Napriek tomu, že sa očakávalo zvýšenie pôrodnosti, štatistiky tomu zatiaľ nenasvedčujú. Minulý rok sa na Slovensku narodilo asi 55 616 detí, v prognózach pred koronou sa predpokladalo, že sa v roku 2021 narodí 54 491 detí a v roku 2022 iba 53 337 a postupne bude pôrodnosť klesať. Lenže s príchodom pandémie sa prognózy zmenili. Vychádzalo sa z toho, že ľudia zatvorení doma počas lock downu sa budú venovať partnerskému životu viac ako inokedy a začnú sa rodiť takzvané kovidové deti. Tento rok sa očakával nárast pôrodnosti oproti minulému roku. Ale nemocnice žiadny nárast pôrodov nehlásia, dokonca ich počet klesá.

Vyspelé krajiny neočakávajú nárast

Vznikli aj svetové analýzy, ktoré sledovali vývoj v jednotlivých krajinách od začiatku pandémie. Napríklad v marci minulého roku si všimli zvýšený pohyb ľudí na online zoznamkách. Možno sa ľudia skutočne viac oddávali láske, no zároveň sa aj viac chránili. Vo vyspelých krajinách, kde sa dostanú mladí k antikoncepcii, nenechali nič na náhodu a priviesť dieťa do pandémie sa nikomu nechcelo. Posledné štatistiky z Číny, Talianska či Francúzska, kde bol na jar najtvrdší lockdown, hovoria jasne – prognózy, že sa začiatkom tohto roku narodí nebývalý počet detí, boli mylné. Rovnako tak hlásia USA a napríklad Japonsko, kde je dlhodobý demografický pokles a počet tehotenstiev klesol od mája o 11 percent oproti minulému roku. 

Vyspelé krajiny neočakávajú nárast
Zdroj: Shutterstock

Smutná štatistika

Za minulý rok máme aj prvú smutnú  štatistiku. Úmrtnosť na Slovensku bola vyššia ako  pôrodnosť. Štatistický úrad SR uviedol, že vlani zomrelo 59 100 osôb, narodilo sa 56 700 živých detí. V krajine tak po 17 rokoch mortalita prevýšila natalitu. Čo sa týka vyššej úmrtnosti, než je pôrodnosť, do záporných čísel sa dostalo až päť z ôsmich krajov Slovenska. A teda nezachránil nás ani lockdown. Žiadny nárast počtu pôrodov sa nekoná a najpravdepodobnejší dôvod je súvislosť medzi  ekonomikou a rodením detí. História naprieč rôznymi krajinami potvrdzuje, že v časoch ekonomického rastu rastie aj pôrodnosť a, naopak, neistota vedie k jej poklesu. A pandémia je dostatočný dôvod na neistotu i ekonomický prepad.

Najčastejší problém
Zdroj: Shutterstock