Reklama

S koľkými mužmi ste mali SEX? AHA, čo to o vás vypovedá, ste promiskuitná či len hľadáte lásku?

Koľko sexuálnych partnerov ste už vystriedali?

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Ideálny počet intímnych vzťahov je pre každého iný. Kým muži sa vysokým číslom chvália a kamaráti ich za to tľapkajú po pleci, ženy ich okolie za vyšší počet odsudzuje. No koľko „zárezov“ je už priveľa?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Očami muža: Ako zistiť, že je to TEN PRAVÝ? Vzťahový kouč prezradil pár zaujímavých trikov...

    Nie vždy platí, že čím viac praxe, tým lepšie. Význam sexuálnych skúseností býva často nadhodnocovaný, obzvlášť v prípade, že ide o promiskuitu či sex na jednu noc.

    Koľko je veľa?

    Podľa výskumu realizovaného v Spojenom kráľovstve sa za privysoké považuje číslo 18. Takýto počet partnerov údajne súvisí s promiskuitným správaním človeka. Vysoký počet sexuálnych partnerov pritom viac odrádza mužov, zatiaľ čo nízky ženy. V rôznych prieskumoch môžu, samozrejme, vychádzať rôzne čísla. Väčšina sa však zhoduje, že do 10 partnerov je v norme. Nad 10 býva varovným signálom, akýmsi pomyselným zdvihnutým prstom.

    Rozdielne  hodnoty

    U každého človeka je iný ideálny počet sexuálnych partnerov. Čo  je pre niekoho prijateľné číslo, môže byť pre iného nedosiahnuteľné alebo, naopak, nezmyselný počet, pri ktorom vidí skôr riziko rôznych nákazlivých chorôb ako príjemný pôžitok. Jedna môže takým množstvom partnerov opovrhovať, iná sa zasa vysmievať kamarátke, že doteraz bola „len“ s jedným. Dôvodom nie sú len odlišné potreby každého človeka, ale aj povaha. Niekto je romantik, ktorému bude stačiť jeden či dvaja sexuálni partneri na celý život, zatiaľ čo žena, ktorá je povahou divoška a sex si užíva, nebude robiť nič iné ako loviť a užívať si.

    Článok pokračuje na ďalšej strane...

    Opýtali sme sa odborníka: Dr. Štefan Petrík, PhD.

    V rámci svojich výskumných aktivít doktor Štefan Petrík prináša zaujímavé zistenia týkajúce sa sexuality a sexuálneho správania na Slovensku. Rozhodol sa spracúvať ich do rôznych grafík a prezentovať verejnosti. Ak vás tieto fakty zaujímajú, nájdete ich na Facebooku aj Instagrame pod názvom Sexualita v číslach.

    Vedie časté striedanie partnerov k istej vnútornej prázdnote?
    Promiskuitné správanie alebo príliš časté striedanie sexuálnych partnerov je veľmi často únikom pred osamelosťou, stresom, depresiou, psychickými problémami a pocitom prázdnoty. Rizikovým faktorom v tejto súvislosti je priskorý začiatok pohlavného života, priskorý koitálny debut. V rámci jedného z mojich výskumov, ktorý som realizoval na výskumnej vzorke stredoškolákov, sa potvrdil trend klesajúceho veku sexuálneho debutu. Výskumný súbor tvorilo 1 380 respondentov nachádzajúcich sa vo vývinovom období dospievania. Ich priemerný vek bol 18,24 roka (minimálny vek 16, maximálny 20). Prvý pohlavný styk majú dospievajúci vo veku 15,79 roka, čo možno považovať za skorý začiatok. Je síce pravda, že z fyzickej stránky sú už na pohlavný styk ­dostatočne pripravení, z psychosexuálnej stránky však nemožno hovoriť o pripravenosti mať prvý pohlavný styk.

    Čo podľa vašich prieskumov motivuje stredoškolákov ponáhľať sa s prvým pohlavným stykom?
    Z prieskumu vyplýva, že 33 % malo prvý pohlavný styk z dôvodu zamilovanosti, zatiaľ čo približne u štvrtiny (26 %) bola motiváciou prvého pohlavného styku silná sexuálna túžba. Presvedčivý partner, ktorý inicioval prvý pohlavný styk, sa týka 15 % respondentov.  V 11 % išlo o zvedavosť, 10 % dospievajúcich chcelo dokázať, že sú už dospelí, a u 5 % zaúradoval alkohol.

    Ako môže ovplyvniť mladých ľudí priskorý začiatok sexuálneho života?
    Dospievajúci sú už zrelí z biologickej stránky, čo znamená, že chlapci aj dievčatá sú schopní reprodukcie. Biologickú zrelosť však v žiadnom prípade nemožno stotožňovať s psychosociálnou zrelosťou rozmnožovať sa. Skorý začiatok sexuálneho života môže spôsobiť v dospelosti časté striedanie, nadväzovanie sexuálnych kontaktov s neznámymi partnermi, vyšší počet sexuálnych partnerov. Ak sa spomínané formy rizikového sexuálneho správania často vyskytujú už v období dospievania, existuje veľké riziko, že v dospelosti sa objavia vo forme naučeného sexuálneho správania. Ľudia, ktorí začínajú so sexom príliš skoro, môžu mať v partnerských vzťahoch problémy s otvorenou komunikáciou o svojich pocitoch a túžbach. Opäť sa vynára aj potreba kvalitnej vzťahovej a sexuálnej výchovy v školách. Viacero výskumov totiž poukazuje na súvislosť medzi skorým začiatkom pohlavného života a rizikovým sexuálnym správaním v dospelosti.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Je ženské sebavedomie pre mužov SEXI? WAU, tak TOTO vás prekvapí: Chlapi sa BOJA ak...TO ozaj?

      Správajú sa Slováci pri náhodnom sexe zodpovedne?
      Skúsenosť s pohlavným stykom s náhodným partnerom má na Slovensku viac ako polovica mužov a žien (61 %). Z toho až jedna tretina (32 %) nepoužíva žiadnu antikoncepčnú metódu.

      Týka sa promiskuita aj žien alebo je to najmä chlapská záležitosť?
      Promiskuita sa netýka len mužov, aj pre ženy je charakteristické krátkodobé hľadanie partnerov. V porovnaní s mužmi však možno pozorovať, že ženy uprednostňujú kvalitu pred kvantitou. Intimita a sexualita by mali znamenať oveľa viac než len obyčajnú telesnosť. Milovanie je úžasný a povznášajúci zážitok a jeho súčasťou je pozornosť, starostlivosť, vzájomné splynutie. Neuspokojí ich naháňanie za kvantitou.

      Čo ľudí vedie k tomu, že majú súčasne viacerých partnerov?
      Výskumy ukazujú, že jedna štvrtina (26 %) slovenských žien a mužov mala súčasne dvoch alebo viac partnerov. Najčastejšie takéto rozhodnutie zdôvodňujú tým, že potrebovali zažiť nejaké dobrodružstvo, nemali uspokojené sexuálne túžby v partnerskom vzťahu, boli zvedaví. Ako dôvod sa objavovala aj opitosť. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že v žiadnom vzťahu – či už v partnerskom, alebo inom – nie sme sami. Je dôležité, aby sme svojím správaním neranili a neubližovali iným ľuďom. Nesplnené túžby v partnerských vzťahoch zase môže vyriešiť otvorená komunikácia, ktorá je nevyhnutným základom každého kvalitného partnerského vzťahu.

      Autor článku

      Soňa Andrisíková

      redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
      Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.