Reklama

Kríza vo vzťahu: Čo mám robiť, dá sa odvrátiť?

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Žiaden vzťah nie je dokonalý a aj tie najšťastnejšie páry občas prežívajú kritické obdobie. Nevešajte hlavu, každá kríza sa dá odvrátiť.

Spoznajte príznaky, keď kríza môže pochovať váš vzťah

Každý vzťah je iný, má svoje špecifiká, odráža individualitu osobnosti a tiež prechádza určitými vývojovými fázami v rovnakej postupnosti. Z toho sa dá potom odvodiť aj krízové obdobie, ktorým takmer každý partnersky vzťah musí prejsť. Aj keď je obdobie, keď ku kríze dochádza, stanovené orientačne a rovnako sa odlišuje aj dĺžka jeho trvania, oplatí sa vedieť, kedy kritické obdobie môžete očakávať.

Keď pominie zamilovanosť

,,Zamilovanosť je napĺňanie nevedomých potrieb, partner nám v tomto štádiu vypĺňa naše slabé miesto, ide o nerovnocenný vzťah,“ vysvetľuje manželská poradkyňa Mgr. Zuzana Hradileková, PhD. ,,Časom, približne po 6 až 8 mesiacoch obaja partneri začnú smerovať k emocionálne rovnocennému vzťahu. To je aj čas, keď sa začínajú prvé hádky, ktoré sú prirodzenou a dobrou snahou oboch o zrovnoprávnenie pozícií. Tu sa vzťahy buď rozpadnú, pretože jeden z partnerov nechce prijať novú pozíciu toho druhého, alebo môžu obaja zostať v nevyrovnaných pozíciách, kde má jeden z partnerov navrch. Takéto vzťahy však budú iba prežívať, nebudú uspokojivé pre nikoho, alebo sa partneri vzájomne hlbšie spoznajú a vzťah sa posunie na ďalšiu úroveň.“

Kedy už je kríza nebezpečná?

Ak sa jeden alebo obaja z partnerov sústredia na to, čo ich rozdeľuje – čo je na partnerovi zlé a čo im nevyhovuje. Vytráca sa odvaha riešiť problémy a to, čo partnerov vzájomne priťahovalo, vnímajú ako odpudivé. Napríklad ak na začiatku vnímala žena muža ako jemného, teraz ho vníma ako slabého a zbabelého, alebo ak muž vnímal ženu ako duchovnú, teraz ju vníma ako nezodpovednú. Čím viac sa partneri začínajú brániť, tým viac sa zbavujú zodpovednosti a obviňujú toho druhého. Toto je podstata väčšiny konfliktov.

Ako dlho môže kríza trvať?

To je individuálne, niekto rieši problémy radšej ihneď, iný potrebuje čas. Ak dvaja ľudia zvládnu krízu, ich vzťah to prehĺbi a obohatí, ak sa problémy neriešia, narastá nedôvera a vzťah sa mení na boj. Niektoré vzťahy tak fungujú aj celý život.

Aké sú prejavy manželov počas krízy?

Veľmi často je to absencia sexuálneho spolužitia, a „odchádzanie“ zo vzťahu, to znamená trávenie času mimo vzťahu, či už sú to deti, kamaráti, práca, alebo milenec, či milenka. Odchod zo vzťahu môže vyzerať aj tak, že prídeme domov a namiesto komunikácie s partnerom si pustíme televízor. Taktiež sú to urážky, nejasné a nepriame vyjadrenia a myšlienky: ak ma miluje, tak musí vedieť, čo potrebujem. Nikto však nevie čítať myšlienky. Vyhýbanie sa citlivým témam, výbuchy hnevu, plaču, obviňovanie...

Ako môžeme krízu zažehnať?

Môžeme, ak sa na potreby druhého nepozeráme ako na kritické slová, ale ako na niečo, čo nás môže posunúť a čím môžeme náš vzťah obohatiť bez toho, aby sme sa cítili byť ohrození. Pocit bezpečia pri partnerovi je dôležitým prvkom na to, aby sme mohli začať problémy riešiť. Ak sa však cítime ohrození, či už nejakým gestom, slovom, zvýšeným hlasom a podobne, náš partner si ani nemusí uvedomovať, že toto je nám nepríjemné. Je na nás, aby sme mu to povedali a zaželali si zmenu.

Hlavné krízové obdobia partnerov

Vzťah prechádza určitými štádiami a do kríz sa dostáva vtedy, ak neprekoná ťažkosti vyplývajúce z konkrétneho štádia vzťahu:

1. Štádium chodenia, keď zlyháva komunikácia

Pár musí zvládnuť riešenie problémov, a to býva kľúčovým medzníkom pre ďalší vývin. Musia sa naučiť rozprávať o svojich pocitoch, o tom, ako sa každý cíti a čo prežíva so záujmom a s rešpektom, potom musia zvládnuť osamostatnenie od svojich pôvodných rodín, naučiť sa spolupracovať v otázkach organizácie voľného času, sexu, financií a podobne.

2. Narodenie dieťaťa - nastáva nepochopenie

Nastávajú problémy s rozpočtom, jeden robí menej, druhý viac, žena večer potrebuje pomoc, je unavená, muž je unavený z práce, chce čas pre seba. Nastávajú konflikty, ktoré sa prenesú hlavne do sexuálnej oblasti. Štatisticky s narodením dieťaťa prudko klesá manželská spokojnosť, najviac rozvodov je, keď majú deti 2 až 6 a pol roka a 18 až 25 rokov. Partneri sa prestávajú venovať vzťahu a vzťah, ktorý funguje iba na platení šekov a výchove, sa rozpadá. Podobne, ak sa pár nenaučil zvládať vývinové úlohy z prvého štádia, tak sa rozpadne. Dôležité je v tomto štádiu robiť pre druhého veci, aby sa s nami cítil dobre, aby chcel zostať v manželstve.

3. Deti opúšťajú domov a partneri sa odcudzujú

Ďalšia kríza príde, keď deti opúšťajú domov. Partneri, ktorí sa venovali budovaniu a posilňovaniu vzťahu, uvádzajú toto obdobie ako najkrajšie: majú kariéru, vybudovaný domov a môžu sa opäť venovať veciam, ktorým sa pri deťoch nemohli. Partnerstvá, ktoré fungovali iba kvôli povinnostiam, práci a výchove, sa rozpadajú, pretože partneri sa vlastne nepoznajú, nastáva medzi nimi úplné odcudzenie.

Ako môžeme kríze predchádzať? Dá sa to?

Ťažkým situáciám sa nevyhneme, môžeme však cez ne prejsť, chce to odvahu, často sú to veci, ktoré si vôbec neuvedomujeme. Treba sa venovať vzťahu. Je na to množstvo techník, jedna je 5 na 5. Každý deň má každý z páru 5 minút na to, aby povedal, čo ho trápi, teší, ako sa cíti, jednoducho čokoľvek, čo sa týka vzťahu. Párny týždeň začína jeden, nepárny druhý. Venovať si denne 5 minút nie je veľa, zároveň to odstráni mnohé konfl ikty a to stojí za to. Horšie je, ak sa jeden alebo obaja vyhýbajú aj piatim minútam denne – dnes to nestihnem, musím prať, som unavený, veď ti aj tak nemám čo povedať a podobne. Ak si aj nemáme čo povedať, tak 5 minút strávených spoločne v tichosti znamená veľa. Dáme tak najavo, že nám na tom druhom záleží.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!