Máte problém si zapamätať meno osoby, s ktorou ste sa zoznámili? Poradíme vám ako z toho von
30. 1. 2024, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:25)

Zdroj: Shutterstock
Ste na obchodnom rokovaní, niekto sa vám predstaví a vy v tom okamihu meno zabudnete. Skutočne nepríjemné!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: @tana_pauhofova_official, Canva
Nielen v obchodnom svete je zapamätanie mena veľmi dôležité. Prezrádza to o nás, že sa dokážeme sústrediť nielen na svoju prácu, ale dbáme aj na profesionalitu a vzťahy. Keď vynaložíme čas a úsilie, aby sme sa naučili meno dotyčného, nielenže na druhého urobíme skvelý dojem, navyše ho okamžite zaujmeme a je pravdepodobnejšie, že i on si nás a naše meno zapamätá.
Opakovanie je matka múdrosti
Pri predstavovaní môžete požiadať o zopakovanie mena, a pokiaľ ide o zložité alebo neobvyklé meno, dokonca požiadať o jeho vyhláskovanie. Po tom, čo vám dotyčný povie svoje meno, sa uistite, že ho vyslovujete správne, a ihneď ho zopakujte, aby ste si ho lepšie zapamätali: „Rada vás spoznávam, Martin.“ Tým dáte súčasne ostatným príležitosť, aby vás opravili, ak ste meno zle zachytili. V priebehu konverzácie meno používajte s mierou, snažte sa to nepreháňať, inak budete vyzerať ako neodbytná obchodníčka a budete pôsobiť nedôveryhodne.
Zdroj: shutterstock
Zapamätať si meno nie je jednoduché.
Sústreďte sa
Keď sa s niekým novým zoznamujete, venujte mu plnú pozornosť. Narovnajte sa, pozrite mu do očí, podajte mu ruku, usmejte sa a pozorne počúvajte, čo hovorí. To je tá najlepšia cesta k zapamätaniu jeho mena.
Vizualizujte
Vyberte si nejakú nápadnú fyzickú charakteristiku (vlasy, výška, farba očí, okuliare…) a spojte si ju s menom. Lepšie sa vám vryje do pamäti. Napríklad Marta s dlhými nohami, Peter s fúzmi, Miška s plavými vlasmi a podobne.
Mnemotechnické pomôcky
Vymyslite si niečo zapamätateľné, čo sa rýmuje s menom dotyčného, alebo si vymyslite jednoduchú riekanku. Rýmovanie mena osoby s nejakým slovom vám ho pomôže zafixovať.
Nechajte to na nich
Pokiaľ sa s niekým rozprávate, pristúpi k vám ďalšia osoba a vy zabudnete meno osoby, s ktorou ste hovorili najskôr, nepanikárte. Namiesto vyhlásenia o výpadku pamäti povedzte: „Vy dvaja sa poznáte? Prosím, predstavte sa.“ Krokom vzad sa vyradíte z hry, aby nebolo na vás predstaviť tieto dve osoby navzájom. A tým, že ich na to vyzvete, si zároveň znova vypočujete meno dotyčnej osoby.
Zdroj: Shutterstock
Two,Happy,Diverse,Professional,Business,Men,Executive,Leaders,Shaking,Hands
Veľmi sa ospravedlňujem, ale…
Ak všetko zlyhá, mohlo by vás z problému dostať okúzľujúce a sebakritické: „Veľmi sa ospravedlňujem, aké je, ešte raz, vaše ctené meno?“ Hlavne sa na meno nesústreďte tak veľmi, že sa s dotyčným „bezmenným“ radšej ani nedáte do reči. Neprepadajte panike, väčšinou sa dokážete dohovoriť aj bez uvedenia mena a vždy si ho môžete neskôr zistiť.
Hlavne v pokoji
Pokiaľ niekto zabudne vaše meno, snažte sa to nebrať príliš vážne. V 99 percentách prípadov to neznamená nič iné ako to, že dotyčný nemá dokonalú pamäť. Ostatným pomôžete zapamätať si vaše meno tak, že ho pri predstavovaní poviete pomaly a zreteľne. Ak medzi svojím menom a priezviskom necháte krátku pauzu, nielenže spomalíte, ale takisto dáte poslucháčovi lepšiu šancu počuť celé vaše meno. A keď si všimnete, že si niekto nepamätá vaše meno, pomôžte mu. Natiahnite ruku, usmejte sa a predstavte sa, tým vytvoríte ľahko zapamätateľný moment.