Vedci z Pensylvánie vyšetrením krvi zistili, že v priemere majú ľudia žijúci v manželstve nižšiu hladinu stresového hormónu kortizolu v krvi. O kortizole sa v posledných rokoch píše často. Hormón, ktorý pri krátkodobom strese chráni človeka a pomáha mu pri prežití, pri chronickom strese a teda aj dlhodobom pôsobení na tkanivá vyvoláva rad veľmi závažných ochorení a postihnutí.

Pre pevné zdravie a dlhý život je dobré držať hladinu kortizolu v krvi čo najnižšie. Jedným z riešení je pevný vzťah či priamo manželstvo.

Láska
Láska
Zdroj: Shutterstock

Vedci z Univerzity Carnegieho a Mellona v Pittsburghu vyšetrili krv päťsto dospelých. A zistili, že skupina jedincov žijúcich v manželstve, mala v priemere nižšiu hladinu kortizolu než skupina slobodných jedincov.

"U ľudí žijúcich v manželstve sme namerali nielen nižšiu hladinu kortizolu všeobecne, ale aj u nich počas dňa dochádza k rýchlejšiemu prirodzenému poklesu," tvrdí psychológ Brian Chin z Pittsburghu. Hladina kortizolu je najvyššia po prebudení, pomáha štartovať telo a mozog. Ale potom začne prirodzene klesať. Teda ak je človek zdravý a žije zdravo a nepôsobí na neho stres.

Samozrejme, nie každé manželstvo je pohodové a spokojné, sú také, v ktorých naopak hladina kortizolu prudko stúpa kvôli nezhodám. Ale vo všeobecnosti má funkčné spokojné manželstvo či stály vzťah pozitívny vplyv na udržiavanie hladiny stresových hormónov v krvi na nízkej úrovni.