Koľkí z nich tak aj žijú, je otázne. Takzvaných chronických neverníkov však podľa sexuologičky Danice Caisovej netreba odsudzovať. Žiť dvojitý život totiž nie je choroba, títo ľudia sú len inak nastavení.

Nevera je porušenie vernosti, cudzoložstvo alebo mimomanželská súlož – toto všetko je uvedené v slovníku. V reálnom živote má hranice nevery každý z nás nastavené inde. Kým pre veľmi prísnych ľudí je nevhodné sa na opačné pohlavie čo i len usmiať, niekto za neveru nepovažuje ani pohlavný styk za predpokladu, že v tom nie sú zahrnuté city, a neverník či nevernica nechce rodinu opustiť. To je aj prípad našej čitateľky, ktorá sa s nami podelila o svoj netradičný príbeh.

Silvia (40): Milenec s jasnými pravidlami

Mať len jedného muža nebolo nikdy pre ňu. Odkedy Silvia začala pohlavne žiť, čo bolo asi v sedemnástich, nestačil jej jeden partner. Myslela si, že z toho vyrastie. Po desiatich rokoch, podľa nej šťastného manželstva, hovorí, že bez milenca Viktora si svoj život predstaviť nevie.

Doma je z nej starostlivá manželka a mama dvoch rozkošných školákov. V náručí dva roky trvajúcej známosti sa zas dokáže odviazať a nemyslí na starosti. Aj taký dvojitý život vedie manažérka obchodu so spodnou bielizňou.

Niekedy sa k mužovi treba správať ako k dieťaťu –
Niekedy sa k mužovi treba správať ako k dieťaťu –
Zdroj: iStock

Prvá veľká láska

„S Jozefom sme sa spoznali na vysokej škole. Keď mňa prijali, jeho už čakali štátnice. Aj napriek tomu, že sme sa na chodbách stretávali iba rok, zaiskrilo to medzi nami natoľko, že dnes tvoríme štvorčlennú rodinu,“ žiari dvojnásobná mama, keď spomína svojich najbližších. O svojom mužovi hovorí ako o ozajstnej prvej veľkej láske. A to i napriek tomu, že nejaké známosti zažila už predtým.

„Mala som predtým partnerov, a nielen jedného, naraz. Ale brala som to skôr ako mladícku nerozvážnosť a uspokojovanie najmä sexuálnych túžob. Nešlo pri nich o žiadne veľké city z mojej strany,“ tvrdí. Keď sa pýtam, po boku akého muža teraz žije, bez váhania odpovedá: „Je to starostlivý, tolerantný a spoločenský bankár, ktorý žije svojou prácou, ale snaží sa nájsť si čas aj na rodinu. Raz do mesiaca ma vezme na víkend mimo domu, aby sme si pripomenuli časy, keď sme ešte žili bez detí.“

Namiesto angličtiny druhá náruč

Napriek tomu ju zaujal Viktor, ktorému otvorila nielen náruč. S kolegom z práce sa zblížila, keď sa rozvádzal so svojou partnerkou a potreboval sa vyrozprávať. V priebehu niekoľkých týždňov prešli od slov k milovaniu. „Sme spolu pravidelne každú stredu po práci. Muž si myslí, že sa zdokonaľujem v angličtine a potom si idem s kamarátkami posedieť. Stretávame sa u neho. Scenár je ten istý, najskôr uspokojíme svoje potreby v posteli, uvaríme si spoločne večeru, preberieme, kto mal aký týždeň, čo koho trápi, teší a následne si ide každý z nás svojou cestou,“ opisuje svoj druhý život.

Na otázku, prečo to robí, kýva hlavou: „Ani sama neviem. Mám naozaj dobrého muža, ešte aj medzi nami je občas vášeň, iskra, ale Viktor mi učaroval. Takto mi to vyhovuje. Doma by som ho však nechcela mať. Myslím si, že Jozef o ňom nič netuší, lebo si dávame veľký pozor. Neukazujeme sa na verejnosti, neudržiavame denný kontakt. Sú zakázané esemesky, maily, čokoľvek, čo by nás mohlo prezradiť.“

Aj láska potrebuje, aby sme si ju neustále
Aj láska potrebuje, aby sme si ju neustále
Zdroj: gettyimages

Bez výčitiek

Silvia si uvedomuje, že to, čo robí, nie je správne. No vraví, že v jej prípade ide len o fyzickú neveru. „Znie to asi zvláštne, ale svojho muža naozaj milujem. Na strane druhej sa nechcem vzdať ani jedného z nich. Kým pri manželovi cítim veľkú oporu a bezpečnosť, pri Viktorovi mladnem a aspoň na chvíľu môžem zabudnúť na bežné starosti. Beriem to ako taký úlet, ktorý ma udržiava v lepšej psychickej kondícii,“ rozpráva úspešná žena, ktorá zatiaľ nemá v pláne s mileneckým vzťahom seknúť.

Výčitky svedomia vraj nemá, lebo podľa nej je to len hra. Čo by však urobila, ak by na neveru prišla svojmu zákonitému? „Záležalo by na okolnostiach. V prvom rade by ma zaujímal dôvod. Ak by to urobil len zo špásu či spestrenia sexuálneho života, pochopila by som to. V prípade, že by sa zamiloval, žiadala by som rozvod,“ odpovedá dvojnásobná mama.