Je váš kolega príliš dotieravý? TAKTO ho spacifikujete!
31. 7. 2022, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:08)

Zdroj: Shutterstock
Takýto manuál sa hodí každej žene. Ale platí to aj opačne. Nielen muži, ale aj my dokážeme byť niekedy poriadne otravné a nie neberieme ako odpoveď.

Určite ste aspoň raz stretli v práci kolegu či kolegyňu, ktorí slovku nie jednoducho nerozumejú. Darmo im budete hovoriť, že potrebujete pracovať, že po práci sa ponáhľate domov, že nemáte záujem ísť s ňou či s ním na kávu. Jednoducho to neakceptujú. Stále za vami chodia, chcú sa kamarátiť, rozprávať, socializovať. Prípadne, ak je to muž, robí vám neslušné návrhy, má hlúpe, sexistické poznámky a v horšom prípade nevie ovládať svoje ruky „šmátralky“. Čo s takým človekom?
Signály a varovné znaky nepomôžu
Či pracujete s pár kolegami alebo vo veľkej otvorenej kancelárii, vždy sa nájde človek, ktorý vám nesadne. Aj keď sa snažíte vychádzať s každým, aby bol pokoj na pracovisku, nie vždy sa to dá. Lebo práve ten jeden človek je vám za pätami a nie a nie prestať. To, že budete vysielať signály či náznaky, vám nepomôže, pretože ten druhý to nevie pochopiť. Nemusí byť totiž na rovnakej vlne ako vy. Preto situáciu riešte bezodkladne a priamo. Inak by si mohol vyložiť vaše signály inak a brať ich ako záujem. Stanovte jasné hranice medzi dôvernosťou a obťažovaním. Buďte jednoznačná. Neskúšajte raz taký prístup, inokedy iný. Chráňte svoj osobný priestor a dajte najavo, čo vám prekáža – jasne, slušne a priamo.
Rozhovor nezabral
Všemožne ste sa snažili, no vyšlo to nazmar a kolega vám nedá pokoj. Vždy si nájde zámienku, aby prišiel a otravoval. Čo teda s tým? Skúste tieto tipy:
➤ Ak máte k dispozícii kanceláriu, odstráňte z nej „nadbytočné“ sedenie. Takto si dotieravec nebude mať kam sadnúť a otravovať vzduch. Jednoducho mu nedoprajte kúsok pohodlia.
➤ Skúste byť trochu netaktná – nezaujímajte sa o neho, nepýtajte sa ho zo slušnosti, ako sa má. Mohol by sa rozrečniť a už sa ho nezbavíte celý deň. Ak sa dovalí, priamo sa ho spýtajte, čo potrebuje. Tým ho zaskočíte a je šanca, že sa vo dverách rovno otočí.
➤ Zamestnajte ho. Ak na to máte právomoc, zakaždým, keď príde, požiadajte ho o pomoc s prácou, ktorú musí urobiť pri svojom stole. Takto sa mu robota bude kopiť a časom ho prestane baviť doliezať za vami.
➤ Tvárte sa, že odchádzate. Kamkoľvek. Na obed s niekým zvonku, na pracovné stretnutie, na mzdové alebo na toaletu.
Zdroj: Shutterstock
Rozhovor nezabral
Pozor na harašment
Ak niekto zo spolupracovníkov dolieza s neustálymi pozvaniami na kávičku a s tým, že sa potrebuje rozprávať, zdôveriť, odreagovať a podobne, relatívne sa to ešte dá zvládnuť. Zbystriť však treba, keď túto hranicu prekročí. A teraz nehovoríme len o tom, že muž obťažuje ženu, ale sú aj prípady, keď je to naopak. Napríklad v USA sú na toto veľmi jasne a prísne stanovené pravidlá. U nás sme v tomto ešte stále na začiatku. Ak vás kolega pohladí po vlasoch či objíme okolo pliec, nemusíte hneď vyvolať škandál, že vás sexuálne obťažuje. Môže ísť len o priateľské gesto. Ako však rozoznať, že kolega prekračuje hranicu a z jeho strany môže ísť o sexuálny či emocionálny záujem? Jednoducho, zaujíma sa a chce o vás vedieť všetko, vyhľadáva vašu spoločnosť, všíma si vás (viac ako váš partner) a každú zmenu okomentuje, stále vás niekam pozýva, snaží sa vám ukázať v čo najlepšom svetle, stále vám ponúka pomoc a chce si vás získať drobnými službičkami.
11 tipov, ktoré sa môžu zísť
Rady, ako sa popasovať s dotieravcom
1. Nenechajte to zájsť ďaleko. Ak vám je situácia nepríjemná, hneď to riešte.
2. Jasne si určite hranice, ktoré kolegovia za žiadnych okolností nesmú prekročiť.
3. Predsa len prekročil/a vaše hranice? Upozornite ho/ju na to a priamo povedzte, že je vám to nepríjemné a nemienite to tolerovať.
4. Ste zaneprázdnená a on/a prišiel/a za vami a chce sa rozprávať o súkromí. Zatrhnite to. Slušne, ale dôrazne povedzte dotyčnej osobe, že sa jej práve nemôžete venovať, lebo máte veľa práce.
5. Strážte si súkromie, ak máte s niektorou kolegyňou blízky a kamarátsky vzťah. Nevpúšťajte doň nikoho iného a súkromie nerozoberajte len tak v kuchynke. Dotieravec by to mohol využiť.
6. Buďte priama. Niektorým ľuďom totiž jemné narážky nedôjdu.
7. Snažte sa vyhýbať hádkam a konfrontáciám. Tie ešte nikdy nikomu nepomohli. Veci riešte s chladnou hlavou a vždy buďte slušná.
8. Dostali ste kompliment? Len sucho poďakujte a choďte ďalej.
9. Pozvania odmietajte. Buďte vytrvalá. Ak máte partnera a dotieravý je muž, opakujte, že ste zadaná. Prípadne, ak ste sama, prízvukujte, že nechcete miešať súkromie a prácu.
10. Nič nezaberá? Skúste ignoráciu. Príde a vy odídete. Vždy.
11. Nezabrala ani ignorácia a kolega stále prekračuje hranice? Obráťte sa na svojho nadriadeného.
Zdroj: Shutterstock
Rady, ako sa popasovať s dotieravcom
Eva (28): Vraj som predsa slobodná
Bola som v práci už nejaký ten piatok, keď k nám nastúpil nový kolega. Bola som perfekcionistka a neustále zavalená prácou, takže som nemala čas riešiť nejaké malichernosti. Kým ma nezačal nový kolega otravovať. Stále za mnou s čímsi chodil, vypytoval sa, skladal mi komplimenty. Povedzme si úprimne – zdržoval ma v práci. Neskôr to prešlo k „nenápadným“ dotykom, pohladeniam, objatiam. Povedala som mu, že mi to je nepríjemné, nech s tým prestane. Bohužiaľ, bolo to ako hádzať hrach na stenu. Že čo mi to tak vadí, veď vzťah na pracovisku nie je zakázaný a som predsa slobodná. V ten moment som šla za nadriadeným a podala sťažnosť na nového kolegu. Chvalabohu, preradili ho a po dvoch mesiacoch sám odišiel z firmy. Niektorým ľuďom však niet rady.
Zdroj: Shutterstock
Eva (28): Vraj som predsa slobodná
Lenka (41): Psychicky ma vyčerpala
V práci som zažila otravnú kolegyňu. Keď som nastúpila, snažila som sa s každým zoznámiť a dobre s ním vychádzať. Jednoducho som bola milá a to na našom oddelení vtedy nebolo obvyklé. Jedna kolegyňa si to zle vyložila. Mala pocit, že jej prišla kamarátka. Párkrát som s ňou šla po práci na kávu, no to som nemala robiť. Začala ma volať každý deň, vždy chcela ísť so mnou na obed, pomáhať mi s prácou, vypytovala sa, aký som mala víkend, týždeň, deň, stretnutie. Neustále mi bola za zadkom. Nedala si povedať. Ani keď som si ju posadila a povedala jej, že mi to prekáža. Rok. Jeden rok som v tej práci vydržala a potom som odišla. Psychicky som z nej bola vyčerpaná. V novej práci som už bola opatrnejšia.
Zdroj: Shutterstock
Lenka (41): Psychicky ma vyčerpala