým spôsobom, ako intenzívne a akú škodu tým spôsobuje. Skončenie pracovnoprávneho vzťahu je najrýchlejšie riešenie, no ide vlastne o útek od problému a nie každý si môže dovoliť len tak odísť zo zamestnania. Ak podáte sťažnosť zamestnávateľovi v súvislosti s porušením zásady rovnakého zaobchádzania, ten je povinný na ňu bez zbytočného odkladu odpovedať, vykonať nápravu, upustiť od takého konania a odstrániť jeho následky.

Ak šikanuje zamestnávateľ?

– Vtedy je sťažnosť nepoužiteľná. Môžete podať podnet na inšpektorát práce a ten môže viesť ku kontrole dodržiavania všetkých pracovnoprávnych predpisov a k sankcionovaniu zamestnávateľa. V rámci antidiskriminačného zákona je tu možnosť domáhať sa upustenia od protiprávneho konania, nastolenia nápravy, primeraného zadosťučinenia a náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. Šikanovanie možno riešiť aj v priestupkovom konaní, v krajných prípadoch dôjde k naplneniu niektorého z trestných činov v zmysle Trestného zákona (ohovárania, nebezpečného vyhrážania, nevyplatenia mzdy a odstupného, nátlaku či ublíženia na zdraví). Trestné oznámenie sa však považuje za tzv. ultima ratio, krajný prostriedok, a neodporúčam ho podávať v prípadoch, ktoré je zjavne možné vyriešiť zmierlivou cestou.

Zdroj: Shutterstock

Poznajte svoje práva.

Kedy ísť na súd?

– Najskôr odporúčam riešiť problém mimosúdne. So šikanujúcim sa porozprávať, dať mu jednoznačne najavo, že jeho správanie vnímate negatívne (ideálne aj v písomnej forme, napríklad e-mailom). Až následne treba podniknúť niektorý z krokov, ktoré som uviedol, a to individuálne, podľa intenzity a spôsobu šikanovania. Najlepšie je vyhľadať advokáta a poradiť sa s ním o konkrétnom probléme – na základe opisu skutkového stavu navrhne vhodný postup.

Dôležité adresy – na koho sa obrátiť

Inšpektorát práce: www.safework.gov.sk

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: www.snslp.sk

Centrum právnej pomoci:

www. centrumpravnejpomoci.sk

Vyberáme pre vás niečo PLUS