V lete sme šťastné, uvoľnené, spontánnejšie a oveľa otvorenejšie novým (aj milostným) dobrodružstvám. Pohodová dovolenková atmosféra roztápa naše zábrany a je štedrá na príležitosti. Cítime sa ženskejšie, naša pokožka žiari, máme chuť flirtovať a prežiť vzrušujúci románik bez toho, aby sme premýšľali nad následkami. Presne ako spieva kapela Hex: „Letná láska je vždy kratučká. Len smútok zostane v nás. Letná láska nikdy nepočká. S kvetmi páli ju mráz.“

 

Michaela:

„Takmer som kvôli nemu zrušila svadbu.“

Na jeseň som sa mala vydávať, tak som si ešte v júli dopriala babskú jazdu – dovolenku v Bulharsku s najlepšou kamarátkou. Mali sme 25, boli sme veselé, bezstarostné a stále sme sa rehotali. Užívali sme si luxus pobytu all inclusive a večer sme vymetali diskotéky. Myslím, že sme boli po celý čas také hlučné, že sa nedalo nevšimnúť si nás. Pohľady mužov sme si užívali a určite sme aj trochu flirtovali.

Babská jazda pred svadbou jej urobila škrt cez rozpočet.
Babská jazda pred svadbou jej urobila škrt cez rozpočet.
Zdroj: shutterstock

Chémia jazykovú bariéru nepozná

Raz pri raňajkách si k nám prisadli dvaja chalani asi v našom veku. Boli to Maďari, ale prihovorili sa nám po anglicky. Lapala som v pamäti, aby sa mi podarilo poskladať aspoň jednoduchú anglickú vetu. Boli veľmi sympatickí. Ďalšie dni sme už trávili spolu a veľa sme sa smiali, najmä vďaka našej krkolomnej konverzácii rukami-nohami. Chémia však jazykovú bariéru nepozná a iskry medzi nami len tak lietali. Teda najmä medzi mnou a Gergelym, alebo Gregom, ako som ho volala. V posledný večer na diskotéke sme sa od seba nevedeli odlepiť, boli aj slzy a dokonca horúce bozky. Nespoznávala som samu seba, úplne som mu zamlčala, že doma mám snúbenca.

Chrobák v hlave

Po návrate domov sme boli v kontakte. Písali sme si emaily a četovali, vety som skladala pomocou slovníka. Asi mesiac som chodila ako bez duše. Hrýzlo ma svedomie, že som podviedla snúbenca, a zároveň som mala chrobáka v hlave, či si ho chcem vziať. Svadba mala byť v októbri a ja som do poslednej chvíle váhala. Keď sa Greg ponúkol, že príde za mnou na Slovensko, už som nemohla viac klamať. Priznala som sa mu v jednom emaile, že sa idem vydávať. Napísal mi, že to chápe, ale že mám vedieť, že ma naozaj miloval. Ešte vtipne podotkol, že keď sa budem rozvádzať, bude ma utešovať. Vydala som sa, ale priznávam, že na neho dodnes myslím. Bolo to veľmi silné a čarovné. Moje letné poblúznenie.

Lenka:

„Bola to moja prvá láska. Najkrajšia, akú som kedy zažila.“

Zažila som letnú lásku ešte ako pätnásťročná. Keďže som bývala v turistickej dedine, cez letné prázdniny si chodievali oddýchnuť ľudia z mesta k nám na vidiek. Jedno leto dovolenkovala jedna rodinka hneď vedľa nášho domu. Spočiatku som sa tým nezaoberala. Ale v jedno sobotné ráno, keď som vešala bielizeň, sa mi prihovoril chalan. Volal sa Marek. Keď som ho videla, zaľúbila som sa na prvý pohľad. Vymenili sme si čísla a boli sme spolu v kontakte, aj keď odišli ďaleko domov.

Ostalo boľavé ticho

No raz sa mi esemeska od neho nevrátila. Nerozumela som tomu. Mala som strach, či sa mu niečo nestalo. No mama ma upokojovala, že mám čakať, že nemám byť nedočkavá. Mala som len jeho telefónne číslo, žiadny iný kontakt. Čakala som deň, týždeň, mesiac a stále nič. Myslela som si, že to bral len ako flirt, nejaký úlet a vykašľal sa na mňa.

Tragický koniec

Prišlo leto, ďalšie prázdniny a ja som netrpezlivo čakala, kedy prídu a na všetko sa ho spýtam. Bol júl, keď prišla rodinka opäť na chatu, ale on s nimi nebol. Myslela som si, že neprišiel preto, lebo mu to bolo trápne, keď ma takto „odkopol“. Až keď odišli naspäť domov, mama mi povedala, že práve v ten deň, keď mi od neho neprišla správa, sa zabil na motorke. Dlho som sa s tým nevedela vyrovnať. Bola to moja prvá láska. Najkrajšia, akú som kedy zažila. Aj keď už mám teraz iného partnera, vždy bude on ten, do ktorého som sa prvýkrát zaľúbila.

Dorota:

„Zažila som s ním to, čo s nikým iným.“

Jakuba som spoznala, keď som bola so skupinkou kamarátov na vysokohorskej túre a prekvapil nás silný dážď. Stretli sme sa na jednej horskej chate, kde sme v tom nečase hľadali útočisko. Bola som mokrá ako myš, spotená a navyše úplne bez mejkapu. Stretli sa nám pohľady a jeho oči ma úplne zelektrizovali. Jeho partia si prisadla k nám, a tak sme sa dali do reči. Bola som veľmi hanblivá a väčšinu času som sa dívala na stôl, ale občas som po ňom hodila očkom a vždy sa nám pohľady stretli. Neskôr sa posunul bližšie ku mne, povedal mi, že by som bola dokonalá miss mokré tričko. To som už bola červená ako pivonka.

Dokopy ich dal nečakaný dážď.
Dokopy ich dal nečakaný dážď.
Zdroj: shutterstock

Aj na kraj sveta

Dole do doliny sme schádzali spolu. To som sa už trochu osmelila a super sme sa porozprávali. Povedal, že ak by som si chcela predĺžiť dovolenku, on sa ešte chystá o dva dni na jednu hrebeňovku a môžem sa pridať. Sama som nechápala, kde sa to vo mne vzalo, ale pridala som sa. Nemala som sa kam ponáhľať, mala som vysokoškolské prázdniny. Bol to ten typ chlapa, s ktorým by ste šli aj na kraj sveta.

Na lete je niečo výnimočné, čo rozochvieva naše srdcia.
 

Bolo to magické

To, čo som s ním nasledujúce dni zažívala, bolo magické – pozorovanie nočnej oblohy, spanie pod hviezdami, objímanie stromov, vymýšľanie príbehov, kúpanie v potoku… Putovali sme spolu vyše týždňa a nevedeli sme sa jeden druhého nasýtiť. Ibaže… Potom nás rozdelila diaľka. On študoval na východe, ja na západe, a hoci sme sa ešte párkrát stretli, mala som pocit, že to, čo sme vtedy zažili, sa už nikdy nezopakuje. A bolo to tak. Po čase sme už obaja boli akísi iní, akoby tá mágia vyprchala a ostala niekde v horách. No niečo také intenzívne, ako som zažila s ním, som nezažila už s nikým iným.

Aké sú benefity, ale aj úskalia takýchto krátkodobých vzťahov? 

Radí  Radoslava Eštočinová, životná a vzťahová koučka, www.richnessandbeauty.com

Radoslava Eštočinová,
Radoslava Eštočinová,
Zdroj: archív

Zo všetkých ročných období je leto jedno z najlepších a najkrajších období, aby sme sa zamilovali a prežili lásku. Na lete je niečo výnimočné, čo rozochvieva naše srdcia. Naše vlasy sú svetlejšie, oblečenie je voľnejšie. Voda je teplejšia a hudba hlasnejšia, noci sú dlhé… Každé ľúbostné vzplanutie sa deje z nejakého dôvodu. Pre niekoho to môže znamenať príležitosť uniknúť z bežnej rutiny a zabudnúť na starosti bežného života.

Tieto vzťahy môžu mať aj uzdravujúci charakter

Krátkodobý letný milostný vzťah môžeme chápať ako magnet, ktorý nás priťahuje k partnerovi, aby nám pomohol odhaliť naše vnútorné nefunkčné vzorce. Možno sa to nezdá, ale takéto vzťahy nás učia odpúšťať sebe aj svojim rodičom. Oni boli prví, s ktorými sme mali vzťah, oni nám poskytli základ, ako sa k sebe správať a ako sa rozprávať. Ich hlas sa stal naším. Tieto vzorce správania opakujeme a prežívame znova a znova. Napriek tomu, že to môže byť veľmi hrboľatá cesta, tieto vzťahy môžu mať aj uzdravujúci charakter. V každom prípade je to príležitosť na vnútorné preliečenie starých emocionálnych rán, ktoré sme si z detstva preniesli až do dospelosti.

Hľadáme pocity radosti a obdivu

Naša ženskosť túži po slobode a celistvosti, preto hľadáme pocity radosti, obdivu a zbožňovania. Veľmi ľahko uveríme povrchným pozornostiam a komplimentom, ak je naša ženská emočná podstata potlačená. Je to z nedostatku pozornosti v detstve, zo strachu byť videná a počutá, z nedostatku rešpektu pred našou identitou, zo strachu otvorene rozprávať o svojich pocitoch a názoroch. Intimita sa začína tým, ako vidíme a vnímame seba a ako sa rešpektujeme. Naša schopnosť hlboko sa vnútorne prepojiť sa začína pri akceptovaní, kým sme vo svojej podstate a čím sme si prešli. Až keď sa začneme plne akceptovať aj v najhlbších miestach našej duše, až keď nájdeme silu počúvať svoj vnútorný hlas, hodnoty, túžby a potreby, len tak nájdeme seba a začneme vytvárať hlbšie a dlhotrvajúce vzťahy.