Reklama

FAKTY, ktoré ste o tehotenstve NETUŠILI: Čo znamená štikútka v brušku a aké dávky vás čakajú?

Štikútka už v brušku

Zdroj: facebook/Lenka Ottingerova

Reklama
Ivana Adamcová

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

Vyspelé krajiny túžia po vyššej pôrodnosti, a preto si veľa sľubovali práve od pandémie. Mysleli si, že nás čaká baby boom. Veď zavretí ľudia by mali k sebe nájsť cestu ľahšie. Ale...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pedagogička, dula i mama v jednej osobe vám prezradí, akú skúsenosť jej prinieslo materstvo

    Napriek tomu, že sa očakávalo zvýšenie pôrodnosti, štatistiky tomu zatiaľ nenasvedčujú. Minulý rok sa na Slovensku narodilo asi 55 616 detí, v prognózach pred koronou sa predpokladalo, že sa v roku 2021 narodí 54 491 detí a v roku 2022 iba 53 337 a postupne bude pôrodnosť klesať. Lenže s príchodom pandémie sa prognózy zmenili. Vychádzalo sa z toho, že ľudia zatvorení doma počas lock downu sa budú venovať partnerskému životu viac ako inokedy a začnú sa rodiť takzvané kovidové deti. Tento rok sa očakával nárast pôrodnosti oproti minulému roku. Ale nemocnice žiadny nárast pôrodov nehlásia, dokonca ich počet klesá.

    Vyspelé krajiny neočakávajú nárast

    Vznikli aj svetové analýzy, ktoré sledovali vývoj v jednotlivých krajinách od začiatku pandémie. Napríklad v marci minulého roku si všimli zvýšený pohyb ľudí na online zoznamkách. Možno sa ľudia skutočne viac oddávali láske, no zároveň sa aj viac chránili. Vo vyspelých krajinách, kde sa dostanú mladí k antikoncepcii, nenechali nič na náhodu a priviesť dieťa do pandémie sa nikomu nechcelo. Posledné štatistiky z Číny, Talianska či Francúzska, kde bol na jar najtvrdší lockdown, hovoria jasne – prognózy, že sa začiatkom tohto roku narodí nebývalý počet detí, boli mylné. Rovnako tak hlásia USA a napríklad Japonsko, kde je dlhodobý demografický pokles a počet tehotenstiev klesol od mája o 11 percent oproti minulému roku. 

    Zdroj: Shutterstock

    Vyspelé krajiny neočakávajú nárast

    Smutná štatistika

    Za minulý rok máme aj prvú smutnú  štatistiku. Úmrtnosť na Slovensku bola vyššia ako  pôrodnosť. Štatistický úrad SR uviedol, že vlani zomrelo 59 100 osôb, narodilo sa 56 700 živých detí. V krajine tak po 17 rokoch mortalita prevýšila natalitu. Čo sa týka vyššej úmrtnosti, než je pôrodnosť, do záporných čísel sa dostalo až päť z ôsmich krajov Slovenska. A teda nezachránil nás ani lockdown. Žiadny nárast počtu pôrodov sa nekoná a najpravdepodobnejší dôvod je súvislosť medzi  ekonomikou a rodením detí. História naprieč rôznymi krajinami potvrdzuje, že v časoch ekonomického rastu rastie aj pôrodnosť a, naopak, neistota vedie k jej poklesu. A pandémia je dostatočný dôvod na neistotu i ekonomický prepad.

    Zdroj: Shutterstock

    Najčastejší problém

     

    Čo pomáha

    Únava nás vie potrápiť

    Je jedným z prvých príznakov tehotenstva a objavuje sa často počas celého prvého trimestra. V druhom trimestri zvykne ustúpiť a v treťom opäť prichádza vo zvýšenej miere. Únava jednoducho patrí k tehotenstvu. Je to prirodzená vec. Aby ste však telu dopriali odpočinok, aký potrebuje, využite každú voľnú chvíľku na oddych či krátke zdriemnutie. Pomôže tiež, ak zaľahnete skôr. Hodinku či dve navyše si vaše telo teraz zaslúži. Únavu by ste nemali potláčať pomocou kávy či energetických nápojov – tieto nápoje nie sú v tehotenstve veľmi vhodné. A ešte jeden dôvod na to, aby ste spali viac. Zistilo sa totiž, že ženy, ktoré spali počas posledného mesiaca tehotenstva menej ako šesť hodín, rodili dlhšie a podstúpili cisársky rez štyrikrát častejšie ako ženy, ktoré spali sedem a viac hodín. Ak chcete spať pohodlnejšie, používajte tehotenské vankúše.

    Zdroj: Profimedia

    Stúpne pôrodnosť po lockdowne?

    Pozor, nová nemocenská dávka 

    Tehotenské od apríla

    Budúce mamičky môžu od apríla tohto roku získať od Sociálnej poisťovne novú nemocenskú dávku – tehotenské. Tehotenské má zabezpečiť tehotnej žene príjem, ktorý bude slúžiť na kompenzáciu zvýšených výdavkov v tehotenstve. Nárok na túto dávku budú mať všetky nemocensky poistené tehotné ženy a tehotné ženy, ktoré čerpajú rodičovskú dovolenku (zamestnankyne) alebo poberajú rodičovský príspevok (SZČO). Nárok na dávku vznikne od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda od 13. týždňa tehotenstva. Môžete ju získať, ak ste nemocensky poistená v deň vzniku dôvodu na poskytnutie dávky a máte najmenej 270 dní plateného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dôvodu na poskytnutie tejto dávky. V prípade SZČO je nutné mať zaplatené nemocenské poistné včas a v správnej výške.

    Najčastejší problém

    Bolesti v podbruší a tvrdnutie brucha 

    Naťahovanie závesného aparátu maternice sa môže prejaviť pichaním a ťahaním predovšetkým na stranách podbrušia, neskôr sa môžu pridať aj takzvané Braxtonove-Hicksove kontrakcie, ktoré sú vnímané ako tvrdnutie maternice až ako mierne bolesti. Ale ak sa nemení nález na krčku maternice, tieto kontrakcie nezvyšujú šancu na predčasný pôrod a sú normálnym prejavom dozrievania svaloviny maternice. 

    S magnéziom to nepreháňajte

    Pri tvrdnutí brucha zvyknú ženy užívať magnézium. To síce má vplyv na uvoľňovanie kŕčov, ale nemá zmysel užívať ho viac, ako je odporúčaná denná dávka. Podľa odborníkov to ženy s počtom zjedených piluliek magnézia preháňajú.

    Má svoj význam

    Štikútka už v brušku

    Vedci zistili, že pri každom štikútaní sa spustí vlna mozgových signálov, ktoré bábätko zrejme učia regulovať dýchanie. Výsledky výskumu zverejnili vedci v magazíne Clinical Neurophy siology. Vedci sa domnievajú, že štikútanie súvisí s vývojom plodu a novorodenca, keďže je veľmi častým javom. Zaujímavý je aj fakt, že u predčasniatok je častejšia. Štikútaním strávia približne 15 minút denne. Ak sa vám teda natriasa brucho pri štikútke vášho dieťatka, nemajte obavy. Pomáha mu to učiť sa v neskoršom veku regulovať svoje dýchanie, napríklad zadržať dych, keď sa s ním budete hrať na schovávačku.

    Zdroj: Shutterstock

    Najneobvyklejšie mená na Slovensku

    10 najpoužívanejších mien v roku 2020 pre dievčatá a chlapcov

    1. Ema, Emma-  Jakub

    2. Sofia-  Samuel

    3. Nina - Michal

    4. Viktória  -Adam

    5. Eliška-  Tomáš

    6. Natália-  Filip

    7. Nela - Oliver

    8. Sára - Martin

    9. Mia - Matej

    10. Hana-  Lukáš

    Najneobvyklejšie mená na Slovensku

    V roku 2020 pribudlo aj niekoľko naozaj nezvyčajných a netradičných mien. Narodili sa dievčatá s menami Hermiona, Šeherezáda, Kleopatra, Andromeda, Perpetua, Ariel, Fabiola či Infinity a chlapci s menami Achille, Kassandros, Melody, Mustafa, Neymar, Rolex, ale aj Vladan či Vieroslav.

     

    Autor článku

    Ivana Adamcová

    vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy
    Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.