Hádate sa niekedy s partnerom? NEROBTE pri tom tieto CHYBY: Táto váš vzťah POCHOVÁ! POZOR...
5. 2. 2024, 16:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:25)

Zdroj: shutterstock
Aj v tom najdokonalejšom vzťahu občas dôjde k nezhodám. Ak nie, niečo nie je v poriadku, pretože poškriepiť sa je pre partnerstvo zdravé. Ale i tu existujú určité pravidlá. Ak ich nerešpektujete, môžu mať katastrofálne dôsledky. Na čo si dať pozor?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

1. Nepočúvate ho
Je úplne prirodzené sa počas hádky s partnerom brániť. Keď sme rozčúlené, vnímame iba slová a frázy, ktoré nás urážajú. Od určitého okamihu už aktívne nepočúvame, čo nám ten druhý vlastne hovorí, a tak nám môže unikať pravá podstata problému a dôležité argumenty.
Naša rada
Skúste nabudúce miesto vytrhávania z kontextu, zopakovať nahlas všetko, čo už bolo povedané. Utriedite si tak nielen svoje myšlienky, ale i partnerove. Ten dostane priestor na ďalšie vysvetlenie predmetu šarvátky, ktorý ste si možno vy alebo on zle vysvetlili. Vy zasa získate čas „vychladnúť“ a zamerať svoju pozornosť na to, čo sa vám partner snaží vysvetliť. Vnímajte jeho pripomienky i telesný postoj. Pamätajte na to, že najhoršie sú nepravdivé domnienky a polopravdy, ktoré všetko len zhoršia.
2. Zle volíte slová
V afekte dokážeme často riadne preháňať, a to nielen my, ženy, ale dokonca aj muži. Ak použijete vy alebo vaša polovička nevhodné slová, tak sa celkom malicherná hádka môže skončiť zbytočnou vojnou medzi vami a s fatálnymi dôsledkami. Vety, ktoré vedia brnknúť na citlivú strunu, ako sa vraví, sú napríklad: ‚toto robíš vždy‘ alebo ‚toto ty neurobíš nikdy‘, a sú v repertoári každého z partnerov. Často nemajú celkom pravdivé základy, no presne tento typ viet dokáže oboch účastníkov hádky dostať do „vývrtky“.
Naša rada
Než vyrieknete slová ako vždy alebo nikdy, zahryznite si do jazyka. Stačí ich zameniť za slová niekedy‚ alebo občas či často. Hoci sú podobné, sú jemnejšie a protistranu natoľko nerozčúlia.
3. Plytko dýchate
Ak počas hádky dýchate krátko, pretože ste práve vstúpili do boja s protistranou, v tej chvíli prestanete racionálne uvažovať. Krátke nádychy aktivujú psychologický proces, vyhrotia sa emócie, ale z racionálnej stránky „zamrznete“.
Naša rada
Osvojte si jednoduchú dýchaciu techniku, keď sa zhlboka nadýchnete najlepšie nosom a postupne do brucha a do hrudníka, potom dlho vydýchnete ústami. Tie z vás, ktoré praktizujú jogu, tento hlboký dych určite poznajú. Obnovíte ním prietok krvi a funkciu nervového systému. Budete myslieť jasnejšie a vyrovnanejšie. Tak dokážete reagovať na argumenty opačného pohlavia s čistejšou mysľou a väčším pokojom.
4. Iba obviňujete
Ak po celý čas poukazujete len na chyby partnera, proti-stranu z toho doslova chytá amok. Dostane sa do takzvaného obranného módu, keď v ňom práve tieto obviňujúce výroky spúšťajú vlnu negatívnych emócií, nech už ide o akúkoľvek banalitu.
Naša rada
Hovorte radšej o sebe. Nesústreďujte sa na to, čo neurobil alebo čo vám na ňom prekáža, ale dajte mu najavo, ako sa v danej situácii cítite. Napríklad ‚cítim sa nevypočutá, ak...’ alebo ‚potrebovala by som, aby si pomohol pri...’ a tak ďalej. Pomenovanie pocitov je veľmi prospešné pre oboch. Nikomu do hlavy nevidíme a každý z nás je iný. Ak partnerovi o svojich emóciách poviete, pomôžete mu pochopiť, ako danú situáciu vnímate.
5. Nafučíte sa
Zrazu sa odujete, nereagujete na jeho výzvy a komentáre, ste ticho a potom „buchnete“ ako nášľapná mína. Vaša polovička je potom zahltená informáciami, ale aj oveľa väčšou mierou hnevu. Hoci vám sa uľaví, situácia je vyhrotená.
Naša rada
Zaujmite radšej stanovisko založené na spolupráci. Neodsudzujte partnerove argumenty, ale radšej hľadajte spoločné riešenia. Potom vyberte také východisko, ktoré vyhovuje vám obom. Podstatné je sľúbiť si, že sa dohodu budete snažiť dodržiavať.
6. Podpásovky
Okrem plaču a kriku dochádza počas hádky k výčitkám až hrozbám. V prípade, že je situácia až takto vyostrená, je načase hádku ukončiť a z bojiska radšej odísť.
Naša rada
Plač je vo vypätej chvíli náš prirodzený reflex, ale nikdy sa neprikloňte k vyhrážkam. Ak sa ich dopustíte vy alebo váš partner, mal by to byť svojím spôsobom zdvihnutý prst nad vaším vzťahom.
7. Neviete prestať
Nie je nič horšie ako spor a nezhody, ktoré nemajú konca-kraja. Často je odmlka vyslovene žiaduca na to, aby prišlo k zmiereniu.
Naša rada
Na upokojenie atmosféry stačí zabaliť argumenty do povzbudzujúceho obalu. Prejavte vďaku za vypočutie, vneste pozitívny zmysel do riešenia hádky a uistite seba i partnera, že to spoločne zvládnete. Nikdy nie je na zahodenie pokúsiť sa o zmierlivý kontakt. Napríklad objatie, ktoré obmäkčí každého muža i ženu.
Konštruktívne či deštruktívne?
Hádky vo vzťahu môžu byť prospešné, ak sú riadené a využité ako prostriedok na zlepšenie vzťahu a vzájomného porozumenia. Existujú situácie, keď roztržka medzi partnermi napomáha tomu, aby lepšie vyjadrili svoje pocity, ale aj obavy a potreby. Komunikácia o týchto veciach môže partnerom pomôcť lepšie sa navzájom pochopiť. Naopak, zničujúci vplyv na vzťah majú hádky vtedy, ak sa v rámci vzťahu opakujú rovnaké nezhody bez výrazného zlepšenia alebo riešenia. To môže viesť k nárastu frustrácie a vzniku priepasti medzi partnermi.