Dôvody na odlúčenie sa môžu líšiť, no asi prvé, čo nám napadne, keď počujeme o pauze vo vzťahu, je, že partneri smerujú k definitívnemu rozchodu. To však nemusí platiť vždy. Niekedy je naozaj veľmi prospešná a vy sa vrátite do vzťahu s obnoveným pocitom lásky. Dokonca to tvrdia i odborníci – šanca, že pauza pomôže vzťahu, je 50 na 50.

Zatiahnuť brzdu?
Ako posledné východisko sa nútená prestávka odporúča najmä párom, ktoré nemôžu byť bez seba, ale ani spoločne a rozchod je pre nich príliš definitívnym riešením. Ak spolu len randíte alebo váš vzťah nie je príliš hlboký, vaše putá sa pretrhnú oveľa ľahšie. Súčasne by ste mali pristúpiť k odlúčeniu na základe obojstrannej dohody, inak sa šanca na potenciálne fungovanie vzťahu znižuje.

Pauza dokáže pomôcť, ak...

V prípade, že máte pocit, že vám to s partnerom už veľmi neklape alebo to nikam nevedie, ale stále k sebe cítite lásku, pauza vám môže dať priestor na premyslenie, čo robiť ďalej. Zároveň vám dodá odstup a čas, kým to zistíte. Ak dodržíte pár jednoduchých pravidiel, takáto prestávka môže byť zmysluplná a vzťah dokáže posilniť i zlepšiť. 

1. Spôsob záchrany
Na úvod sa s polovičkou porozprávajte, prečo je pauza dobrý nápad a čo od nej obaja očakávate. Už tento rozhovor vám môže čo-to napovedať, všeličo môže vyplávať na povrch a vy už prestávku možno ani nebudete potrebovať. Dôležité je hovoriť priamo a otvorene.

2. Chcete koniec?
Počas plánovaného odlúčenia si máte nechať priestor na premýšľanie. Ak však viete, že napriek prestávke nebudete chcieť pokračovať vo vzťahu, neskrývajte to. Diskutujte s ním priamo. Neúprimnosť často bolí viac ako pravda.

Zdroj: shutterstock

3. Doprajte si čas
Zvážte, koľko času potrebujete na premýšľanie, čo so vzťahom ďalej. Podľa odborníkov by to mali byť minimálne tri mesiace, no nie viac ako pol roka. Po takejto pauze by ste mali už vedieť, čo očakávate od vzťahu, či v ňom chcete pokračovať, alebo zvolíte definitívny rozchod.

4. Prerušte kontakt
V prípade, že s partnerom žijete v jednej domácnosti, jeden z vás by si mal nájsť iné bývanie počas dohodnutej pauzy. Zároveň naozaj prerušte kontakt, čo znamená nestretávať sa, nevolať si, nepísať si, ak je to možné. Ak už máte deti, obmedzte komunikáciu na nevyhnutnú a riešte iba naozaj naliehavé veci.

5. Vysvetľujte
Máte deti? Ak sa snažíte hrať pred nimi „divadielko“, že je všetko v poriadku, nerobte to. Deti totiž majú akýsi „seizmograf“ na city. Dokážu vycítiť, ak sa niečo deje. Ako v každom vzťahu, aj tu je dôležitá komunikácia. Vysvetlite im, samozrejme, primerane veku, že si potrebujete od seba oddýchnuť a chvíľu budete žiť každý zvlášť. Zdôraznite, že je to len medzi vami dospelými a obaja ich ľúbite stále rovnako.

Zdroj: shutterstock

6. Čo áno a čo nie?
Keď sa dohodnete na pauze, je veľmi dôležité, aby ste si úprimne určili pravidlá. Môžete mať vzťah počas pauzy s niekým iným? Alebo sa s niekým len stretávať? Čo je pre vás prijateľné a čo už cez čiaru počas odlúčenia? Toto si treba určite vydiskutovať, aby neskôr nedošlo k zbytočnému konfliktu.