Reklama

Môže PAUZA zachrániť VZŤAH? Uff, dokážete to len ak dodržíte TÝCHTO 6 zásad...Najmä bod č. 2

Môže PAUZA zachrániť VZŤAH? Uff, dokážete to len ak dodržíte TÝCHTO 6 zásad...Najmä bod č. 2

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Dokáže prestávka vo vzťahu spojiť partnerov alebo to má skôr opačný efekt? Hoci je to veľmi individuálne, mala by mať určité pravidlá, ak má mať nejaký význam. Ktoré sú to?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Môže vám to vo vzťahu fungovať napriek rozdielom? SAMOZREJME, musíte však dodržiavať TÚTO 1 vec

    Dôvody na odlúčenie sa môžu líšiť, no asi prvé, čo nám napadne, keď počujeme o pauze vo vzťahu, je, že partneri smerujú k definitívnemu rozchodu. To však nemusí platiť vždy. Niekedy je naozaj veľmi prospešná a vy sa vrátite do vzťahu s obnoveným pocitom lásky. Dokonca to tvrdia i odborníci – šanca, že pauza pomôže vzťahu, je 50 na 50.

    Zatiahnuť brzdu?
    Ako posledné východisko sa nútená prestávka odporúča najmä párom, ktoré nemôžu byť bez seba, ale ani spoločne a rozchod je pre nich príliš definitívnym riešením. Ak spolu len randíte alebo váš vzťah nie je príliš hlboký, vaše putá sa pretrhnú oveľa ľahšie. Súčasne by ste mali pristúpiť k odlúčeniu na základe obojstrannej dohody, inak sa šanca na potenciálne fungovanie vzťahu znižuje.

    Pauza dokáže pomôcť, ak...

    V prípade, že máte pocit, že vám to s partnerom už veľmi neklape alebo to nikam nevedie, ale stále k sebe cítite lásku, pauza vám môže dať priestor na premyslenie, čo robiť ďalej. Zároveň vám dodá odstup a čas, kým to zistíte. Ak dodržíte pár jednoduchých pravidiel, takáto prestávka môže byť zmysluplná a vzťah dokáže posilniť i zlepšiť. 

    1. Spôsob záchrany
    Na úvod sa s polovičkou porozprávajte, prečo je pauza dobrý nápad a čo od nej obaja očakávate. Už tento rozhovor vám môže čo-to napovedať, všeličo môže vyplávať na povrch a vy už prestávku možno ani nebudete potrebovať. Dôležité je hovoriť priamo a otvorene.

    2. Chcete koniec?
    Počas plánovaného odlúčenia si máte nechať priestor na premýšľanie. Ak však viete, že napriek prestávke nebudete chcieť pokračovať vo vzťahu, neskrývajte to. Diskutujte s ním priamo. Neúprimnosť často bolí viac ako pravda.

    3. Doprajte si čas
    Zvážte, koľko času potrebujete na premýšľanie, čo so vzťahom ďalej. Podľa odborníkov by to mali byť minimálne tri mesiace, no nie viac ako pol roka. Po takejto pauze by ste mali už vedieť, čo očakávate od vzťahu, či v ňom chcete pokračovať, alebo zvolíte definitívny rozchod.

    4. Prerušte kontakt
    V prípade, že s partnerom žijete v jednej domácnosti, jeden z vás by si mal nájsť iné bývanie počas dohodnutej pauzy. Zároveň naozaj prerušte kontakt, čo znamená nestretávať sa, nevolať si, nepísať si, ak je to možné. Ak už máte deti, obmedzte komunikáciu na nevyhnutnú a riešte iba naozaj naliehavé veci.

    5. Vysvetľujte
    Máte deti? Ak sa snažíte hrať pred nimi „divadielko“, že je všetko v poriadku, nerobte to. Deti totiž majú akýsi „seizmograf“ na city. Dokážu vycítiť, ak sa niečo deje. Ako v každom vzťahu, aj tu je dôležitá komunikácia. Vysvetlite im, samozrejme, primerane veku, že si potrebujete od seba oddýchnuť a chvíľu budete žiť každý zvlášť. Zdôraznite, že je to len medzi vami dospelými a obaja ich ľúbite stále rovnako.

    6. Čo áno a čo nie?
    Keď sa dohodnete na pauze, je veľmi dôležité, aby ste si úprimne určili pravidlá. Môžete mať vzťah počas pauzy s niekým iným? Alebo sa s niekým len stretávať? Čo je pre vás prijateľné a čo už cez čiaru počas odlúčenia? Toto si treba určite vydiskutovať, aby neskôr nedošlo k zbytočnému konfliktu.

    Očami odborníčky:

    Janette Dujková, životná a vzťahová koučka

    Pauza vo vzťahu môže byť vyžiadaná z jednej alebo druhej strany z viacerých dôvodov. Jeden z partnerov môže mať pocit, že je vo vzťahu do niečoho tlačený, stráca vlastný priestor, svoju identitu, autonómiu. Stáva sa to vtedy, ak má ten druhý úzkostnú vzťahovú väzbu alebo je závislý typ a vyžaduje od partnera väčšiu angažovanosť, ako je normálne. Teda, jednoducho povedané, príliš tlačí, vzťah je príliš tesný. Partner to môže vnímať ako obmedzovanie, dusenie, čo má za dôsledok pravý opak. Niekedy partneri strácajú odstup od vzťahu, začínajú im vadiť niektoré veci na tom druhom. Prestávajú si vážiť partnera a vidieť na ňom veci, ktoré predtým obdivovali. To, čo sa im zdalo atraktívne, zovšednie. Akékoľvek ohrozenie vzťahu, či už je to choroba, pauza, alebo trebárs záujem niekoho iného o partnera, ich potom vracia naspäť. Často sa stáva, že partneri spolu tvrdohlavo bojujú pre nejakú vec a snažia sa ju presadiť. Ego potom zavelí na akúsi „pauzu“. Tá dokáže dať partnerom odstup a možnosť uvedomiť si, čo skutočne k sebe cítia, objektívnejšie vidieť toho druhého, pravé hodnoty, ktoré vo vzťahu sú. Vždy však prináša riziko, že sa vzťah už neobnoví. Ak je vzťah skutočný, partneri zvyčajne už po krátkej pauze zistia, ako to je, a vrátia sa k sebe veľmi rýchlo. Ak nie, pauza vedie k trvalému rozchodu. Navrhnutie pauzy však často býva „menej bolestivou“ cestou, ako niekomu oznámiť rozchod. Nezriedka sa však stáva, že partneri vkladajú do pauzy veľké nádeje na reštart vzťahu, po pauze sa dajú opäť dokopy a vzťah nevydrží ani pár týždňov. Takže pohľady na pauzu vo vzťahu môžu byť veľmi individuálne a ťažko ich dopredu odhadnúť.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.