Reklama

Mala by žena zostať s mužom, ktorý na ňu útočí? Tretina Slovákov vraví ÁNO, ani deti nezabránia

Domestic,Violence.,Family,Conflict.,A,Man,Shouts,And,Beats,A

Zdroj: shutterstock

Reklama
Ivana Adamcová

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

19 % Slovákov sa domnieva, že žena by mala strpieť fyzické útoky na týždennej báze, pričom prítomnosť detí nemá výrazný vplyv na ich názor.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete „čítať“ nebezpečné prostredie? Nazrite do HLAVY NÁSILNÍKA! Čo dokáže moderná sebaobrana?

    Podľa prieskumu len 29 percent ľudí zastáva názor, že by žena mala odísť zo vzťahu po prvom fyzickom útoku. Táto miera súhlasu klesá na 23 percent, ak sú v domácnosti prítomné malé deti.

    Deti by mali byť motiváciou k odchodu

    Tento postoj je znepokojujúci najmä z pohľadu detí, ktoré sú svedkami alebo obeťami násilia. Podľa Kataríny Farkašovej, riaditeľky Aliancie žien Slovenska, je práve prítomnosť detí dôvodom na odchod z násilného vzťahu. „Násilie, ktoré deti vnímajú, ich poznamenáva aj vtedy, keď sa ich priamo netýka. Ovplyvňuje ich vývin a môže zvýšiť pravdepodobnosť, že v dospelosti budú násilie samy páchať alebo trpieť,“ vysvetľuje Farkašová.

    Nesieme si do dospelosti

    Prieskum tiež odhalil, že ľudia, ktorí zažili násilie v detstve, častejšie zažívajú násilie vo vlastných vzťahoch. Tento fenomén naznačuje, že násilie je do určitej miery dedičné, čo poukazuje na potrebu systematického vzdelávania a prevencie už od mladého veku. „Je dôležité, aby vzdelávací systém na všetkých úrovniach venoval pozornosť problematike násilia a jeho následkom,“ dodáva Farkašová.

    Aj mladých sa to týka

    Pozitívnym zistením, ktoré vyplynulo z najnovšieho prieskumu o vnímaní násilia na Slovensku agentúry 2muse, je, že mladšie ženy sú menej ochotné tolerovať násilie zo strany partnera. Na druhej strane sa však ukazuje, že sú menej schopné rozoznať jeho rôzne prejavy v porovnaní so staršími ženami. Tento paradox zdôrazňuje potrebu informovanosti a dostupnosti odborných poradenských služieb.

    Pomoc je tu!

    Aliancia žien Slovenska preto apeluje na všetky ženy, aby nehľadali ospravedlnenia pre násilie a vyhľadali pomoc, ak sa cítia ohrozené. Každá žena má právo na život bez násilia a existuje množstvo organizácií pripravených poskytnúť podporu a pomoc. „Násilie nemusíte tolerovať. Ak ho zažívate, zavolajte na číslo 0903 519 550 alebo navštívte web www.alianciazien.sk, kde nájdete ďalšie užitočné kontakty a informácie,“ uzatvára Farkašová.

    Autor článku

    Ivana Adamcová

    vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy
    Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.
    Súvisiace