Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Manipulátori okolo nás: Žijete svoj život, alebo už ten ich?

Ilustračné foto

Zdroj: Eva

Reklama

Máte pocit, že všetko robíte iba pre druhých a vy sama ste nedocenená a na druhej koľaji? Potom je tento článok presne o vás, no nielen pre vás!

Tancujete vo svižnom tempe 365 dní v roku A ktože vám k tomu tak pekne píska? Všetci vaši milovaní. No dobre, z času na čas to robíme všetci. Malými i väčšími úskokmi, nevyžiadanými službičkami, prehnanými poklonami, (ne)vinnými polopravdami a občasným citovým vydieraním sa snažíme ovplyvniť myslenie a konanie druhých na náš vlastný prospech. Ideálne tak, aby mali pocit, že to robia z vlastného presvedčenia a v podstate pre svoje dobro. To je celá podstata manipulácie, ktorá sa zavše pritrafí, pričom sme raz na jednej, raz na druhej strane barikády. Nie je to síce pekné, ale ak to teda nie je náš modus operandi v každom vzťahu a vždy, keď nám o niečo ide, ešte to z nás nerobí manipulatívne obludy nebezpečné pre svoje okolie. A aby vesmír fungoval vo svojej rovnováhe, sem-tam padneme do pascí nastražených niekým iným a pre všeobecné blaho robíme to posledné, čo by sme v danej chvíli chceli či potrebovali. No možno máte pocit, že v tejto hre hráte už príliš dlho vyčerpávajúcu „oslabovku“. Že tú povestnú pílku ťaháte vždy len vy, zatiaľ čo osoby a obsadenie na jej druhom konci si spokojne so založenými rukami odfukujú. Prečo sa váš život riadi želaniami iných ľudí a prečo ste ľahký terč pre všetkých, ktorí vás takmer vždy dostanú presne tam, kde vás chcú mať? Lebo vaša slušnosť, naučená potreba vyhovieť a vaše citové väzby k iným sú veľmi účinné zbrane.

Prečo to robia? Lebo môžu!

Každý si na nás trúfa len toľko, koľko mu dovolíme. Stanoviť si svoje hranice v každodennom zmätku plnom vzťahov, zväzkov a záväzkov je však viac než komplikované. Už len vyrastať vo svojej dobe ako dievča bolo do značnej miery určujúce – poslúchať, nezababrať sa, vždy slušne pozdraviť, nosiť domov jednotky, skrátka, robiť všetkým radosť. Akosi prirodzene ste nasávali presvedčenie, že spokojná so sebou môžete byť, len ak sú s vami spokojní všetci ostatní. Možno ste si v krátkych obdobiach vzbury a vzdoru prisahali, že sa vo svojom vlastnom živote zariadite inak, no matrica vás nepustí. Máte to tam – softvér je nezmazateľne nainštalovaný vo vašom hardvéri. Len ste si jedného dňa bolestne uvedomili, že hráte síce v inom kuse, ale znova ten istý part. A najhoršie je, že ani pri najlepšej vôli netušíte „kam s tým blues“. Neviem, čo chcem, viem, čo nechcem – zato vždy presne viete, čo chcú a potrebujú tí ostatní. V maratóne povinností a zodpovednosti za naplnenú chladničku, teplé večere, vyprané ponožky, zaplatené účty, odovzdané projekty a dodržané uzávierky totiž úplne bežne zabúdame na to, čo chceme a potrebujeme my samy. Oveľa jednoduchšie a naoko dôležitejšie je plniť želania a potreby druhých, až neraz MYLNE podľahneme dojmu, že toto je pravým zmyslom nášho života. Že náš čas „žiť svoj sen“ vypršal dňom, keď sme prijali nové priezvisko, porodili deti a poblúznené pocitom absolútneho šťastia ponúkli svoje plecia celému blízkemu okoliu nech sa páči, ja unesiem, ja sa postarám, ja zo samej lásky aj dušu vypľujem, len aby vám dobre bolo! Nie ste v tom sama. Keď sme sa pred časom pri príprave jedného článku pýtali známych žien, ktoré majú rodinu aj náročnú kariéru, ako si manažujú svoj čas a povinnosti, väčšina priznala, že keď už fakt nestíhajú, ukrátia – SEBA. Povedomé? Kaderníčku tento týždeň nestihnem, nič to, v sobotu vstanem skôr a zafarbím sa sama. Obed dnes vynechám a skočím na ten kataster. Vyspím sa v lete, keď pôjdu deti k babke... a tak ďalej. Veď predsa kdesi v diaľke tušíte svetielko na konci tunela príde zasa čas, keď sa tí, čo vás dnes tak strašne potrebujú, pominú alebo pôjdu svojou cestou a nechajú vás v pokoji háčkovať, čítať knihy, chodiť na kozmetiku a na hodiny jogy pre seniorov. Halóóó! Budíček! Váš život je tu a teraz. Nikto na vás nezačne brať ohľady, ak nie ste ohľaduplná sama k sebe. Pre vás to bude otázka prežitia alebo aspoň spokojného žitia, pre ostatných dôležitá lekcia do života.

Všetci moji blízki

Čím pasívnejšie pristupujete k vlastným potrebám a túžbam, čím viac vám záleží na blahu iných, tým skôr podľahnete manipulácii. Úspešne a často to na vás skúšajú aj ľudia, ktorí v iných vzťahoch hrajú fér. Žiaľ, najčastejšie sú to tí, na ktorých vám záleží najviac.

Deti

Väčšinou síce nevedia, čo činia, no robia to na profesionálnej úrovni. Srdcervúce záchvaty plaču, neprístojné scény na verejnosti, boľavé brušká a psie oči... neveľký, zato efektívny repertoár, ktorým systémom pokus-omyl testujú vaše hranice. Ak nie sú dostatočne pevné, neskôr budú siahať po silnejších kalibroch. Nemilosrdná kritika vašich rodičovských aj ľudských kvalít, citácie z medzinárodného kódexu práv dieťaťa, klamstvá, súrodenecké intrigy, vydieranie, neľútostné šliapanie po každom vašom kurom oku. Demokracia a otvorenosť majú mať vo vzťahu medzi rodičmi a deťmi svoje hranice – vy ste tá, ktorá určuje pravidlá a dbá na ich dodržiavanie. Inak sa z malých príležitostných stanú veľkí celoživotní manipulátori, a to si predsa nechcete vziať na zodpovednosť.

Sestry, matky, kamarátky

Aj v súdržnej ženskej svorke sa nájde maskovaná čierna ovca, ktorá s vami vo svojej celoživotnej role nešťastnej chudery nacvičuje nevídané choreografie. Volá kedykoľvek, vyžaduje si váš čas, pozornosť, pomoc bez ohľadu na to, ako ste na tom práve vy. Rodinné či priateľské puto je jej žolíkom, ktorým vždy tromfne všetky racionálne argumenty. Kolegyňa, ktorá na vás hádže svoje povinnosti, lebo ona má doma tri deti, chorého psa a mrcha muža, sestra, čo vždy potrebuje vašu pomoc, lebo je skrátka mladšia a bezradnejšia, mama, čo ostala na všetko sama, zatiaľ čo vy, nevďačnica jedna, máte svoj vlastný život! Priateľky a blízke duše iste stoja za kus obety. Ak sú tiež ochotné spraviť nejakú pre vás, keď ju potrebujete.

Manipulátori z povolania

Tí síce nemajú výhodu vášho citového zainteresovania, zato majú školenia, vďaka ktorým aj po telefónnej linke vycítia, že ste tá správna osoba, ktorá sa dá „namotať“ na čokoľvek. Do tejto bohumilej kategórie patria poisťovací agenti, tety na zákazníckych linkách, vaši osobní bankári, servilné predavačky, PR profesionáli a mnohí ďalší, vďaka ktorým si pravidelne obohacujete život o ešte výhodnejší paušál, lepší balíček služieb, poistenie škrečka a mnoho ďalších vecí, ktoré ste nechceli a nepotrebovali. Tu sa riaďte len zdravým rozumom – pamätajte, že im ide o biznis, často o províziu, takže i čerta vám ponúknu v darčekovom balení s medovými motúzmi. Aj „Nie, ďakujem“ je zdvorilá odpoveď. Nebojte sa, i na to sú školení.

(Zákonití) partneri

Jednoznačne najnebezpečnejšia pozícia, v akej sa môže zručný manipulátor vo vašom azimute ocitnúť. Kým pred ostatnými môžete uniknúť do svojho vlastného sveta a bytu, tohto tam máte ako maľovaného deň čo deň s priamym prístupom do všetkých sfér vášho života. Používa celú škálu spôsobov manipulácie – klame, vydiera, vyhráža sa, zastrašuje, sľubuje, pripútava si vás záväzkami, z ktorých sa nedá len tak vykľučkovať (vezmime si úver a založme byt..., čo keby sme mali ešte jedno bábo..., ty nemusíš pracovať, ja nás uživím...), vykreslené ako od Disneyho, prenesené do reality ako od Hitchcocka. Len dve veci sú isté. Kto manipuluje, nemiluje. Kto manipuluje, ten sa nezmení.

Nad hladinou na váš úkor

Najťažší kaliber sú manipulatívne osobnosti – ľudia, ktorí manipuláciu iných používajú ako štandardný prostriedok na manažovanie svojho života a dosahovanie vlastných cieľov. V celej populácii sú ich asi 2 – 3 percentá, to však neznamená, že s jedným z nich nemáte práve vy do činenia. Odhaliť ich nebýva jednoduché a väčšinou vám to dôjde, až keď vás majú totálne na lopatkách. Pôsobia totiž ako silné osobnosti, majú silné osobné čaro a vyžarujú autoritu. Na známky autority reagujeme všeobecne citlivo – stačí uniforma, vyššie vzdelanie, isté postavenie – a už máme tendenciu toho človeka hodnotiť vyššie a „poslúchať“. V skutočnosti sú manipulátori nezrelé osobnosti s nízkym sebavedomím a manipulácia ostatnými je ich naučený spôsob prežitia – akýsi obranný mechanizmus, ktorý sa naučili už v detstve a postupne ho zdokonalili. Psychológovia ich prirovnávajú k topiacim sa – manipulátor sa udrží nad hladinou len tak, že sa drží hláv a chrbtov iných ľudí – skrátka, aby prežil, musí vždy niekoho pritopiť. Pripútava si vás buď psychickou, alebo materiálnou závislosťou, nepretržitou kritikou vo vás vyvoláva pocity menejcennosti, potrebuje zhadzovať kvality ostatných, aby vyzdvihol tie svoje, pričom často vyčíta druhým nedostatky, ktoré má on sám. Komunikovať s manipulátorom je mimoriadne ťažké, niekedy takmer nemožné. Uhýba pred argumentmi, na otázky odpovedá protiotázkami, nevyjadruje sa jasne, vyhýba sa priamej konfrontácii, očnému kontaktu, uteká z debaty, klame, uchyľuje sa k verbálnej (možno i fyzickej) agresivite. Môžete nájsť spôsob, ako sa mu brániť, je to však beh na dlhú trať. Vyžaduje si obrovské sebaovládanie a citové odpútanie sa od manipulátora – čo môže trvať údajne od troch mesiacov až do troch rokov, podľa intenzity vášho vzťahu. Nedajte sa zaťahovať do emocionálnych slovných potýčok, reagujte čo najviac vecne, pokojne a racionálne. Neuchyľujte sa k agresivite ani k irónii, ostávajte zdvorilá, usmievajte sa, žartujte, vždy keď to situácia dovolí. Chce to čas a pevnú vôľu, no je to jediný spôsob, ako sa nedať manipulovať. Osobnosť manipulátora to síce nezmení, no časom pochopí, že ste voči jeho metódam odolná, a sám sa od vás začne podvedome odpútavať.

Škodí to zdraviu

Vášmu. Život s manipulátorom narúša vzťahy, ste v ustavičnom strese, úzkosti a napätí, lebo nech sa prispôsobujete akokoľvek, „obdobia pokoja“ sú čoraz kratšie a konl ikty čoraz búrlivejšie. Pravdepodobne máte poruchy spánku, ťažkosti s trávením, pociťujete svalové napätie, bolesti chrbta a podobne. Permanentný psychický stres sa odráža na vašej výkonnosti, ťažko sa sústreďujete, zlyháva vám pamäť, ste chronicky unavená, možno depresívna, podráždená a vaša sebadôvera je v háji. Po dlhšom čase sa môžu prejaviť aj sexuálne problémy – strácate chuť na sex, objavujú sa kožné ťažkosti (svrbenie, ekzémy, opary, vypadávanie vlasov), gynekologické či kardiovaskulárne ochorenia. Celkom vážne vám ide o zdravie a o život. Manipulátora možno „vyliečiť“, vyžaduje to však dlhodobú psychoterapiu, ktorá nemusí byť úspešná, pretože má jednu zásadnú podmienku – manipulatívna osobnosť si musí naplno uvedomiť, že má problém, že systematicky likviduje svoje okolie a že CHCE a potrebuje pomoc. Takže vám nechceme hádzať slamku, ktorá sa s vami aj tak pravdepodobne potopí. Jediný naozaj účinný spôsob, ako zatočiť s manipulátorom je vytlačiť ho čo najviac zo svojho života.

Vyberáme pre vás niečo PLUS