Dosiahnite, čo chcete: Triky ľudí s charizmou!
8. 9. 2011, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:51)

Zdroj: shutterstock
Charizmatici majú život o pár stupňov jednoduchší. Spoločnosť dokážu oslniť a nakloniť si ľudí na svoju stranu bez zjavnej námahy. Naučte sa to aj vy!
Buď ju máte, alebo nemáte. Ale môžete o ňu aj prísť, alebo na nej pracovať a aspoň čiastočne ju predstierať. Čo vlastne je charizma? Jednotnú a presnú definíciu nenájdete, ani nám sa to nepodarilo. V zásade sa však všetky zhodujú v jednom – že ide o ťažko opísateľný dar, osobné kúzlo, akési sebaisté vyžarovanie. Ľudia, o ktorých povieme, že majú charizmu, bývajú príťažliví aj bez zjavnej fyzickej krásy (hoci sa to nevylučuje), sú dominantní, neprehliadnuteľní, veľmi inšpiratívni, dokážu si vás získať a presvedčiť už pri prvom kontakte. Čo robia, robia s ľahkosťou, sú sugestívni a očarujúci. A žije sa im ľahšie. No nekúpte to.
Vedieť sa páčiť
Presne to odlišuje charizmatikov od tých ostatných – schopnosť zaujať, presvedčiť a páčiť sa. To je jeden z dôvodov, prečo sa spomedzi všetkých chudobných černošiek s nadváhou stala jednou z najvplyvnejších žien sveta práve Oprah Winfrey, prečo Obama porazil v primárkach Hillary a prečo zo sestier Vášáryových všetky do radu zbožňujeme Milku, ale pri Magde sme v rozpakoch. Žiari z nich pokoj a sebavedomie. Dokážu prejaviť tie správne emócie, ale vedia aj emócie u druhých vyvolať. Ľudia sa v ich prítomnosti a vďaka ich pozornosti cítia príjemne a cítia sa pochopení. Podľa psychologičky Zuzany Müllerovej má charizmatický človek mimoriadne vyvinutý cit pre to, čo sa páči jeho publiku. „Nevynechá príležitosť zvýšiť si svoju prestíž. Ukazuje zo seba to, za čo nazbiera dobré body, a v tejto tendencii nepoľavuje a nekolíše. Vďaka tomu pôsobí integrovane a ako silná osobnosť hodná nasledovania. Charizmatik má prepracovaný selfmarketing, vie sa vynikajúco predať a vyvolať dopyt po vlastnej osobe.“
Charizmatici majú zvyčajne vynikajúce komunikačné schopnosti. Sú to skvelí rečníci, zruční argumentátori, vo svojom prejave sú veľmi presvedčiví, emotívni a okamžite si získajú akékoľvek auditórium. Skrátka a dobre má väčšina z nás tendenciu veriť im každé slovo a na prvýkrát nás dokážu presvedčiť, že čomu sme doteraz verili je hlúposť a sever je niekde úplne inde. Charizma teda vie byť aj celkom nebezpečná zbraň. Netvrdíme, že každý človek, ktorý vyžaruje zvláštne osobné čaro, je pre vás potenciálnym nebezpečenstvom.
Dá sa to naučiť
Hoci mnohí tvrdia, že s charizmou sa narodíte, prípadne, že si ju „vypiplete“ počas dozrievania svojej osobnosti, nič nie je stratené. Kúzlo osobnosti síce nekúpite online, ani vám ho žiaden terapeut neimplantuje do hlavy, no k dôležitým a pozitívnym prejavom charizmy sa môžete vedome dopracovať Nemáte charizmu? Predstierajte ju! Kopírujte verbálne a neverbálne prejavy, ktorými si získate sympatie a pozornosť.
Pamäť na mená
Pamätajte si mená ľudí a oslovujte ich nimi. Ak vám zvykne hneď po zoznámení meno vyfučať z hlavy, hneď ako ho počujete, ho nahlas zopakujte. Lepšie ho zafixujete.
Pohľad do očí
Udržiavajte priamy očný kontakt. Nesnažte sa druhým vypáliť oči pohľadom, ale ani neunikajte. Pozerajte sa ľuďom do očí priamo a vľúdne.
Sebaistota
Buďte uvoľnená a sebaistá. Trénujte relaxačné techniky, ktoré vás zbavia kŕčovitosti, potenia a vonkajších prejavov nervozity. Nehanbite sa za svoje názory, vyslovujte ich pokojne, nespochybňujte ich a neospravedlňujte sa za ne.
Umenie počúvať
Prejavte záujem o druhých, vypočujte ich, pýtajte sa, reagujte. Nezabúdajte na úsmev, očný kontakt alebo letmý dotyk – robí zázraky.
Pokoj v hlase
Intenzita hlasu a rytmus vášho prejavu sú veľmi dôležité, na ľudí vplývajú oveľa viac než to, čo hovoríte. Trénujte to. Hlas by mal byť výrazný, aby vás bolo dobre počuť, ale zbytočne nekričte, nevnášajte doň zlosť a nervozitu. Dobre artikulujte, nehovorte príliš rýchlo ani pomaly.
Humor
Ten je veľmi dôležitý. Ľudia sa pri vás nemusia popukať od smiechu, ale ak ich občas dokážete rozosmiať, získate si ich veľmi rýchlo. Nepodceňujte sebairóniu, tá funguje zo všetkého najlepšie.