Keď si pred oltárom sľubujete lásku, nečakáte, že jedného dňa môže skončiť. Vtedy na to ani nepomyslíte. Bohužiaľ, súčasná doba je nevyspytateľná a čoraz viac manželstiev končí rozvodom. Vzťah sa neustála vyvíja a treba na ňom pracovať. Svoje vie o tom aj Linda.

„Pamätám si, keď mi povedal, že už so mnou nechce byť. Nechcel mať premrhaný život a ja som ho vraj ťahala dole. Necítil žiadnu podporu a vadilo mu aj to, že plačem. Sledovala som ako kráča k svojmu autu a hádže si svoje zbalené veci do kufra. Odišiel preč. Všetko, čo sme si sľubovali zmizlo. Už dlhšie sme sa nerozprávali ako kedysi a milovanie, ktoré bolo kedysi skvelé sa vytratilo úplne.“

A Lindine manželstvo je nie jediné, ktoré môže skončiť takto. Umierajúce manželstvo sa dá rozpoznať už v začiatkoch a je dôležité, aby ste sa ho snažili zachrániť hneď v zárodku, pretože potom môže byť neskoro.

Znaky, že vaše manželstvo umiera.
Zdroj: Shutterstock.com

1.   Strata komunikácie

Už dlhšie ste nestrávili večer pri dobrom víne a príjemnom rozhovore. Z vašich životov sa stáva rutina a už vás nezaujíma, ako sa ten druhý má, aký mal deň v práci, čo chce robiť cez víkend a či ho niečo netrápi. Postupne mu prestávate hovoriť aj o veciach, ktoré sa týkajú domácnosti. Napríklad to, že ste sa rozhodli zamestnať pani na upratovanie sa dozvie až keď ju stretne u vás doma.
 

2.  Trávite viac času so svojimi telefónmi ako spolu

Prvé čo váš muž urobí, keď príde domov je to, že si sadne na gauč s telefónom  v ruke. Človek by mohol povedať, že má bližší vzťah s mobilom ako s vami a na otázku, "prečo je stále na telefóne" zamrmle, že iba pozerá, čo je nové na sociálnych sieťach, pretože v práci si nič nestihol pozrieť. V hlave vám napadne otázka – ale to, čo mám nové ja ťa nezaujíma? No nechcete sa opäť hádať a už dlhšie nekomunikujete, tak sa radšej venujete aj vy, svojmu telefónu.

3.  Váš manžel už nie je vaša priorita

Vyšli ste si von s kamarátkami a ani vás nenapadlo spýtať sa manžela, či nechce stráviť večer s vami. On je na pive aj do rána, už tretíkrát po sebe, a vám je to jedno. Toto sú znaky, že váš vzťah už pre vás nie je prioritou. Ani jeden sa nesnaží tráviť čas s tým druhým. Vytráca sa z vás láska a postupne aj priateľstvo.

A práve teraz sa dostávate do fázy, že je čas rozhodnúť sa, či budete o vaše manželstvo ešte bojovať, alebo necháte toho druhého ísť. Riaďte sa srdcom.