Reklama

Myslíte si, že už neexistuje nič horšie ako nevera? 5 vecí vo vzťahu, ktoré môžu bolieť ešte viac

Záujem mladej slečny si užíval priamo pred jej očami.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Máte pocit, že nevera partnera je to najhoršie, čo vás môže postretnúť vo vzťahu? Sú aj iné veci, z ktorých vám nebude ľahko na duši.

Nie že by nevera nebolela. Alebo že by sme si mysleli, že sa nad ňou dá len tak jednoducho mávnuť rukou. Niektoré veci môžu bolieť rovnako, možno aj viac a navyše môžu mať fatálne následky. Ktoré to sú?

Keď s vami druhý nehovorí

Nemusíte si písať správy niekoľkokrát denne. Nemusíte tráviť večery plánovaním každej spoločné chvíle alebo siahodlhými debatami. Ale mali by ste spolu vedieť debatovať, vyjednávať, hovoriť. Keď váš partner zmetie každý váš názor počas debaty pod stôl, je to zle. Keď vždy trvá na svojom, je to zle. Keď nereaguje na vaše potreby, keď nie je ochotný pristúpiť na kompromisy, potom ide o vec, ktorá váš vzťah ohrozí oveľa viac, než jednorazový úlet.

Finančný podvod

Pár korún bokom na šaty alebo topánky. Pôžička na Vianoce alebo na dovolenku, o ktorej druhému radšej nepoviete. Na prvú splátku si požičiate od kamarátky, na druhú už nemáte a čím ďalej, tým ťažšie je povedať tomu druhému, do čoho ste sa to zamotali. Rovnaké to môže byť v opačnom prípade. Neboli by ste prvá, ktorá by zistila, že partner sa bez jej vedomia zadĺžil. Pokiaľ to jeden o druhom zistí, často musia prácne likvidovať následky. Vo vzťahu to však znamená veľkú stratu dôvery, ktorá otrasie jeho samotnými základmi.

Emočná nevera

Keď spolu nespíme, tak to predsa nevera nie je. Mám ho len "na také tie romantické reči", hrozne mi to doma chýba. "Nie to je len bývalý priateľ, to sú len spomienky na mladosť ..." Veľa takých zdanlivo upokojujúcich výhovoriek už vyslovili mnohí. Aj keď nevera neprebieha ako "telesný úlet", neznamená to, že to nie je pre vzťah nebezpečné. Len to postupuje ticho, nenápadne - a je to trochu návykové. A väčšinou chce človek viac a viac. Viac tajomstva, dobrodružstva, viac zakázaného. Nehovoríme, že neexistujú tí, ktorí zvládnu včas zatiahnuť za záchrannú brzdu. Ale ak sa niečo dá nazvať hrou s ohňom, je to presne tento prípad.

Chorobná žiarlivosť

Vyrovnať sa s tým, že jeden druhého vo vzťahu podviedol, je ťažké. Čo si ale počať s tým, keď sa k vám druhý správa pobdobne, a pritom sa nič také ešte nestalo? A nemáte to ani v pláne? Večná kontrola a podozrievanie dokážu plazivo a po kúskoch vzťah nenávratne ničiť. Často je totiž jednoduchšie ustupovať než bojovať o každú drobnosť. Nikto nemá právo rozhodovať o tom, čo môžete a nemôžete robiť. Ak je žiarlivosť skutočne chorobná, znamená to vždy pre vzťah koniec.

Manipulácia

Podobne tomu môže byť aj s manipuláciou. Tá býva maskovaná rozlične: za lichôtky, za snahu "pomôcť", "poradiť", alebo naopak za slabosť a prebudenie potreby pomôcť samotnému manipulátorov. V lepšom prípade si to človek uvedomí včas a je otázka, či sa dohodne na pravidlách. V tom horšom si zrazu uvedomí, že žije život, ktorý si nikdy nepredstavoval. Pri snahe o zmenu alebo nápravu sa dosť často dočká reakcie: "Prečo to kazíš, keď to doteraz tak pekne fungovalo?" Nefungovalo, len ste pristúpili na jeho pravidlá. Otázka je, či teraz on pristúpi na tie vaše.